️ AQSH Savdo vaziri Howard Lutnik Jeffri Epstein bilan aloqalari haqida qonun chiqaruvchilarga guvohlik berishga rozi bo‘ldi, bu haqda o‘tgan jinsiy jinoyatchi bo‘yicha tergov olib borayotgan qo‘mita rahbari aytdi.
️ Lutnik, Nyu-Yorkda Epstein bilan o‘n yildan ortiq qo‘shni bo‘lib yashagan, “faol ravishda rozi bo‘lib” Vakillar palatasi nazorat va hukumat islohoti qo‘mitasiga yozma intervyu beradi, deb qo‘mita raisi Jeyms Komer seshanba kuni aytdi.
️ “Men uning shaffoflikka bo‘lgan sadoqatini maqtab, qo‘mita bilan hamkorlik qilishga tayyorligini qadrlayman. Uning guvohligini kutaman,” deb Komer, Kentukki respublikachisi, X ijtimoiy tarmog‘ida yozdi.
️ Savdo vazirining guvohlik berish niyatini birinchi bo‘lib xabar qilgan Axios Lutnikdan iqtibos keltirib, u hech qanday noto‘g‘ri ish qilmaganligini va “haqiqatni to‘g‘ri qayd etishni” xohlaganini aytdi.
️ Lutnikning 2019-yilda jinsiy savdosi ayblovlari bo‘yicha kutayotganda vafot etgan Epstein bilan munosabatlari, u o‘zining mashhur moliyachi bilan aloqalar darajasini noto‘g‘ri tasvirlagandek ko‘ringach, tobora ko‘proq tekshiruv ostiga olindi.
️ O‘tgan yili podkast intervyusida Lutnik 2005-yilda jinsiy jinoyatchining Manxetten penthausida bo‘lgan noqulay uchrashuvdan keyin Epstein bilan “hech qachon bir xonada bo‘lmaslik”ga qaror qilganini aytdi.
️ Biroq, Adliya vazirligi tomonidan bu yilning boshida chiqarilgan hujjatlar shuni ko‘rsatdiki, Lutnik 2005-yildagi uchrashuvdan keyin yillar davomida Epstein bilan uchrashgan va aloqa qilgan, va savdo vaziri keyinchalik 2012-yilda moliyachining Little Saint Jeyms xususi oroliga tashrif buyurganini tan oldi.
️ Komer seshanba kuni, shuningdek, Epstein jinoyatlari haqidagi bilimlari bo‘yicha yozma guvohlik so‘rab, ettita shaxsga, jumladan Microsoft asoschisi Bill Geyts, xususiy kapital investor Leon Blek va Goldman Sachs bosh yuriskonsulti Ketrin Ruemmlerga xatlar yuborganini aytdi.
️ Geyts, Blek va Ruemmler Epstein bilan bog‘liq noto‘g‘ri ishlar yoki uning ayollar va qizlarga nisbatan zo‘ravonligi haqida bilimga ega bo‘lganliklarini takroran rad etishdi.
️ Qo‘mitaning guvohlik so‘rovlari sobiq AQSH prezidenti Bill Klinton va uning rafiqasi, sobiq Davlat kotibi Hillari Klintonning o‘tgan hafta qonun chiqaruvchilar oldida Epstein bilan aloqalari haqida savollarga javob berganidan keyin keldi.
️ Bill Klinton qo‘mitaga hech qanday noto‘g‘ri ish qilmaganligini va Epstein bilan muloqot qilayotganda “hech qachon meni to‘xtatgan narsani ko‘rmaganimni” aytdi.
️ Hillari Klinton qonun chiqaruvchilarga Epstein bilan uchrashganini eslamasligini va hech qachon “uning samolyotida uchmagan yoki orol uyi yoki ofislariga tashrif buyurmaganini” aytdi.

️ US Secretary of Commerce Howard Lutnick has agreed to give testimony to lawmakers about his ties to Jeffrey Epstein, the head of a committee investigating the late sex offender has said.
️ Lutnick, who lived next door to Epstein in New York for more than a decade, “proactively agreed” to provide a transcribed interview to the House Committee on Oversight and Government Reform, panel chair James Comer said on Tuesday.
️ “I commend his demonstrated commitment to transparency and appreciate his willingness to engage with the Committee. I look forward to his testimony,” Comer, a Kentucky Republican, said on X.
️ Axios, which first reported the commerce secretary’s intention to testify, quoted Lutnick as saying he had done nothing wrong and he wished to “set the record straight”.
️ Lutnick’s relationship with Epstein, who died in 2019 while awaiting sex trafficking charges, has come under mounting scrutiny after he appeared to misrepresent the extent of his associations with the notorious financier.
️ In a podcast interview last year, Lutnick said he decided to “never be in the room” with Epstein again following an uncomfortable encounter at the sex offender’s Manhattan penthouse in 2005.
️ But files released by the Justice Department earlier this year showed that Lutnick met and communicated with Epstein for years after the reported 2005 encounter, and the commerce secretary later acknowledged that he visited the financier’s private island of Little Saint James in 2012.
️ Comer said on Tuesday that he had also sent letters to seven individuals seeking written testimony about their knowledge of Epstein’s crimes, including Microsoft cofounder Bill Gates, private equity investor Leon Black, and top Goldman Sachs lawyer Kathryn Ruemmler.
️ Gates, Black and Ruemmler have repeatedly denied wrongdoing in connection with Epstein, or having knowledge of his abuse of women and girls.
️ The committee’s requests for testimony come after former US President Bill Clinton and his wife, ex-Secretary of State Hillary Clinton, appeared before lawmakers last week to answer questions about their ties to Epstein.
️ Bill Clinton told the committee he did nothing wrong and “saw nothing that ever gave me pause” while interacting with Epstein.
️ Hillary Clinton told lawmakers she had no recollection of encountering Epstein and that she never “flew on his plane or visited his island home or offices”.