️ AQShning Demokratik partiyasidan ikki senator - Oregon shtatidan Jeff Merkley va Minnesota shtatidan Amy Klobuchar - Kongress a'zolari, prezident va vitse-prezidentning Kalshi va Polymarket kabi bashorat bozorlarida savdo qilishini taqiqlovchi qonun loyihasini taqdim etishga tayyorlanmoqda. Bu qonun loyihasi, agar qabul qilinsa, ijroiya hokimiyati vakillariga ham ushbu platformalarda foyda olishni cheklaydi va har bir buzilish uchun kamida 10 000 dollar jarima belgilaydi.
️ Qonun loyihasi, shuningdek, buzg'unchilik qilgan shaxslarning savdolardan olgan foydasini qaytarishini talab qiladi. Bu tashabbus bashorat bozorlari AQShning Eronni zarba berishi haqidagi pozitsiyalardan foyda olgan ba'zi anonim savdogarlar tufayli diqqat markaziga tushgan paytda kelmoqda. Polymarket platformasida, savdogarlar anonim ravishda savdo qilishi mumkin, zarbadan 24 soat oldin bu savdolar amalga oshirilgan.
️ Faqat bir necha hafta oldin, yana bir foydalanuvchi AQShning Venesuela Prezidenti Nikolas Maduroni o'g'irlashidan soatlar oldin, uning lavozimidan chetlatilishiga pul tikib, Polymarket orqali 400 000 dollardan ortiq foyda olgan. Senator Klobuchar bayonotida: "Bashorat bozorlari katta o'sishni ko'rgan bir vaqtda, biz noto'g'ri xatti-harakatlar haqida ko'payib borayotgan hisobotlarni ko'rmoqdamiz. Ushbu qonun loyihasi Tovarlar kelajakdagi savdo komissiyasining yomon faollarga qarshi kurashish qobiliyatini mustahkamlaydi va maxfiy hukumat yoki siyosat ma'lumotlariga ega bo'lgan shaxslarning o'z imkoniyatlaridan moliyaviy foyda olishlarining oldini olish uchun yo'l qoidalarini ta'minlaydi", deb ta'kidladi.
️ Senator Merkley o'z bayonotida: "Davlat amaldorlari ommaviy bo'lmagan ma'lumotlardan foydalanib pul tikishganda, siz davlat amaldorlarining o'z shaxsiy foydalari uchun emas, balki jamoat yaxshiligi uchun ishlayotganiga bo'lgan ishonchni buzish uchun mukammal retseptga ega bo'lasiz", dedi. Bashorat bozorlari foydalanuvchilarga saylov natijalari, pul-kredit siyosati qarorlari, sport o'yinlari va harbiy zarbalar kabi kelajakdagi voqealarga pul tikish imkoniyatini beradi.
️ Bashorat bozorlaridagi ikkita asosiy o'yinchi - Kalshi va Polymarket. Kalshi AQShda to'liq tartibga solingan yagona birjadir. Polymarket esa, aksincha, 2022 yilda AQShda uch yilga taqiqlangan. U o'tgan yilning oxirida AQSh bozoriga savdogarlar uchun kirgan, ammo hozircha faqat sport tikishlari uchun ruxsat etilgan. AQSh fuqarolari boshqa pozitsiyalarni ko'rishi mumkin, ammo pul tikishlari mumkin emas. AQSh foydalanuvchilari taqiqlangan bo'lsa-da, CoinDesk tadqiqoti shuni ko'rsatdiki, amerikaliklar VPN orqali platformadan foydalanmoqda.
️ Kalshi vakili bayonotida: "Biz Kongress va tartibga soluvchi organlarning ichki savdoni nazorat qilish va bashorat bozorlarini qirg'oqda va federal tartibga solish ostida saqlash uchun chora ko'rishlarini qo'llab-quvvatlaymiz. So'nggi oylarda biz ikkala tomon siyosatchilaridan bozor halolligini ta'minlash uchun qilayotgan ishlari haqida murojaatlar oldik va ularning ko'plari, shu jumladan senator Merkley bilan suhbatlar olib bormoqdamiz", dedi. Polymarket esa Al Jazeera'ning sharh so'roviga javob bermadi.
