Moskvada biznesmen Umar Jabrayilov vafot etdi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar dastlabki versiya sifatida o'z joniga qasd qilishni ko'rsatmoqda.
RIA Novosti agentligi manbalari Jabrayilovni shahar markazidagi kvartirasidan kasalxonaga yotqizilganini, keyin esa vafot etganini aniqladi. O'limdan oldin yozilgan xat topilmagan.
OAV ma'lumotlariga ko'ra, tadbirkorning bank hisob raqamlari 40 ming rubl qarzi tufayli bloklangan edi. Uning Telegram kanalidagi so'nggi xabarida Yaqin Sharqdagi mojaroga nisbatan tashvish bildirilgan: "Men u yerda bizning sayyohlarimiz borligidan juda xavotirdaman va hammangizga baxtsizlik o'tib ketishini va tezroq uyingizga qaytishingizni tilayman".
Umar Jabrayilov 1958-yil 28-iyunda Grozniy shahrida tug'ilgan. 1997-yilda "Plaza" kompaniyalar guruhining yuqori darajali menejeri bo'lib, "Oxotniy Ryad" va "Smolenskiy passaj" savdo markazlarini boshqargan. 2004-yildan 2009-yilgacha u Checheniston vakili sifatida senator bo'lib, Federatsiya Kengashining Xalqaro ishlar qo'mitasi raisining o'rinbosari lavozimida ishlagan.

В Москве скончался бизнесмен Умар Джабраилов. Правоохранительные органы сообщают, что предварительной версией является самоубийство.
Источник агентства РИА Новости уточнил, что Джабраилова госпитализировали из квартиры в центре города, где он позже скончался. Предсмертной записки не обнаружено.
По информации СМИ, ранее банковские счета предпринимателя были заблокированы из-за долга в 40 тысяч рублей. В последнем сообщении в Telegram-канале он выражал обеспокоенность из-за конфликта на Ближнем Востоке: «Я крайне обеспокоен тем, что там находятся наши туристы, и желаю всем, чтобы миновала беда и чтобы вы быстрее вернулись домой».
Умар Джабраилов родился в Грозном 28 июня 1958 года. В 1997 году он стал топ-менеджером группы компаний «Плаза», управлявшей ТЦ «Охотный Ряд» и «Смоленский пассаж». С 2004 по 2009 год Джабраилов был сенатором от Чечни и занимал пост заместителя главы комитета Совета Федерации по международным делам.