️ NBC telekanalining "Today" dasturi boshlovchisi Savannah Guthrie, onasi yo‘qolganidan keyin bir oydan ortiq vaqt davomida efirda bo‘lmagan holda, Nyu-Yorkdagi ofisiga tashrif buyurdi va efirga qaytish niyatida ekanligini bildirdi. Uning 84 yoshli onasi Nancy Guthrie 1-fevral kuni Arizona shtatidagi uyidan yo‘qolgan, rasmiylar uni o‘g‘irlangan deb hisoblaydi, ammo deyarli besh hafta o‘tganiga qaramay, hech qanday aniq dalil topilmagan.
️ Guthrie ijtimoiy tarmoqlarda onasining qaytishi uchun hissiy iltimoslar qoldirgan bo‘lsa-da, efirda chiqmagan. Uning hamkasbi Jenna Bush Hager tomoshabinlarga Guthrie ofisga kelganini va "u shouga qaytish niyatida ekanligini" aytganini, lekin "qachon aniq qaytishini bilmasligini" aytdi. Bush Hager shunday dedi: "Bu eng qiyin ishdek tuyulsa ham, bu uning uyi va u o‘zi sevilib his qiladigan joy. Va u bu yerda juda seviladi".
️ Guthrie qaytish sanasi hali belgilanmagan; u oxirgi marta 30-yanvar kuni, onasi yo‘qolishidan ikki kun oldin efirda bo‘lgan. Onasini qidirish kuchaygani sababli, u NBCning Qishki Olimpiya o‘yinlari yoritilishidan ham chetlashtirilgan. O‘tgan hafta oila Nancy Guthrie qaytishi uchun 1 million dollar (750 ming funt) mukofot taklif qildi.
️ Pima okrugi sherif idorasi onaning "uydan uning ixtiyoriga qarshi, ehtimol tunda o‘g‘irlangan yoki qo‘lga olinganligini" aytdi. Tergovchilar asosiy gumonlanuvchi – Nancy Guthrie ning Nest eshik qo‘ng‘iroq kamerasida yozilgan erkakning rasmlarini chiqarishdi. Ommaviy axborot vositalariga, shu jumladan birining muddati 9-fevralda tugagan, taxminan 6 million dollarlik kriptovalyuta talab qiluvchi to‘lov talabnomalari yuborilgan.
️ Detektivlar jamoatchilikdan deyarli 40 000 maslahat olgan. Rasmiylar, uy yaqinida topilgan va gumonlanuvchi tomonidan kiyilganiga o‘xshash qo‘lqopdan olingan DNK dalillari FBI ma’lumotlar bazasida mos kelmasligini aytdi. Bu holat tergovning murakkabligi va natijalarning yo‘qligini ko‘rsatmoqda, bu esa Guthrie oilasi uchun qo‘shimcha stress manbai bo‘lib qolmoqda.

️ Ведущая программы "Today" на канале NBC Саванна Гатри посетила офис сети в Нью-Йорке, планируя вернуться в эфир, в то время как поиски её пропавшей матери продолжаются. Её 84-летняя мать Нэнси Гатри пропала из своего дома в Аризоне 1 февраля, власти полагают, что она была похищена, но за почти пять недель появилось мало зацепок.
️ Гатри, тем временем, оставалась вне эфира, хотя публиковала эмоциональные обращения в социальных сетях с просьбой о возвращении матери. Её соведущая Дженна Буш Хейгер сообщила зрителям, что Гатри посетила офис и "сказала, что намерена вернуться в шоу", но "не знает, когда она фактически вернётся". Буш Хейгер добавила: "Хотя это кажется самым трудным делом, это также её дом и место, где она чувствует такую любовь. И её здесь безумно любят".
️ Дата возвращения Гатри ещё не установлена; она последний раз появлялась в шоу 30 января, за два дня до исчезновения матери. Она также отказалась от освещения Зимних Олимпийских игр на NBC по мере усиления поисков. На прошлой неделе семья предложила награду в размере 1 миллиона долларов (750 000 фунтов) за возвращение Нэнси Гатри.
️ Офис шерифа округа Пима заявил, что считает, что её мать была "выведена из дома против её воли, возможно, посреди ночи, что включает возможное похищение". Следователи опубликовали изображения основного подозреваемого — мужчины, запечатлённого на камере видеодомофона Nest Нэнси Гатри. В СМИ, включая одно, срок которого истёк 9 февраля, были отправлены предполагаемые требования выкупа на сумму около 6 миллионов долларов в криптовалюте.
️ Детективы получили около 40 000 советов от общественности. Власти сообщили, что ДНК-доказательства были извлечены из перчатки, похожей на ту, что носил подозреваемый на записи камеры, найденной недалеко от её дома, но они не дали совпадений в базе данных ФБР. Этот случай подчёркивает сложности расследования и отсутствие прогресса, что создаёт дополнительный стресс для семьи Гатри.