️ Eron dronlari Ozarbayjonning Naxchivan muxtor respublikasiga hujum qildi. Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligi bayonotida, juma kuni soat 12:00 atrofida sodir bo‘lgan hodisada bitta dron Naxchivan aeroporti terminal binosiga, ikkinchisi esa Shakarobod qishlog‘idagi maktab binosi yaqiniga qulaganligi aytildi. Vazirlik bu hujumni qattiq qoralab, ikki fuqaroning jarohatlanganini va aeroportda moddiy zarar yetkazilganini ma’lum qildi.
️ Ozarbayjon hukumatining bayonotida Eron hududidan amalga oshirilgan dron hujumlari qattiq qoralanib, mamlakatdan aniq izoh talab qilindi va tegishli javob choralarini ko‘rish huquqi saqlanib qolindi. Hodisaga munosabat bildirish uchun Eron elchisi Mojtaba Demirchilou chaqirildi. Naxchivan, Eron va Turkiya bilan chegaradosh bo‘lib, o‘tgan yili AQSh vositachiligida Armaniston va Ozarbayjon o‘rtasida imzolangan tarixiy tinchlik kelishuvining bir qismi edi.
️ “Trump Xalqaro Tinchlik va Farovonlik Yo‘li” (TRIPP) deb nomlangan ushbu hududiy koridor AQShga Ozarbayjonni Naxchivan bilan bog‘laydigan va Armaniston bilan Ozarbayjon o‘rtasida yo‘l yaratadigan taklif qilingan yo‘lni rivojlantirish huquqini berdi. Eron uzoq vaqtdan beri Zangezur koridori deb ham ataladigan ushbu rejalashtirilgan tranzit yo‘liga qarshi chiqib, u mamlakatni Armaniston va Kavkazning qolgan qismidan ajratib qo‘yishi va potentsial dushman chet el kuchlarini uning chegaralariga yaqinlashtirishidan qo‘rqmoqda.
️ Al Jazeera muxbiri Resul Serdarning so‘zlariga ko‘ra, Eron uzoq vaqtdan beri Ozarbayjon hukumatini Ozarbayjonni Isroil josuslar bazasiga aylantirishda ayblab kelgan. Serdar: “Ular [Ozarbayjon Prezidenti] Ilhom Aliyevni Eron xavfsizligini uning shimoliy chegarasidan buzishda ayblaydilar. Eron bir necha marta, agar Ozarbayjon to‘xtamasa, jazolanishini aytgan” deb qo‘shimcha qildi. Serdarning aytishicha, juma kuni sodir bo‘lgan dron hujumlari Ozarbayjon hukumatiga aniq xabar yuborish maqsadida amalga oshirilgan.
️ Naxchivandagi dron hujumlari mintaqadagi boshqa mamlakatlarga nishonlangan ko‘proq Eron dronlari haqidagi xabarlar fonida sodir bo‘ldi. Qatarning Mudofaa vazirligi havo mudofaa tizimlari Doha osmonida eshitilgan bir nechta portlashlar paytida raketa hujumini to‘sib qo‘yganini aytdi. Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi esa so‘nggi dron al-Javf mintaqasi yaqinida otib tushirilganini, Ummon neft kompaniyasi esa saqlash idishlaridan biriga zarar yetkazilganini ma’lum qildi.
️ Turkiyaning Milliy mudofaa vazirligi chorshanba kuni Erondan Turkiya havo makoniga otilgan ballistik raketani Suriya va Iroq ustidan o‘tib, Sharqiy O‘rta er dengizi ustida NATO havo va raketa mudofaa tizimlari tomonidan yo‘q qilinganligini aytdi. Eron qurolli kuchlari juma kuni Turkiya hududiga hech qanday raketalar otilmaganligini rad etdi. Turkiya Prezidenti Rajab Toyyip Erdo‘g‘an mamlakat NATO ittifoqchilari bilan maslahatlashib, “barcha zarur choralarni ko‘rayotganini” va “shunga o‘xshash hodisalarning takrorlanishining oldini olish uchun eng aniq ogohlantirishlar berayotganini” aytdi.

️ Иранские дроны атаковали автономную республику Нахичевань в Азербайджане. Министерство иностранных дел Азербайджана в заявлении сообщило, что инцидент произошел в четверг около 12:00 по местному времени, при этом один дрон поразил терминальное здание аэропорта в Нахичевани, а другой упал возле школьного здания в селе Шакарабад. Ведомство решительно осудило эти атаки, запущенные с территории Исламской Республики Иран, указав, что в результате пострадали два мирных жителя и был нанесен материальный ущерб аэропорту.
️ В заявлении азербайджанских властей подчеркивается требование «четких объяснений» от Ирана, при этом страна «оставляет за собой право принять соответствующие ответные меры». Для выражения протеста по поводу инцидента был вызван иранский посол Моджтаба Демирчилу. Нахичевань, граничащий с Ираном и Турцией, был частью исторической мирной сделки, заключенной в прошлом году при посредничестве США между бывшими смертельными врагами Арменией и Азербайджаном.
️ Этот территориальный коридор, названный «Маршрутом Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), предоставил США права на развитие предлагаемого пути, соединяющего Азербайджан с его эксклавом Нахичевань и создающего проход между Арменией и Азербайджаном. Иран давно выступает против запланированного транзитного маршрута, также известного как Зангезурский коридор, опасаясь, что он отрежет страну от Армении и остальной части Кавказа, одновременно приблизив потенциально враждебные иностранные силы к своим границам.
️ По словам корреспондента Al Jazeera Ресула Сердара, Иран давно обвиняет азербайджанское правительство в превращении Азербайджана в израильскую шпионскую базу. Сердар добавил: «Они обвиняют [президента Азербайджана] Ильхама Алиева в подрыве безопасности Ирана с его северной границы. Иран неоднократно заявлял, что если Азербайджан не остановится, он будет наказан». По словам Сердара, атаки дронами в четверг посылают четкий сигнал азербайджанскому правительству.
️ Атаки дронами в Нахичевани произошли на фоне сообщений о других иранских дронах, нацеленных на страны региона. Министерство обороны Катара заявило, что его системы ПВО перехватили ракетную атаку, когда в небе над Дохой были слышны множественные взрывы. Министерство обороны Саудовской Аравии сообщило, что последний дрон, отправленный на ее территорию, был сбит возле региона Эль-Джауф, а нефтяная компания Омана заявила, что поврежден один из ее резервуаров для хранения.
️ Министерство национальной обороны Турции в среду сообщило, что баллистическая ракета, выпущенная из Ирана в сторону турецкого воздушного пространства, была уничтожена системами ПВО и ПРО НАТО над восточным Средиземноморьем после пролета над Сирией и Ираком. Вооруженные силы Ирана в четверг опровергли запуск каких-либо ракет в сторону турецкой территории. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что страна «принимает все необходимые меры» в консультации с союзниками по НАТО и выдает «предупреждения в самых ясных выражениях, чтобы предотвратить повторение подобных инцидентов».