️ AQSH Savdo vaziri Howard Lutnik Jeffri Epstein bilan aloqalari haqida qonun chiqaruvchilarga guvohlik berishga rozi bo‘ldi, bu haqda o‘tgan jinsiy jinoyatchi bo‘yicha tergov olib borayotgan qo‘mita rahbari aytdi.
️ Lutnik, Nyu-Yorkda Epstein bilan o‘n yildan ortiq qo‘shni bo‘lib yashagan, “faol ravishda rozi bo‘lib” Vakillar palatasi nazorat va hukumat islohoti qo‘mitasiga yozma intervyu beradi, deb qo‘mita raisi Jeyms Komer seshanba kuni aytdi.
️ “Men uning shaffoflikka bo‘lgan sadoqatini maqtab, qo‘mita bilan hamkorlik qilishga tayyorligini qadrlayman. Uning guvohligini kutaman,” deb Komer, Kentukki respublikachisi, X ijtimoiy tarmog‘ida yozdi.
️ Savdo vazirining guvohlik berish niyatini birinchi bo‘lib xabar qilgan Axios Lutnikdan iqtibos keltirib, u hech qanday noto‘g‘ri ish qilmaganligini va “haqiqatni to‘g‘ri qayd etishni” xohlaganini aytdi.
️ Lutnikning 2019-yilda jinsiy savdosi ayblovlari bo‘yicha kutayotganda vafot etgan Epstein bilan munosabatlari, u o‘zining mashhur moliyachi bilan aloqalar darajasini noto‘g‘ri tasvirlagandek ko‘ringach, tobora ko‘proq tekshiruv ostiga olindi.
️ O‘tgan yili podkast intervyusida Lutnik 2005-yilda jinsiy jinoyatchining Manxetten penthausida bo‘lgan noqulay uchrashuvdan keyin Epstein bilan “hech qachon bir xonada bo‘lmaslik”ga qaror qilganini aytdi.
️ Biroq, Adliya vazirligi tomonidan bu yilning boshida chiqarilgan hujjatlar shuni ko‘rsatdiki, Lutnik 2005-yildagi uchrashuvdan keyin yillar davomida Epstein bilan uchrashgan va aloqa qilgan, va savdo vaziri keyinchalik 2012-yilda moliyachining Little Saint Jeyms xususi oroliga tashrif buyurganini tan oldi.
️ Komer seshanba kuni, shuningdek, Epstein jinoyatlari haqidagi bilimlari bo‘yicha yozma guvohlik so‘rab, ettita shaxsga, jumladan Microsoft asoschisi Bill Geyts, xususiy kapital investor Leon Blek va Goldman Sachs bosh yuriskonsulti Ketrin Ruemmlerga xatlar yuborganini aytdi.
️ Geyts, Blek va Ruemmler Epstein bilan bog‘liq noto‘g‘ri ishlar yoki uning ayollar va qizlarga nisbatan zo‘ravonligi haqida bilimga ega bo‘lganliklarini takroran rad etishdi.
️ Qo‘mitaning guvohlik so‘rovlari sobiq AQSH prezidenti Bill Klinton va uning rafiqasi, sobiq Davlat kotibi Hillari Klintonning o‘tgan hafta qonun chiqaruvchilar oldida Epstein bilan aloqalari haqida savollarga javob berganidan keyin keldi.
️ Bill Klinton qo‘mitaga hech qanday noto‘g‘ri ish qilmaganligini va Epstein bilan muloqot qilayotganda “hech qachon meni to‘xtatgan narsani ko‘rmaganimni” aytdi.
️ Hillari Klinton qonun chiqaruvchilarga Epstein bilan uchrashganini eslamasligini va hech qachon “uning samolyotida uchmagan yoki orol uyi yoki ofislariga tashrif buyurmaganini” aytdi.

️ Министр торговли США Говард Лутник согласился дать показания законодателям о своих связях с Джеффри Эпштейном, заявил глава комитета, расследующего деятельность покойного секс-преступника.
️ Лутник, который более десяти лет жил по соседству с Эпштейном в Нью-Йорке, «проактивно согласился» предоставить письменное интервью Комитету Палаты представителей по надзору и правительственной реформе, заявил председатель комитета Джеймс Комер во вторник.
️ «Я приветствую его продемонстрированную приверженность прозрачности и ценю его готовность сотрудничать с Комитетом. Я с нетерпением жду его показаний», — написал Комер, республиканец из Кентукки, в X.
️ Axios, который первым сообщил о намерении министра торговли дать показания, процитировал Лутника, заявившего, что он не сделал ничего плохого и хочет «восстановить истину».
️ Отношения Лутника с Эпштейном, умершим в 2019 году в ожидании обвинений в торговле людьми в сексуальных целях, подверглись усиленному вниманию после того, как он, по-видимому, исказил степень своих связей с печально известным финансистом.
️ В интервью для подкаста в прошлом году Лутник сказал, что решил «больше никогда не быть в одной комнате» с Эпштейном после неловкой встречи в пентхаусе секс-преступника на Манхэттене в 2005 году.
️ Однако документы, опубликованные Министерством юстиции ранее в этом году, показали, что Лутник встречался и общался с Эпштейном в течение многих лет после заявленной встречи 2005 года, и министр торговли позже признал, что посетил частный остров финансиста Литл-Сент-Джеймс в 2012 году.
️ Комер во вторник заявил, что также направил письма семи лицам с просьбой предоставить письменные показания об их знаниях о преступлениях Эпштейна, включая соучредителя Microsoft Билла Гейтса, инвестора в частный капитал Леона Блэка и главного юрисконсульта Goldman Sachs Кэтрин Рюммлер.
️ Гейтс, Блэк и Рюммлер неоднократно отрицали какие-либо нарушения в связи с Эпштейном или знание о его жестоком обращении с женщинами и девочками.
️ Запросы комитета о показаниях поступили после того, как бывший президент США Билл Клинтон и его жена, экс-госсекретарь Хиллари Клинтон, на прошлой неделе выступили перед законодателями, чтобы ответить на вопросы об их связях с Эпштейном.
️ Билл Клинтон заявил комитету, что не сделал ничего плохого и «не видел ничего, что могло бы меня насторожить» при общении с Эпштейном.
️ Хиллари Клинтон заявила законодателям, что не помнит встреч с Эпштейном и что она никогда «не летала на его самолете и не посещала его островной дом или офисы».