️ Gana tashqi ishlar vaziri Samuel Okudzeto Ablakwa Kiyevga tashrifi chog‘ida Rossiyaning urushga jalb qilish masalasini ko‘tardi va kamida 55 ganalik Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushida halok bo‘lganini aytdi. Ular “jangga jalb qilingan” deb ta’riflangan.
️ So‘nggi oylarda Afrika erkaklarining Rossiyada ish va‘dalari bilan jalb qilinib, Ukrainaning front chizig‘ida paydo bo‘lishi haqidagi xabarlar ko‘paydi, bu Moskva va ba‘zi mamlakatlar o‘rtasida keskinlikni keltirib chiqardi.
️ Rossiya hokimiyati Afrika fuqarolarini Ukrainada jang qilish uchun noqonuniy jalb qilishni rad etdi. Ablakwa X ijtimoiy tarmog‘idagi postida: “Bizga 2022-yildan beri 272 ganalik jangga jalb qilingan, ularning taxminan 55 nafari halok bo‘lgan va 2 nafari asir olinganligi haqida ma’lumot berildi”, dedi.
️ Ablakwa bilan birga turgan Ukraina tashqi ishlar vaziri Andrii Sybiha o‘tkazilgan matbuot anjumanida Rossiya armiyasida 36 turli mamlakatdan 1,780 dan ortiq afrikalik jang qilayotganini aytdi.
️ Ablakwa postida Rossiya bilan iqtisodiy va diplomatik aloqalarga ega bo‘lgan Gana jalb qilish haqida xabardorlikni oshirish va “bizning yurisdiksiyamizda faoliyat yuritayotgan qora tarmoq noqonuniy jalb qilish sxemalarini yo‘q qilish” ni maqsad qilganini aytdi. U: “Bu bizning urushimiz emas va yoshlarimizni boshqalarning insoniy qalqoniga aylanishiga yo‘l qo‘ya olmaymiz”, dedi.
️ Vazir Gana hukumatining jamoatchilikni o‘qitishni kuchaytirishini va mamlakatda faoliyat yuritayotgan “barcha qora tarmoq noqonuniy jalb qilish sxemalarini kuzatish va yo‘q qilish” ustida ishlashini aytdi. U, shuningdek, asir olingan ikkita ganalikning yoshlarni mojaroga qo‘shilish uchun moliyaviy rag‘batlarga berilmaslik haqida ogohlantirganini qo‘shdi.
️ Janubiy Afrika hukumatining bu haftadagi bayonotiga ko‘ra, uning ikki fuqarosi mojaro front chizig‘ida halok bo‘lgan. Ular Rossiya uchun Ukrainada jang qilish uchun aldangan va asosan qaytarib yuborilgan 17 janubiy afrikalik guruhidan alohida, deb aytilgan.
️ Janubiy Afrikada sobiq prezident Jacob Zumaning qizi Duduzile Zuma-Sambudla o‘nlab janubiy afrikalik erkaklarni Rossiyaga jalb qilishda ishtirok etganlikda gumon qilinib, politsiya tomonidan tergov qilinmoqda.
️ Keniya razvedka hisobotiga ko‘ra, 1,000 dan ortiq keniyalik Rossiya uchun jang qilish uchun jalb qilingan.
️ Keniya tashqi ishlar vazirligi 27 keniyalik Rossiyada qolib ketganidan keyin qutqarilganini aytdi.
️ Keniya tashqi ishlar vaziri Musalia Mudavadi bu masala bo‘yicha muzokaralar uchun mart oyida Rossiyaga tashrif buyurishni rejalashtirganini aytdi.

️ Министр иностранных дел Ганы Самуэль Окудзето Аблаква заявил, что не менее 55 ганцев погибли в войне России с Украиной после того, как их «заманили в бой». Это заявление прозвучало после визита в Киев, где чиновники подняли вопрос о вербовке Россией африканцев.
️ Сообщения о том, что африканские мужчины привлекаются в Россию обещаниями работы и оказываются на передовой в Украине, участились в последние месяцы, что создало напряженность между Москвой и некоторыми затронутыми странами.
️ Российские власти отрицают незаконную вербовку африканских граждан для участия в войне в Украине. Аблаква в сообщении в X в четверг заявил: «Нам сообщили, что с 2022 года 272 ганца, как полагают, были заманены в бой, из которых примерно 55 погибли и 2 захвачены в плен».
️ На брифинге во вторник министр иностранных дел Украины Андрий Сыбига, стоявший рядом с Аблаквой, заявил, что в российской армии воюют более 1780 африканцев из 36 разных стран.
️ Аблаква в своем посте в X заявил, что Гана, имеющая экономические и дипломатические связи с Россией, намерена повысить осведомленность о вербовке и ликвидировать «незаконные схемы вербовки в даркнете, действующие в нашей юрисдикции». Он добавил: «Это не наша война, и мы не можем позволить нашей молодежи стать живым щитом для других».
️ Министр заявил, что правительство Ганы усилит общественное просвещение и будет работать над «отслеживанием и ликвидацией всех незаконных схем вербовки в даркнете», действующих в стране. Он также отметил, что двое захваченных в плен ганцев предостерегли молодежь от соблазна финансовыми стимулами для участия в конфликте.
️ Правительство Южной Африки на этой неделе заявило, что двое ее граждан погибли на передовой конфликта. Они были отделены от группы из 17 южноафриканцев, обманом втянутых в боевые действия за Россию в Украине, большинство из которых были репатриированы, как сообщило министерство иностранных дел Южной Африки.
️ В Южной Африке дочь бывшего президента Джейкоба Зумы, Дудузиле Зума-Самбудла, расследуется полицией по подозрению в причастности к заманиванию более десятка южноафриканских мужчин в Россию.
️ Согласно разведывательному отчету Кении, более 1000 кенийцев были завербованы для участия в боевых действиях за Россию.
️ Министерство иностранных дел Кении заявило, что 27 кенийцев были спасены после того, как оказались в затруднительном положении в России.
️ Министр иностранных дел Кении Мусалия Мудавади заявил, что планирует посетить Россию в марте для переговоров по этому вопросу.