Xitoyning Milliy Xalq Kongressi "etnik birlik" qonunini qabul qildi, bu qonun Mandarin tilini "milliy umumiy til" sifatida rasmiy maqsadlar, jumladan, ta'lim va davlat ishlari uchun belgilaydi. Qonunga ko'ra, ta'lim muassasalari endi Mandarin tilida o'qitish majburiyatini oladi, o'smirlar majburiy ta'limni tugatganda Mandarin tilini "asosiy darajada" bilishlari talab qilinadi.
Qonun, shuningdek, Xitoy chegaralaridan tashqarida ham qo'llanilishi mumkin, ya'ni "etnik birlikni buzadigan faoliyat bilan shug'ullanadigan" yoki "etnik ajralishni qo'zg'atadigan" shaxslar qonuniy javobgarlikka tortilishi mumkin. Bu qoida Xitoy hukumati tomonidan ozchilik guruhlarini assimilyatsiya qilishga urinishlar haqidagi da'volarga qarshi chora sifatida ko'rilmoqda.
Xitoyda 55 rasmiy etnik ozchilik tan olingan bo'lib, ular yuzlab tillar va lahjalarda gaplashadi. Qonunda hech qanday ozchilik tillari alohida tilga olinmagan bo'lsa-da, u asosan uyg'ur, mo'g'ul va tibet tillarida so'zlashuvchilarga ta'sir ko'rsatishi kutilmoqda. Tibet va Ichki Mo'g'uliston kabi ko'p sonli ozchilik aholisi yashaydigan hududlarda Mandarin tili allaqachon majburiy o'qitish tili sifatida joriy qilingan.
Inson huquqlari guruhlari, jumladan, Human Rights Watch'ning Osiyo bo'yicha o'rinbosari Maya Vang, bu qonun tenglikni ta'minlash haqida emas, balki ozchiliklarni chetlashtirishga xizmat qilishi mumkinligini ta'kidlaydi. Vangning so'zlariga ko'ra, "Haqiqiy inklyuziv model bolalarning ikki tilni bilish imkoniyatini cheklamaydi", lekin hozirgi siyosatlar majburan o'tkazilmoqda.
Qonunning asosiy maqsadi Xitoy jamiyatidagi "benzeri ko'rilmagan ijtimoiy o'zgarishlarga" javoban ichki uyg'unlikni "mustahkamlash" deb belgilangan, ammo tanqidchilar buni ozchilik madaniyati va tillariga tahdid sifatida baholaydi. Bu qonun Xitoyning milliy birlik siyosatining yangi bosqichini belgilab, kelajakda etnik munosabatlarda qiyinchiliklar keltirib chiqarishi mumkin.

Национальный народный конгресс Китая утвердил закон о «этническом единстве», который формализует политику продвижения мандаринского языка как «национального общего языка» для официальных целей, включая образование и государственные дела. Согласно закону, образовательные учреждения теперь обязаны преподавать на мандаринском языке, а подростки по окончании обязательного образования должны иметь «базовое владение» этим языком.
Закон также предусматривает, что его положения могут применяться за пределами Китая, то есть лица, находящиеся за рубежом, которые «занимаются деятельностью, подрывающей этническое единство» или разжигают «этнический сепаратизм», могут быть привлечены к юридической ответственности. Эта мера рассматривается как ответ китайского правительства на многолетние обвинения в попытках ассимиляции меньшинств в ханьское большинство.
В Китае официально признаны 55 этнических меньшинств, говорящих на сотнях языков и диалектов. Хотя в законе конкретные языки меньшинств не упоминаются, ожидается, что он затронет в первую очередь носителей уйгурского, монгольского и тибетского языков. В таких регионах, как Тибет и Внутренняя Монголия, где проживает значительное число меньшинств, мандаринский язык уже стал обязательным языком обучения.
Правозащитные группы, включая Human Rights Watch, критикуют этот закон, утверждая, что он может способствовать маргинализации меньшинств. Заместитель директора по Азии Human Rights Watch Майя Ван заявила, что закон не направлен на обеспечение равенства: «Вопрос никогда не сводился к обеспечению их участия в экономике более справедливым и инклюзивным образом», поскольку политика навязывается тибетцам принудительно.
Основная цель закона, как заявлено, — «укрепить сплоченность» в Китае в ответ на «беспрецедентные социальные изменения» в обществе. Однако критики видят в этом угрозу культурному разнообразию и языкам меньшинств, что может привести к дальнейшим трениям в этнических отношениях и ограничению прав коренных народов.