️ Qonun loyihasi ushbu sohaga yangi siyosiy bosim to'lqini paytida kelmoqda. Konnektikut shtatidan Demokratik senator Kris Merfi ham, shu jumladan hukumat harakatlari bo'yicha savdolarni taqiqlashni o'z ichiga olgan, sohani cheklash uchun qonun chiqarish ustida ishlamoqda. Shu bilan birga, sobiq Oq uy byudjetini boshqarish idarasi direktori Mik Mulvaney boshchiligidagi yangi konservativ koalitsiya sanoatning sport tikishiga o'xshash tarzda ko'proq tartibga solinishini istamoqda.

️ Два сенатора от Демократической партии США — Джефф Меркли из Орегона и Эми Клобушар из Миннесоты — готовятся внести законопроект, запрещающий членам Конгресса, президенту и вице-президенту торговать на прогнозных рынках, таких как Kalshi и Polymarket. Этот законопроект, если будет принят, также ограничит возможность других членов исполнительной власти получать прибыль на этих платформах, предусматривая штрафы не менее 10 000 долларов за каждое нарушение.
️ Законопроект также требует, чтобы нарушители возвращали прибыль, полученную от сделок. Эта инициатива появляется на фоне повышенного внимания к прогнозным рынкам после того, как несколько анонимных ставок получили прибыль на позициях, связанных с ударом США по Ирану. Ставки были сделаны на платформе Polymarket, где трейдеры могут торговать анонимно, в течение 24 часов до удара.
️ Всего несколькими неделями ранее другой пользователь заработал более 400 000 долларов на Polymarket, сделав ставку на отстранение президента Венесуэлы Николаса Мадуро от должности, всего за несколько часов до похищения Мадуро США. Сенатор Клобушар в заявлении отметила: "В то время как прогнозные рынки демонстрируют значительный рост, мы видим все больше сообщений о неправомерных действиях. Этот законопроект усиливает способность Комиссии по торговле товарными фьючерсами бороться с недобросовестными участниками и устанавливает правила, чтобы предотвратить использование конфиденциальной государственной или политической информации для финансовой выгоды".
️ Сенатор Меркли в своём заявлении добавил: "Когда государственные должностные лица используют непубличную информацию для выигрыша в ставках, это идеальный рецепт для подрыва веры общественности в то, что чиновники работают на общественное благо, а не на личную прибыль". Прогнозные рынки позволяют пользователям делать ставки на будущие события, от результатов выборов и решений денежно-кредитной политики до спортивных игр и военных ударов.
️ Два основных игрока на прогнозных рынках — это Kalshi и Polymarket. Kalshi — единственная полностью регулируемая биржа в США. Polymarket, напротив, был запрещён в США на три года в 2022 году. Он вышел на американский рынок для трейдеров в конце прошлого года, но пока разрешён только для спортивных ставок. Пользователи из США могут просматривать другие позиции, но не могут делать ставки. Хотя пользователи из США запрещены, расследование CoinDesk показало, что американцы используют платформу через VPN.
️ Представитель Kalshi в заявлении сказал: "Мы поддерживаем действия Конгресса и регуляторов по борьбе с инсайдерской торговлей и сохранению прогнозных рынков на территории страны под федеральным регулированием. В последние месяцы мы получали обращения от политиков с обеих сторон по поводу их работы по обеспечению целостности рынка, и мы ведём переговоры со многими из них, включая сенатора Меркли". Polymarket не ответил на запрос Al Jazeera о комментарии.
️ Законопроект появляется на фоне новой волны политического давления на сектор. Демократический сенатор Крис Мёрфи из Коннектикута также работает над законодательством по ограничению отрасли, включая запрет сделок на государственные действия. В то же время новая консервативная коалиция во главе с бывшим директором Управления по бюджету Белого дома Миком Маулви хочет, чтобы отрасль регулировалась более похоже на спортивные ставки.