️ Oʻrta Sharqdagi mojaro kuchayib, global havo qatnoviga putur yetkazayotgani sababli, dunyo davlatlari mintaqadan repatriatsiya reyslarini kuchaytirmoqda. Bu jarayon AQSh-Isroilning Eron bilan urushining kengayishi fonida sodir boʻlmoqda.
️ Shri-Lanka hukumati vakili Nalinda Jayatissa parlamentga bergan maʼlumotga koʻra, ikkinchi Eron harbiy kemasi Shri-Lanka hududiy suvlaridan tashqarida joylashgan. Jayatissa Shri-Lanka prezidenti Anura Kumara Dissanayakening orol suvlariga kirish uchun Eronning soʻroviga javob muhokama qilish uchun yuqori martabali amaldorlar bilan uchrashuvini aytdi. Kemada 100 dan ortiq ekipaj aʼzolari borligi maʼlum qilindi.
️ Shri-Lanka parlamenti aʼzosi Namal Rajapaksa ijtimoiy tarmoqdagi postida yana bir Eron kemasining Shri-Lankaning eksklyuziv iqtisodiy zonasida ekanligini va hukumat ruxsatini kutayotganini tasdiqladi. Rajapaksa shuningdek, harbiy faollikning Shri-Lankaga yaqin joyda sodir boʻlayotganidan tashvish bildirdi va hukumatning monitoring tizimlari haqida savollar qoʻydi.
️ Eronning Islom inqilobi gvardiyasi Shimoliy Fors koʻrfazida AQSh neft tankeriga hujum qilganini daʼvo qildi. Hodisa mustaqil ravishda tasdiqlanmagan boʻlsa-da, Britaniyaning savdo operatsiyalari markazi Kuvayt qirgʻogʻida nomaʼlum tankerga hujum haqida xabar bergan. Bu hujum tasdiqlansa, tijorat kemalariga xavf yanada kengayadi.
️ Isroil oʻz havo makonini fuqarolik reyslari uchun yopgan boʻlsa-da, Transport vaziri Miri Regev xavfsizlik baholari asosida uni qisman ochganini aytdi. Dastlabki 24 soatda soatiga bitta yoʻlovchi reysiga ruxsat beriladi, jami 5000 kishi tashiladi. Reyslarda faqat Isroil fuqarolari boʻlishi aniq emas.
️ Germaniya hukumati tomonidan ijaraga olingan Lufthansa samolyoti Omandan Frankfurtga qaytib, Fors koʻrfazi mintaqasida qolgan nemis fuqarolarini olib keldi. Germaniya tashqi ishlar vaziri Johann Wadephulning aytishicha, reysda homilador ayollar, bolalar va kasallari boʻlganlar ustuvor qilib olindi.
️ Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi AQShning Shri-Lanka qirgʻoqlari yaqinida Eron fregatini choʻktirgani uchun "achinishga majbur boʻlishini" aytdi. Aragchi bu harakatni "dengizdagi vahshiylik" deb atadi va AQShning xalqaro suvlarda ogohsizlik bilan hujum qilganini taʼkidladi.

️ По мере эскалации конфликта на Ближнем Востоке и нарушения глобального авиасообщения, правительства по всему миру усиливают репатриационные рейсы из региона. Это происходит на фоне расширения войны США и Израиля против Ирана, что создаёт новые очаги напряжённости.
️ Представитель правительства Шри-Ланки Налинда Джаятисса сообщил парламенту, что второй иранский военный корабль находится за пределами территориальных вод страны. Джаятисса отметил, что президент Шри-Ланки Анура Кумара Диссанаяке проводит встречу с высшими должностными лицами для обсуждения ответа на запрос Ирана о входе в безопасные воды острова. На корабле, по данным властей, находится более 100 членов экипажа.
️ Член парламента Шри-Ланки Намал Раджапакса подтвердил новость в социальных сетях, указав, что ещё одно иранское судно находится в исключительной экономической зоне Шри-Ланки и ожидает разрешения правительства на срочный заход в порт. Раджапакса выразил обеспокоенность масштабом военной активности вблизи Шри-Ланки и поставил под вопрос эффективность систем наблюдения страны.
️ Иранский Корпус стражей исламской революции заявил о нападении на американский нефтяной танкер в северной части Персидского залива. Инцидент не был независимо подтверждён, но Британский центр торговых операций сообщил о нападении на неопознанный танкер у побережья Кувейта. Если информация подтвердится, это расширит зону опасности для коммерческого судоходства.
️ Израиль, закрывший своё воздушное пространство для гражданских рейсов, частично открыл его для репатриационных полётов. Министр транспорта Мири Регев заявила, что власти делают всё возможное для безопасного возвращения израильтян, однако неясно, будут ли на рейсах допускаться только граждане Израиля. Первоначально открытие было запланировано на следующую неделю, но перенесено вперёд после "оценок безопасности".
️ Чартерный рейс Lufthansa, зафрахтованный правительством Германии, доставил в Франкфурт немецких граждан, оказавшихся в затруднительном положении в регионе Персидского залива после остановки авиасообщения из-за атаки США на Иран. Министр иностранных дел Германии Йохан Вадефуль отметил, что приоритет был отдан уязвимым группам, таким как беременные женщины, дети и больные.
️ Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что США "горько пожалеют о прецеденте", созданном после потопления американской подводной лодкой иранского фрегата в Индийском океане у побережья Шри-Ланки. Арагчи назвал это действие "зверством в море" и подчеркнул, что атака произошла в международных водах без предупреждения.