️ O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi raisi Behzod Hamrayev Birlashgan Millatlar Tashkilotining 57-sessiyasi Statistika Komissiyasining rais o‘rinbosari etib saylandi. Sessiya Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tmogda va 6-mart kuni yakunlanadi.
️ Dunyo.info ma’lumotlariga ko‘ra, Hamrayev sessiyada O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari sifatida ishtirok etmoqda. Forum doirasida milliy statistika idoralari, xalqaro tashkilotlar va ekspertlar hamjamiyati vakillari rasmiy statistikaning rivojlanishi va modernizatsiyasi masalalarini muhokama qilmoqda.
️ Kun tartibida 2030-yilgacha bo‘lgan Barqaror rivojlanish maqsadlarini kuzatish uchun ko‘rsatkichlar tizimini takomillashtirish, rasmiy statistika ishlab chiqarishda sun’iy intellekt va ilg‘or texnologiyalarni kengaytirish, taraqqiyot va farovonlikni yanada kompleks baholash uchun “YaIMdan tashqari” kontseptsiyasini rivojlantirish, shuningdek, atrof-muhit va iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni milliy hisobot tizimlariga integratsiya qilish kabi mavzular muhokama qilinadi.
️ Ta’kidlanishicha, O‘zbekiston tomonining ishtiroki mamlakatda tarixda birinchi marta o‘tkazilayotgan kompleks aholi va qishloq xo‘jaligi ro‘yxatini olish fonida alohida ahamiyatga ega. Bu tadbir BMTning so‘nggi xalqaro tavsiyalariga qat’iy rioya qilinib amalga oshirilayotgani ta’kidlanadi.
️ Sessiya doirasida O‘zbekiston delegatsiyasining BMT Statistika Komissiyasi rahbariyati va yetakchi xalqaro ekspertlar bilan yuqori darajadagi uchrashuvlari rejalashtirilgan. Bundan tashqari, 2025-yil aprel oyida O‘zbekiston birinchi marta 2026–2029-yillar uchun BMT Statistika Komissiyasining to‘liq huquqli a’zosi etib saylanganligi eslatib o‘tiladi.

️ Председатель Государственного комитета по статистике Узбекистана Бехзод Хамраев был избран заместителем председателя 57-й сессии Статистической комиссии Организации Объединённых Наций. Сессия проходит в Нью-Йорке и завершится 6 марта.
️ Как сообщает Dunyo.info, Хамраев участвует в сессии в качестве главы делегации Узбекистана. В рамках форума представители национальных статистических ведомств, международных организаций и экспертного сообщества рассматривают вопросы развития и модернизации официальной статистики.
️ Среди тем повестки — совершенствование системы показателей для мониторинга Целей устойчивого развития до 2030 года, расширение применения искусственного интеллекта и передовых технологий в производстве официальной статистики, развитие концепции «За пределами ВВП» для более комплексной оценки прогресса и благополучия, а также интеграция данных об окружающей среде и изменении климата в национальные системы отчётности.
️ Отмечается, что участие узбекистанской стороны имеет особое значение на фоне проведения в стране первой в истории комплексной переписи населения и сельского хозяйства. Подчёркивается, что она осуществляется в строгом соответствии с последними международными рекомендациями ООН.
️ На полях сессии запланированы встречи высокого уровня делегации Узбекистана с руководством Статистической комиссии ООН и ведущими международными экспертами. Кроме того, напоминается, что в апреле 2025 года Узбекистан впервые был избран полноправным членом Статистической комиссии ООН на период 2026–2029 годов.