️ Eron Tashqi Ishlar Vazirligi payshanba kuni AQSh va Isroilning mamlakat boʻylab 33 ta fuqarolik obyektini nishonga olgan hujumlarini eʼlon qildi. Vazirlikning bayonotiga koʻra, hujumlar ostiga kasalxonalar, maktablar, turar-joy hududlari, Tehronning Buyuk Bozori va YuNESKOning Jahon merosi roʻyxatiga kiritilgan Gʻuliston saroyi majmuasi ham tushgan.
️ Eronning eng yirik sport majmuasi boʻlgan Ozodiy stadioni ham bombardimon qilindi. Isroil va AQShning Eron ustidan hujumlari payshanba kuni oltinchi ketma-ket kunga kuchayib borayotgani xabar qilinmoqda. Eron hukumati raqamlariga koʻra, AQSh va Isroilga tegishli deb hisoblangan hujumlar natijasida 3600 dan ortiq fuqarolik obyekti shikastlangan.
️ Eron Qizil Yarim Oy jamiyati rahbari maʼlumotlariga asosan, Isroil-AQSh zarbalarida kamida 3090 uy, 528 savdo markazi, 13 tibbiy muassasa va toʻqqizta Qizil Yarim Oy markazi zarar koʻrgan. Rasmiylar Xotam kasalxonasi, Gandi kasalxonasi kabi yirik tibbiy muassasalar, shuningdek, reabilitatsiya va ijtimoiy xizmat markazlariga yetgan zararlarni qayd etishdi.
️ Eron rasmiylari hujumlar paytida kasalxona binolarining qulashi natijasida baʼzi bemorlar jarohatlanganini, Valiasr kuyish kasalxonasi kabi muassasalar esa ishlamay qolganini taʼkidladilar. Tehron aholisi ogʻirroq bombardimon haqida xabar berishmoqda: "Bugun kechagidan ham ogʻirroq. Shimoliy Tehronni urishyapti. Boradigan joyimiz yoʻq. Urush zonasi kabi. Bizga yordam bering", deb Tehronlik 36 yoshli Muhammadrizo telefon orqali aytdi.
️ Isroil Tehron ustiga qoʻshimcha hujumlarni tasdiqladi va Eron boʻylab portlashlar payshanba kuni davom etdi. Erandagi halok boʻlganlar soni shanbadan beri kamida 1230 kishiga yetdi, Isroil hujumlarini Livonni ham oʻz ichiga olgan holda kengaytirdi. Eron Qizil Yarim Oy jamiyati zarar hujjatlari Xalqaro Qizil Xoch Qoʻmitasi va boshqa xalqaro tashkilotlarga potentsial sud jarayonlari uchun topshirilganini maʼlum qildi.
️ Jahon Sogʻliqni Saqlash Tashkiloti (JSST) AQSh-Isroil kampaniyasi davrida Erondagi sogʻliqni saqlash infratuzilmasiga qilingan 10 dan ortiq hujumni tasdiqladi, bunda toʻrt nafar sogʻliq xodimi halok boʻldi va 25 nafari jarohatlandi. JSST Bosh direktori Tedros Adhanom Gʻebreyesus payshanba kuni matbuot anjumanida "JSST Eronda 13 ta, Livonda esa bitta sogʻliqni saqlashga qilingan hujumni tasdiqladi", dedi. Xuddi shu anjumandagi JSST rasmiysi qoʻshimcha qilib, toʻrtta tez yordam mashinasi ham taʼsirlanganini, kasalxonalar va boshqa sogʻliq obyektlariga yaqin portlashlar tufayli kichik zarar yetganini aytdi.
️ Moʻtadil chorshanba kuni AQSh suv osti kemasi Shri-Lanka yaqinidagi Hind okeanida Eron fregati Iris Denani torpeda bilan urib, choʻktirganida moʻtadil kengaydi. Shri-Lanka dengiz kuchlari 87 jasadni qayta tiklaganini va 32 omon qolganni qutqarganini xabar qildi.

️ Министерство иностранных дел Ирана в четверг заявило, что удары США и Израиля нацелены на 33 гражданских объекта по всей стране, включая больницы, школы, жилые районы, Тегеранский Большой базар и исторический комплекс дворца Голестан, являющийся объектом Всемирного наследия ЮНЕСКО.
️ Стадион «Азади», крупнейший спортивный комплекс Ирана, также подвергся бомбардировке, поскольку Израиль и США усилили атаки на Иран в течение шестого дня подряд в четверг. По данным иранских властей, опубликованным в X со ссылкой на Иранский Красный Полумесяц, более 3600 гражданских объектов пострадали от ударов, приписываемых Соединённым Штатам и Израилю.
️ Глава Иранского Красного Полумесяца сообщил, что в ударах Израиля и США пострадали по меньшей мере 3090 домов, 528 торговых центров, 13 медицинских учреждений и девять центров Красного Полумесяца. Чиновники сообщили о повреждениях крупных медицинских учреждений, включая больницу «Хатам», больницу «Ганди», а также различных реабилитационных и социальных центров.
️ Иранские власти указали, что некоторые пациенты получили ранения при обрушении конструкций больниц во время ударов, а такие объекты, как ожоговый госпиталь «Валиаср», стали неработоспособными. Жители Тегерана сообщают о более интенсивных бомбардировках: «Сегодня хуже, чем вчера. Они бьют по северному Тегерану. Нам некуда идти. Это как зона боевых действий. Помогите нам», — сказал по телефону из Тегерана 36-летний житель Мохаммадреза.
️ Израиль подтвердил дополнительные удары по Тегерану, и взрывы продолжались по всему Ирану в четверг. Число погибших в Иране возросло до по меньшей мере 1230 человек с субботы, а Израиль расширил свои атаки, включив в них Ливан. Иранский Красный Полумесяц заявил, что документация о повреждениях была представлена Международному комитету Красного Креста и другим международным организациям для возможных судебных разбирательств.
️ Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) подтвердила более 10 нападений на инфраструктуру здравоохранения Ирана в ходе кампании США и Израиля, в результате чего погибли четыре медработника и 25 получили ранения. «ВОЗ подтвердила 13 нападений на здравоохранение в Иране и одно в Ливане», — заявил генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус на пресс-конференции в четверг. Чиновник ВОЗ на том же брифинге добавил, что также пострадали четыре машины скорой помощи, а больницы и другие объекты здравоохранения получили незначительные повреждения из-за близлежащих ударов.
️ Конфликт расширился в среду, когда американская подводная лодка торпедировала и потопила иранский фрегат «Ирис Дена» в Индийском океане недалеко от Шри-Ланки. Военно-морские силы Шри-Ланки сообщили о подъёме 87 тел и спасении 32 выживших.