️ AQSh Mudofaa vaziri Pete Hegseth payshanba kuni Lotin Amerikasi davlatlarining vakillari bilan uchrashib, AQShning xavfsizlik maqsadlarini muhokama qildi. U narkotik kartellari bilan kurashda yanada agressivroq harakatlar talab qilinishini ta'kidladi. Uchrashuv AQShning bu mintaqaga qayta e'tibor qaratishga va'da bergan 'Trump Korollari' deb nomlangan yangi siyosati doirasida bo'lib o'tdi, bu siyosat 19-asrdagi Monro doktrinasini davom ettirishga intilmoqda.
️ 'Amerika Kartellarga qarshi konferensiya' deb nomlangan yig'ilishda Argentina, Gonduras va Dominikan Respublikasi vakillari, shuningdek, Donald Tramp prezidentligi bilan yaqin hamkorlik qilayotgan o'nlab konservativ hukumatlar ishtirok etdi. Biroq, mintaqaning eng nufuzli davlatlari - Kolumbiya, Braziliya va Meksika - chap qanot hukumatlariga ega bo'lganligi sababli yig'ilishga delegatsiya yubormadi.
️ Hegseth 'odatdagidek ish yuritish davom etmaydi' deb ogohlantirib, AQShning kartellarga qarshi kurashish, qo'rqitishni tiklash va 'Amerikani yana buyuk qilish' uchun qo'llab-quvvatlashini va'da qildi. U 'Amerika bu tahdidlarga qarshi kurashishga va agar kerak bo'lsa, yolg'iz hujumga o'tishga tayyor' ekanligini aytdi. U, shuningdek, AQSh va Lotin Amerikasi davlatlari o'rtasidagi nasroniy merosining xavf ostida ekanligini da'vo qilib, o'tgan o'n yilliklardagi harakatsizlik va faqat huquqni muhofaza qilish organlariga tayanib, G'arbiy yarimshardagi tashkilotli jinoyatchilik va terror tarmoqlariga qarshi kurashish usulini tanqid qildi.
️ Ishtirokchilar AQShning Lotin Amerikadagi qo'shinlarini nazorat qiluvchi Janubiy Qo'mondonlikka resurslar ajratish va'dasini olqishladilar, bu yillab davom etgan resurslar yetishmasligi haqidagi shikoyatlardan keyin kutilgan qadam edi. Oq uyning Vatan xavfsizligi bo'yicha maslahatchisi va Trampning yaqin yordamchisi Stiven Miller yig'ilishda ishtirok etib, narkotik kartellari faqat harbiy kuch bilan mag'lubiyatga uchratilishi mumkinligini ta'kidladi.
️ Miller 'O'n yillik urinishlardan so'ng biz kartellar muammosiga huquqiy yechim yo'qligini angladik' dedi. U 'Bu yig'ilish harbiy rahbarlar bilan bo'layotgani, advokatlar bilan emasligining sababi shundaki, bu tashkilotlar faqat harbiy kuch bilan mag'lub qilinishi mumkin' deb qo'shdi. U al-Qoida yoki 'IShID' kabi terror tashkilotlari bilan narkotik kartellari o'rtasida farq yo'qligini, ularga 'biz bu tashkilotlarga munosabatda bo'lganimizdek shafqatsiz va rahmsiz munosabatda bo'lish kerak' deb ta'kidladi. Miller 'Biz himoya qiladigan inson huquqlari zo'rlaydigan, qiynaydigan va o'ldiradigan vahshiylarniki emas, balki oddiy fuqarolarniki' deb qo'shdi.

️ Министр обороны США Пит Хегсет в четверг провел встречу с представителями нескольких стран Латинской Америки для обсуждения целей безопасности США, заявив, что наркокартели должны подвергаться более агрессивному воздействию. Встреча состоялась в рамках так называемого 'следствия Трампа' - новой политики администрации США, которая якобы направлена на возобновление внимания к региону и является продолжением доктрины Монро XIX века, запрещавшей европейское вмешательство в дела Америки.
️ Конференция под названием 'Американская конференция по борьбе с картелями', организованная Пентагоном, собрала представителей Аргентины, Гондураса и Доминиканской Республики, а также более десятка консервативных правительств, тесно связанных с президентом Дональдом Трампом. Примечательно, что некоторые из самых влиятельных стран региона, такие как Колумбия, Бразилия и Мексика, не направили делегации на саммит, поскольку их правительства придерживаются левых взглядов.
️ Хегсет предупредил, что 'обычный порядок вещей не сохранится', пообещав поддержку США в борьбе с картелями, восстановлении сдерживания и 'сделать Америку снова великой'. Он заявил: 'Америка готова противостоять этим угрозам и при необходимости перейти в наступление в одиночку'. Он также добавил, что у США и стран Латинской Америки якобы существует общее христианское наследие, которое находится под угрозой, обвинив десятилетия бездействия и чисто правоохранительный подход в борьбе с организованной преступностью и террористическими сетями в Западном полушарии.
️ Участники встречи аплодировали, когда США пообещали выделить ресурсы Южному командованию, которое курирует американские силы в Латинской Америке, после многолетних жалоб на нехватку ресурсов. Советник Белого дома по внутренней безопасности и близкий помощник Трампа Стивен Миллер присутствовал на собрании и заявил участникам, что наркокартели могут быть побеждены только с помощью военной силы.
️ Миллер сказал: 'После десятилетий усилий мы поняли, что не существует уголовно-правового решения проблемы картелей'. Он добавил: 'Причина, по которой это конференция с военным руководством, а не конференция юристов, заключается в том, что эти организации могут быть побеждены только военной мощью'. Миллер заявил, что нет разницы между террористическими организациями, такими как 'Аль-Каида' или 'Исламское государство', и наркокартелями, подчеркнув, что с ними 'следует обращаться так же жестоко и беспощадно, как мы обращаемся с этими организациями'. Он также добавил: 'Права человека, которые мы будем защищать, - это не права дикарей, которые насилуют, пытают и убивают, а права обычных граждан'.