AQSh prezidenti Donald Trump Eronning yangi oliy rahbari uchun "uchta juda yaxshi nomzod" ko'rib chiqilayotganini aytdi. Bu so'zlar oliy rahbar Ali Xameneyning o'limidan keyin The New York Times gazetasiga bergan intervyusida aytilgan. Trump nomzodlarning kimligini aniqlab bermadi.
Trumpning so'zlariga ko'ra, Eronda hokimiyatning o'tishi Venesueladagi vaziyatga o'xshash bo'lishi mumkin, bunda hokimiyat o'zgargandan so'ng ko'pchilik hukumat vakillari o'z lavozimlarini saqlab qolishdi va Vashington bilan hamkorlik qilishga rozi bo'lishdi.
Eron oliy rahbari 28-fevralda AQSh va Isroilning mamlakat hududiga qilgan zarbalari natijasida halok bo'ldi. Eronda vaqtinchalik boshqaruvni prezident Masud Pezeshkiyon, sud hokimiyati rahbari G'ulom Husayn Mohseniy-Ejey va Konstitutsiya kengashi vakili amalga oshiradi.
Eron konstitutsiyasiga ko'ra, yangi oliy rahbarni 88 nafar ilohiyotchilardan iborat Ekspertlar assambleyasi saylaydi. Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi voris bir-ikki kun ichida aniqlanishi mumkinligini aytdi. U, shuningdek, siyosiy rejim o'zgarmasligini ta'kidladi, chunki davlat institutlari faoliyatini davom ettirmoqda.
CNN ma'lumotlariga ko'ra, so'ralgan tahlilchilar mumkin bo'lgan nomzodlar qatorida vafot etgan rahbarning ikkinchi o'g'li Mojtaba Xameney, ruhoniy Alirezo Arofiy va Islom Respublikasi asoschisi Ruhulloh Xumayniyning nevarasi Hasan Xumayniyni hamda boshqa nomzodlarni ko'rsatmoqda.

Президент США Дональд Трамп заявил, что рассматриваются «три очень хороших кандидата» на пост нового руководителя Ирана после гибели верховного лидера страны Али Хаменеи. Об этом он сообщил в интервью The New York Times, не уточнив, кого именно имеет в виду.
По словам американского лидера, возможный сценарий передачи власти в Иране может напоминать ситуацию в Венесуэле, когда после смены власти большинство представителей правительства сохранили свои посты и согласились сотрудничать с Вашингтоном.
Верховный лидер Ирана погиб в результате ударов США и Израиля по территории страны 28 февраля. Временное руководство государством осуществляют президент Масуд Пезешкиан, глава судебной власти Голям Хоссейн Мохсени-Эджеи, а также представитель Совета стражей Конституции.
Согласно конституции Ирана, нового верховного лидера должна избрать Ассамблея экспертов — совет из 88 богословов. Глава МИД страны Аббас Арагчи заявил, что преемник может быть определен в течение одного-двух дней. Он также подчеркнул, что смены политического режима не произойдет, поскольку государственные институты продолжают функционировать.
По данным CNN, опрошенные аналитики называют среди возможных претендентов второго сына погибшего лидера Моджтабу Хаменеи, священнослужителя Алирезу Арафи и внука основателя Исламской Республики Рухолла Хомейни — Хасана Хомейни, а также других кандидатов.