️ Isroil harbiy kuchlari Livan poytaxti Bayrutning janubiy chekkalariga havo hujumlarini amalga oshirdi. Livan Milliy Axborot Agentligi xabar berishicha, ertalab soatlarida Ghobeiry va Haret Hreik mahallalariga bir necha zarba berilgan, ammo dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, halok bo'lganlar haqida xabar yo'q.
️ Hujumlar Isroilning Eron vakillariga Livan hududini 24 soat ichida tark etish muddati tugaganidan keyin sodir bo'ldi. Isroil harbiylari avvalroq ushbu hududlarda majburiy evakuatsiya buyrug'ini chiqarib, u yerda Hizbulloh bilan bog'liq nishonlarga zarba berishni rejalashtirayotganini bildirgan edi. Harbiylar guruhning havo bo'linmalari tomonidan foydalaniladigan ob'ektni nishonga olganini da'vo qilishdi, ammo buning uchun dalil keltirmadi.
️ Bayrutda joylashgan Al Jazeera muxbiri Xeydi Pettning xabar berishicha, "Eronliklar bu tahdidni o'z elchixonasiga qarshi deb hisoblaydilar va agar ularning missiyasi zarbaga uchrasa, har qanday Isroil elchixonasiga javob berish bilan tahdid qilmoqda". Inson huquqlari bo'yicha kuzatuv guruhi bu tahdidlarni chuqur tashvishli deb atadi, chunki xalqaro huquqga ko'ra, to'g'ridan-to'g'ri jangovar harakatlarda qatnashmaydigan odamlarga hujum qilish niyati urush jinoyati belgisi hisoblanadi.
️ Pett shuningdek, Bayrut aholisining tungi soatlarda yaqinlashib kelayotgan Isroil zarbalaridan ogohlantirish maqsadida osmonga o'q uzganini aytdi. Majburiy evakuatsiya ogohlantirishlari tungi soatlarda keladi va shahar aholisi odatda tungi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarga qaram bo'lmaydi, shuning uchun mahalliy aholi ogohlantirishlardan xabardor bo'lgach, Bayrutning janubiy chekkalarida osmonga o'q uzishni boshlaydi.
️ Livanning janubida, Tyre shahrining al-Shahabiya tumanida Isroil zarbalari qayd etilgan. Al Jazeera Arabic ham Nabatieh shahriga Isroilning havo hujumlari haqida xabar berdi, ammo bu zarbalardan jabrlanganlar haqida dastlabki ma'lumotlar yo'q. Hizbolloh o'tgan kuni Livanning eng janubidagi Dahira shahrida ilgarilayotgan Isroil qo'shinlari bilan qurolli to'qnashuvlarga kirishganini ma'lum qildi. Gurush shimoliy Isroilga ham havo hujumlarini amalga oshirmoqda.
️ Isroil quruqlikdagi qo'shinlari Livan ichkarisiga chuqurroq kirib bormoqda, ular Hizbollohni chekinishga majburlash va bufer zonasi yaratish niyatida ekanligini da'vo qilmoqda. Armiya payshanba kuni yana bir evakuatsiya tahdidini chiqarib, Livan janubidagi aholini "Litani daryosining shimoliga evakuatsiya qilishni davom ettirishga" chaqirdi va "Hizbulloh elementlari, ob'ektlari yoki jangovar vositalari yaqinida bo'lgan har bir kishi o'z hayotini xavf ostiga qo'yadi" deb ogohlantirdi.
️ Ammonda joylashgan Al Jazeera muxbiri Rori Challandsning so'zlariga ko'ra, "Livanliklar orasidagi qo'rquv shundaki, Isroil harbiylari Livan janubida qilayotgan har qanday harakat vaqtinchalik emas va u hududni uzoq muddatli ushlab turish yoki bosqiniga o'xshash narsa bo'lishi mumkin".
️ Shimoliy Livandagi Tripoli shahri yaqinidagi Beddawi qochqinlar lagerida ham zarba berilgani haqida xabar berildi, bu Isroilning Livandagi hujumlarining aksariyati sodir bo'lgan joydan uzoqda. Livan Jamoat Salomatligi vazirligi hujumda kamida ikki kishi halok bo'lganini aytdi. Falastin qochqinlar lageridagi mahalliy manbalar Al Jazeeraga hujumda Hamas amaldori o'ldirilganini aytishdi, bu nishonli suiqasdga o'xshaydi.
