️ Ukraina va Rossiya hukumatlari har biri 200 harbiy asirni ozod qilganini e'lon qildi. Bu almashinuv o‘tgan oy Jenevada bo‘lib o‘tgan muzokaralar natijasida kelishilgan rejaning bir qismi bo‘lib, har ikki tomon jami 500 harbiy asirni ozod qilishi kutilmoqda. Qolgan 300 nafar asir juma kuni ozod etilishi rejalashtirilgan.
️ Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy ijtimoiy tarmoqlardagi xabarida: "Bugun 200 ukrainalik oila eng ko‘z kutgan xabarni oldi – ularning yaqinlari uyiga qaytmoqda. Bu har doim hammamiz, butun mamlakat uchun yaxshi xabar: bizning odamlarimizning vataniga qaytishi", dedi. Zelenskiy, shuningdek, AQShni "bu almashinuvni amalga oshirishda ko‘rsatgan yordami uchun" minnatdorchilik bildirdi.
️ Ukraina Inson Huquqlari Komissari Dmitriy Lubinets tomonidan ulashilgan videolarda harbiy xizmatchilar avtobuslardan tushib, Ukraina bayroqlariga o‘ralgan holda "Ukrainaga shon-sharaf!" deb hayqirishgani va ularni kutib olgan yaqinlari bilan quchoqlashgani ko‘rsatilgan. Rossiya Mudofaa vazirligi ham o‘z askarlarining avtobusga chiqib, Rossiya bayroqlariga o‘ralgan holda shodlik bildirgan videolarini e'lon qildi.
️ Kiyev va Moskva urush davomida muntazam ravishda harbiy asirlar almashinuvini amalga oshirib kelmoqda. Urush fevral oyida to‘rt yillik belgisiga yetdi. AQSh vositachiligidagi tinchlik muzokaralari Shveytsariya va Birlashgan Arab Amirliklarida o‘tkazilgan so‘nggi turdagi suhbatlarga qaramay, to‘xtab qolgan.
️ Hudud masalasi asosiy to‘siq bo‘lib qolmoqda. Rossiya hukumi Ukraina Donetsk viloyatining sharqiy qismidagi qolgan 20 foizini ham berishini talab qilmoqda – bu talab Kiyev tomonidan rad etilgan. Ukraina, shuningdek, urushni tugatish bo‘yicha kelishuvga erishilganda boshqa har qanday Rossiya hujumini oldini olish uchun G‘arb ittifoqchilaridan xavfsizlik kafolatlarini talab qilmoqda.
️ AQSh Prezidenti Donald Tramp Politico gazetasiga bergan intervyusida ukrainalik hamkasbiga nafratlanganini bildirib, Zelenskiy "o‘z ishiga e'tibor berishi va kelishuvga erishishi kerak", dedi. Tramp, shuningdek, Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning "kelishuvga tayyor" ekanligini aytdi. Kuzatuvchilar Trampning kelishuvga erishish uchun Rossiyaga qaraganda Ukrainaga ko‘proq bosim o‘tkazayotganini tanqid qilmoqdalar.
️ Kechqurun ijtimoiy tarmoqlardagi xabarida Zelenskiy Kiyevning ustuvor vazifasi "urushni tugatish uchun hamma narsani qilish" ekanligini aytdi. U: "Biz diplomatik jarayonni davom ettiramiz, agar amerikalik hamkorlarimiz kelishilganidek ishlashga tayyor bo‘lsa – ular bilan ikki tomonlama formatda, Rossiya bilan uch tomonlama formatda, shuningdek, yevropaliklar bilan hamkorlikda", dedi.

️ Власти Украины и России объявили об освобождении по 200 военнопленных с каждой стороны. Этот обмен является частью соглашения, достигнутого в ходе переговоров в Женеве в прошлом месяце, согласно которому каждая сторона должна освободить в общей сложности 500 пленных. Оставшиеся 300 человек, как ожидается, будут освобождены в пятницу.
️ Президент Украины Владимир Зеленский в сообщении в социальных сетях заявил: «Сегодня 200 украинских семей получили долгожданное известие – их близкие возвращаются домой. И это всегда хорошая новость для всех нас, для всей страны: возвращение наших людей на родину». Зеленский также поблагодарил Соединённые Штаты «за поддержку, которая сделала этот обмен возможным».
️ Видеозаписи, распространённые украинским уполномоченным по правам человека Дмитрием Лубинцом, показывают военнослужащих, выходящих из автобусов, завёрнутых в украинские флаги и скандирующих «Слава Украине!», прежде чем обнять близких, пришедших их встретить. Министерство обороны России также опубликовало кадры, на которых её солдаты садятся в автобус и ликуют, завернувшись в российские флаги.
️ Киев и Москва на протяжении всей войны регулярно проводят обмены военнопленными. Война в феврале достигла четырёхлетней отметки. Переговоры при посредничестве США по прекращению конфликта зашли в тупик, несмотря на недавние раунды переговоров в Швейцарии и Объединённых Арабских Эмиратах.
️ Территориальный вопрос остаётся основным камнем преткновения. Российское руководство настаивает на том, чтобы Украина отказалась от оставшихся 20% восточной части Донецкой области, которые российским силам не удалось захватить – это требование отвергнуто Киевом. Украина также требует от своих западных союзников гарантий безопасности для предотвращения любых других российских атак в случае достижения соглашения о прекращении войны.
️ Президент США Дональд Трамп в интервью Politico в четверг выразил разочарование своим украинским коллегой, заявив американскому изданию, что Зеленский «должен взяться за дело и добиться сделки». Трамп также сказал Politico, что считает, что президент России Владимир Путин «готов к сделке». Наблюдатели критикуют Трампа за то, что он, по-видимому, оказывает больше давления на Украину, чем на Россию, с целью добиться уступок для достижения соглашения.
️ В сообщении в социальных сетях поздно вечером в четверг Зеленский заявил, что приоритет Киева – «сделать всё, чтобы закончить войну». Он добавил: «Мы продолжим дипломатический процесс, когда наши американские партнёры будут готовы работать, как мы договорились – в двусторонних форматах с ними, трёхсторонних форматах с Россией, а также в работе с европейцами».