Isroil hukumati G'azo shimolida amalga oshirilgan havo hujumida Hamasning harbiy qanoti rahbari Muhammad Odehni o'ldirganini e'lon qildi. Bu voqea mo'rt deb atalgan “sulh” kelishuvi yanada kuchli bosim ostida qolgan bir paytda yuz berdi.
Isroil harbiy kuchlari 11-mart kuni G'azo shahrida Odehni nishonga olgan hujum uyushtirgan. Isroil Mudofaa vaziri Isroil Katz X’dagi postida “Hamas terror tashkiloti harbiy qanotining to'rtinchi rahbari yo'q qilindi va do'zax tubidagi sheriklariga jo'natildi” deb yozgan.
Odeh Hamasning sobiq razvedka boshlig'i bo'lib, avvalroq o'ldirilgan Izz al-Din al-Haddaddan keyin Qassam brigadalari rahbari bo'lgani aytiladi, ammo Hamas bu tayinlashni rasman tasdiqlamagan. Isroil armiyasi Odehni 2023-yil 7-oktabrdagi hujumlarni rejalashtirishda va amalga oshirishda ishtirok etganlikda ayblaydi.
Hujum oqibatida G'azo shahrining Remal mahallasida 6 kishi halok bo'lib, 20 kishi yaralangan. Al Jazeera muxbiri Xind Xudariyning so'zlariga ko'ra, hujum band bozor hududiga qaratilgan va katta vayronagarchilikka sabab bo'lgan. Musulmonlar Ramazon hayitiga tayyorgarlik ko'rayotgan paytda portlashlar sodir bo'lgan.
Isroilning 7-oktabr hujumlariga javoban boshlagan urushi 72 800 dan ortiq falastinlikning o'limiga sabab bo'lgan. Shu vaqt ichida Isroil Hamasning bir qancha yuqori martabali yetakchilarini, jumladan Ismoil Haniya va Yahyo Sinvorni o'ldirgan. “Sulh” 11-yanvardan kuchga kirgan bo'lsa-da, shu vaqtgacha kamida 906 falastinlik halok bo'lgan.

Израильские власти объявили об уничтожении в результате авиаудара на севере Газы Мухаммеда Одеха, главы военного крыла ХАМАС. Это произошло на фоне растущего напряжения вокруг хрупкого «перемирия».
По данным израильской армии, Одех был ликвидирован 11 марта в городе Газа. Министр обороны Израиля Исраэль Кац написал в X: «Командир военного крыла террористической организации ХАМАС номер 4 в Газе был ликвидирован и отправлен к своим подельникам в глубины ада».
Одех, бывший глава разведки ХАМАС, как сообщается, сменил Изз ад-Дина аль-Хаддада на посту командующего «Бригадами аль-Кассам» после его гибели ранее в этом месяце, хотя ХАМАС официально не подтвердил это назначение. Израиль утверждает, что Одех участвовал в планировании и проведении атак 7 октября 2023 года.
В результате удара в районе Ремаль на западе Газы погибли шесть человек, 20 ранены. Корреспондент Al Jazeera сообщил о масштабных разрушениях в густонаселенном районе с рынками и магазинами. Авиаудар произошел, когда мусульмане готовились к празднику Ид.
Война, начатая Израилем в ответ на атаки 7 октября, привела к гибели более 72 800 палестинцев. За время конфликта израильские силы ликвидировали нескольких высокопоставленных лидеров ХАМАС, включая Исмаила Ханию и Яхью Синвара. С момента вступления «перемирия» в силу 11 января в Газе погибли не менее 906 палестинцев.