️ Dushanba kundan beri Livandagi Isroil hujumlarida allaqachon 75 kishi halok bo'ldi, 400 dan ortiq kishi yaralandi va o'n minglab odamlar uysiz qoldi. Isroil kuchlari o'tgan kuni Bayrutning katta qismini tashkil etuvchi Hazmieh va Baabda chegarasidagi Comfort mehmonxonasini bombardimon qildi. Suriya chegarasiga yaqin joylashgan Baalbekdagi Isroil zarbasi kamida besh kishining o'limiga sabab bo'ldi.

️ Израильские военные нанесли авиаудары по южным окраинам ливанской столицы Бейрута. По сообщению Ливанского национального информационного агентства, рано утром было нанесено несколько ударов по районам Гобейри и Харет Хрейк, но первоначальных данных о жертвах нет.
️ Удары произошли после истечения 24-часового срока, данного Израилем иранским представителям для покидания территории Ливана. Ранее израильские военные издали приказ о принудительной эвакуации в этих районах, заявив, что планируют нанести удары по целям, связанным с «Хезболлой». Военные утверждали, что среди целей был объект, используемый авиационными подразделениями группировки, но не предоставили доказательств.
️ Корреспондент Al Jazeera в Бейруте Хайди Петт сообщила, что «иранцы, по-видимому, считают эту угрозу направленной против своего посольства и угрожают любому израильскому посольству в случае удара по их миссии». Правозащитная организация Human Rights Watch назвала эти угрозы глубоко тревожными, заявив, что это сигнализирует о намерении совершить военное преступление, поскольку по международному праву нельзя нацеливаться на людей, не принимающих непосредственного участия в боевых действиях.
️ Петт также отметила, что жители Бейрута стреляли в воздух в ночные часы, чтобы предупредить о приближающихся израильских ударах. Предупреждения о принудительной эвакуации приходят посреди ночи, и жители города обычно не следят за социальными сетями в это время, поэтому местные жители, узнав о предупреждениях, начинают стрелять в воздух в южных пригородах Бейрута.
️ На юге Ливана были зафиксированы израильские удары по району аль-Шахабия города Тир. Al Jazeera Arabic также сообщила об израильских авиаударах по городу Набатия, но первоначальных данных о жертвах от этих ударов нет. «Хезболла» в среду заявила, что её боевики вступили в вооружённые столкновения с продвигающимися израильскими войсками в городе Дахира на крайнем юге Ливана. Группировка также осуществляет авиаудары по северному Израилю.
️ Израильские сухопутные войска продолжают углубляться на территорию Ливана в рамках наземного наступления к северу от израильско-ливанской границы, с заявленной целью создания буферной зоны и оттеснения «Хезболлы». Армия в четверг издала ещё одну угрозу эвакуации для жителей южного Ливана, призвав их «продолжать эвакуацию к северу от реки Литани» и предупредив, что «любой, находящийся рядом с элементами, объектами или боевыми средствами „Хезболлы“, подвергает свою жизнь опасности».
️ Корреспондент Al Jazeera в Аммане Рори Чалландс заявил, что «среди ливанцев существует опасение, что действия израильских военных на юге Ливана не являются временными и могут привести к более долгосрочному удержанию территории или чему-то более похожему на вторжение».
️ Также сообщалось об ударе в северном Ливане в лагере беженцев Беддави недалеко от города Триполи, вдали от мест, где происходило большинство израильских атак на Ливан. Министерство общественного здравоохранения Ливана заявило, что в результате атаки погибли по меньшей мере два человека. Местные источники в палестинском лагере беженцев сообщили Al Jazeera, что в результате атаки, которая, по-видимому, была целевым убийством, погиб представитель «Хамаса».
️ С понедельника в результате израильских атак в Ливане уже погибли около 75 человек, более 400 получили ранения и десятки тысяч были перемещены. Израильские силы в среду подвергли бомбардировке отель Comfort на границе Хазмии и Баабды, которые являются частью Большого Бейрута. Израильский удар в Баальбеке недалеко от сирийской границы привёл к гибели по меньшей мере пяти человек.