️ O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni “Aholini uy-joy bilan ta’minlash ishlarini jadallashtirish va ko‘p kvartirali uylar qurilishini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonni imzoladi. Hujjat aholining uy-joy sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil davom ettirish, ko‘p kvartirali uylar qurilishini tartibga solish, uy-joylar qurilishini demografik va urbanizatsiya jarayonlari bilan uzviy bog‘liq holda kompleks qurilish tamoyillari asosida amalga oshirish, shuningdek, ipoteka krediti bozorini yanada rivojlantirishga qaratilgan.
️ Farmonga muvofiq, ko‘p kvartirali uylar qurilishida yer ajratish va ruxsat berish tartib-taomillari jarayonlarini o‘z ichiga oluvchi investitsiya-qurilish davrining davomiyligi 1,5 baravargacha qisqartiriladi. Shuningdek, ko‘p kvartirali uylar qurilishida renovatsiya hisobiga quriladigan xonadonlar ulushini 15 foizdan 2040-yilga qadar bosqichma-bosqich 60 foizgacha yetkazish ko‘zda tutilgan. Hujjat bilan 2040-yilgacha ko‘p kvartirali uylarni foydalanishga topshirish bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlar tasdiqlandi (2026-yilda — 140,2 ming xonadon, 2027-yilda — 150,1 ming, 2040-yilda — 280,6 ming).
️ Farmon bo‘yicha, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari har yili 1-oktabrga qadar o‘z hududlari kesimida istiqbolli qurilish hajmlari, aholi o‘sishi, uy-joyga bo‘lgan ehtiyoj, muhandislik va transport infratuzilmasi holati bo‘yicha ma’lumotlarni tahlil qilgan holda ko‘p kvartirali uylar qurish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqib, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligiga taqdim etadi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda har yili 15-noyabrga qadar uy-joy qurilishiga oid strategik yo‘nalishlar va sohaviy tahlillar asosida moliyaviy manbalariga aniqlik kiritgan holda respublikada ko‘p kvartirali uylarni foydalanishga topshirishning maqsadli ko‘rsatkichlari loyihasini Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo‘mitasi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan kelishib, Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.
️ Farmonda, ko‘p kvartirali uylar qurishda urbanizatsiya va kompleks qurilish tamoyillari asosida mavjud imkoniyatlar va resurslarni inobatga olgan holda, renovatsiya loyihalarini amalga oshirishga ustuvorlik beriladi. Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda “Yangi O‘zbekiston” massivlari uchun yangi hududlarni tanlab olishning qonunchilikda belgilangan mezonlariga mos keladigan, massiv shaklidagi renovatsiya va kompleks qurilish loyihalariga “Yangi O‘zbekiston” massivi maqomini berish orqali ularga nisbatan amaldagi tartib-taomillar va moliyalashtirish manbalari tatbiq etiladi. “Yangi O‘zbekiston” massivlarining yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmalari loyihalarini ishlab chiqishda qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalari, energiya tejovchi uskunalar, muqobil issiqlik tizimlaridan keng foydalaniladi va “yashil” transport muhiti yaratiladi.
️ 2026-yilda “Yangi O‘zbekiston” va boshqa massivlarda ko‘p kvartirali uylarni barpo qilishda ishtirok etadigan qurilish tashkilotlarini aylanma mablag‘lar bilan ta’minlash uchun tijorat banklari tomonidan jami 3,8 trillion so‘m, shu jumladan, “Yangi O‘zbekiston” massivlari uchun Davlat budjetidan 600 milliard so‘m miqdoridagi mablag‘lar yo‘naltiriladi. Farmonda shuningdek, “Toshkent Invest kompaniyasi” AJ va “Samarqand Invest kompaniyasi” AJ tajribasi asosida investitsiya kompaniyalarini tashkil etish ko‘zda tutilgan. Ular tadbirkorlik subyektlari va davlat organlari o‘rtasida ko‘prik vazifasini bajaradi hamda kompleks qurilish loyihalarining amalga oshirilishi uchun mas’ul bo‘ladi. Investitsiya kompaniyalarining kuzatuv kengashi tarkibiga majburiy ravishda kamida bir nafar a’zo Milliy qo‘mita va/yoki uning huzuridagi Jamoatchilik kengashi vakillari orasidan kiritiladi.

️ Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 февраля подписал указ «О мерах по ускорению обеспечения населения жильем и эффективной организации строительства многоквартирных домов». Документ направлен на последовательное продолжение реформ по улучшению жилищных условий населения, регулирование строительства многоквартирных домов, осуществление жилищного строительства на основе принципов комплексной застройки в тесной связи с демографическими и урбанизационными процессами, а также на дальнейшее развитие рынка ипотечного кредитования.
️ Согласно указу, продолжительность инвестиционно-строительного периода, включающего процессы выделения земельных участков и выдачи разрешений на строительство многоквартирных домов, сокращается в 1,5 раза. Кроме того, планируется поэтапно увеличить долю квартир, строящихся за счет реновации, с 15% до 60% к 2040 году. Документом утверждены целевые показатели по вводу в эксплуатацию многоквартирных домов до 2040 года (в 2026 году — 140,2 тыс. квартир, в 2027 году — 150,1 тыс., в 2040 году — 280,6 тыс.).
️ В соответствии с указом, Совет Министров Республики Каракалпакстан, областные и Ташкентская городская хокимияты ежегодно до 1 октября анализируют данные по перспективным объемам строительства, росту населения, потребности в жилье, состоянию инженерной и транспортной инфраструктуры на своих территориях и разрабатывают предложения по строительству многоквартирных домов, представляя их в Министерство экономики и финансов и Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства. Министерство экономики и финансов совместно с Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства ежегодно до 15 ноября на основе стратегических направлений и отраслевых анализов по жилищному строительству, с уточнением финансовых источников, вносит в Кабинет Министров проект целевых показателей по вводу в эксплуатацию многоквартирных домов в республике, согласованный с Национальным комитетом по устойчивому развитию урбанизации и жилищного рынка и заинтересованными министерствами и ведомствами.
️ В указе указано, что при строительстве многоквартирных домов на основе принципов урбанизации и комплексной застройки, с учетом имеющихся возможностей и ресурсов, приоритет отдается реализации проектов реновации. В Каракалпакстане и областях массовым проектам реновации и комплексной застройки, соответствующим законодательно установленным критериям для отбора новых территорий для массивов «Новый Узбекистан», присваивается статус массива «Новый Узбекистан», что позволяет применять к ним действующие процедуры и источники финансирования. При разработке проектов дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры массивов «Новый Узбекистан» широко используются установки возобновляемых источников энергии, энергосберегающее оборудование, альтернативные системы отопления и создается «зеленая» транспортная среда.
️ В 2026 году для обеспечения оборотными средствами строительных организаций, участвующих в возведении многоквартирных домов в массивах «Новый Узбекистан» и других массивах, коммерческими банками будет направлено в общей сложности 3,8 трлн сумов, в том числе 600 млрд сумов из Государственного бюджета для массивов «Новый Узбекистан». В указе также предусмотрено создание инвестиционных компаний на основе опыта АО «Ташкент Инвест компания» и АО «Самарканд Инвест компания». Они выполняют роль моста между субъектами предпринимательства и государственными органами и отвечают за реализацию проектов комплексной застройки. В наблюдательный совет инвестиционных компаний в обязательном порядке включается не менее одного члена из числа представителей Национального комитета и/или Общественного совета при нем.