️ Berlinning Wedding tumanidagi avtomobil qismlari zavodi yozdan boshlab katta kalibrli snaryadlar ishlab chiqarishga o‘tmoqda. Bu o‘zgarish 350 ishchining ish joyini saqlab qoladi, ammo mahalliy aholi va faollar tomonidan keskin qarshilik bilan kutilyapti. “Berlin qurol ishlab chiqarishga qarshi ittifoqi” (BBgW) aʼzolari zavod oldida namoyish o‘tkazib, ishchilarga varaqalar tarqatishga urinishdi, lekin ularning aksariyati varaqalarni olmadi yoki suhbatga kirishmadi.
️ Namoyishchilardan biri Andreasning aytishicha, ishchilar kapitalistik tizimda zavodda nima ishlab chiqarilishiga taʼsir ko‘rsata olmaydigan qiyin vaziyatda. Ular ish kerak, ammo qurol ishlab chiqarish ular uchun maʼqul emas. 87 yoshli bir ayol, urush bolasi sifatida, qurollarga qarshiligini bildirdi, lekin shu bilan birga “o‘zimizni himoya qilishimiz kerak” deb qo‘shimcha qildi, bu mahalliy aholining qarama-qarshi kayfiyatini aks ettiradi.
️ Rheinmetall kompaniyasining sho‘ʼba korxonasi bo‘lgan Pierburg zavodining qurol ishlab chiqarishga o‘tishi avtomobil sohasidagi daromadlarning pasayishi va harbiy sohadagi talabning keskin o‘sishi bilan izohlanadi. Kompaniya bayonotida bu o‘zgarish Berlin zavodidagi ishchilar uchun barqaror ish o‘rinlarini taʼminlash imkoniyati ekanligi taʼkidlangan. Biroq, baʼzi ishchilar bu o‘zgarishdan norozi ekanligini bildirishgan, masalan, bir xodim “bu behuda” deb hisoblaganini aytdi, lekin u tez orada nafaqaga chiqishi sababli batafsil gaplashmadi.
️ Rheinmetall – Germaniyaning yirik sanoat ishlab chiqaruvchisi bo‘lib, so‘nggi yillarda qurol ishlab chiqarishga tobora ko‘proq eʼtibor qaratmoqda. Kompaniya Germaniya harbiy qismlari va NATO hamkorlari uchun turli transport vositalarini, jumladan, rivojlanayotgan Panther tankini qurishda ishtirok etadi. 2022-yil fevralida Rossiyaning Ukrainaga to‘liq bosqini boshlanganidan buyon Rheinmetall aksiyalari narxi 16 baravar oshdi, bu harbiy sanoatning foydasi oshayotganini ko‘rsatadi.
️ Ishchilar va kasaba uyushmalari o‘rtasida munosabatlar murakkab. Ko‘pchilik ishchilarning qurol ishlab chiqarishga nisbatan salbiy munosabatda bo‘lishiga qaramay, ularning ish joylarini saqlab qolish uchun boshqa imkoniyat yo‘qligini tushunishadi. Bu vaziyat Germaniya sanoatining tinchlikparvarlik anʼanalari va hozirgi geosiyosiy vaziyat o‘rtasidagi ziddiyatni ochib beradi, bu esa jamiyatda chuqur qarama-qarshiliklarni keltirib chiqarmoqda.

️ Завод в берлинском районе Веддинг, ранее производивший автозапчасти, с этого лета переходит на выпуск снарядов крупного калибра. Этот переход сохранит рабочие места для 350 сотрудников, но встречает резкое сопротивление со стороны местных жителей и активистов. Члены «Берлинского альянса против производства оружия» (BBgW) провели акцию протеста у ворот завода, пытаясь раздавать листовки рабочим, однако большинство из них отказывались брать материалы или вступать в диалог.
️ Как отметил один из активистов Андреас, рабочие оказались в сложной ситуации: в капиталистической системе они не могут влиять на то, что производится на заводе. Им нужна работа, но производство оружия им не по душе. 87-летняя женщина, ребёнок войны, выразила своё неприятие оружия, но добавила, что «нужно защищаться», что отражает противоречивые настроения среди местных жителей.
️ Переход завода Pierburg, дочерней компании Rheinmetall, на производство оружия объясняется падением доходов в автомобильном секторе и резким ростом спроса в военной сфере. В заявлении компании подчёркивается, что это изменение позволит сохранить стабильные рабочие места на берлинском заводе. Однако некоторые работники недовольны переходом: одна сотрудница назвала его «дерьмом», но отказалась подробнее комментировать, так как скоро уходит на пенсию.
️ Rheinmetall – крупный немецкий промышленный производитель, который в последние годы всё больше ориентируется на производство оружия. Компания участвует в строительстве различных транспортных средств для немецкой армии и партнёров по НАТО, включая разрабатываемый танк Panther. С февраля 2022 года, после полномасштабного вторжения России в Украину, акции Rheinmetall выросли в 16 раз, что свидетельствует о растущей прибыльности военной промышленности.
️ Отношения между рабочими и профсоюзами остаются сложными. Многие понимают, что, несмотря на возможное негативное отношение к производству оружия, у рабочих нет иного выбора для сохранения рабочих мест. Эта ситуация высвечивает противоречие между пацифистскими традициями немецкой промышленности и текущей геополитической обстановкой, что ведёт к глубоким разногласиям в обществе.