Argentina terma jamoasi bosh murabbiyi Lionel Skaloni, jamoa yetakchisi Lionel Messining jarohati haqidagi dastlabki ma'lumotlar "unchalik yomon emas"ligini va keyingi tekshiruvlar bu tashxisni tasdiqlashiga umid qilayotganini aytdi. Bu Jahon chempionatiga ikki hafta qolgan bir paytda yuz berdi.
Messi yakshanba kuni "Inter Mayami"ning "Filadelfiya" ustidan 6:4 hisobidagi g'alabasida 73-daqiqada maydonni tark etgan edi. MLS klubi uning chap son mushaklarida charchoq aniqlanganini ma'lum qildi.
38 yoshli Messi, oltinchi marta Jahon chempionatida ishtirok etish arafasida, to'rt yil avval Qatarda qo'lga kiritilgan chempionlik unvonini himoya qilishda jamoaning asosiy umididir. U Argentina safida 198 o'yinda 116 gol urgan.
Skaloni seshanba kuni Argentinaning DSports telekanaliga bergan intervyusida: "Albatta, hech narsa bo'lmaganini afzal ko'rardik. Endi uning ahvoli qanday rivojlanishini va eng muhimi, dastlabki tashxisni tasdiqlash uchun o'tkaziladigan yangi testlarni kutish kerak", dedi.
Skaloni, hafta oxirida tarkibni e'lon qilishi kutilmoqda, uchrashuvni televizorda tomosha qilganini va Messining almashtirilishini so'raganidan yengil tortganini qo'shimcha qildi.
"Inter Mayami" murabbiyi Gilermo Oyos Messi charchaganini, maydon og'ir ekanligini va hech kim uning jismoniy holatini xavf ostiga qo'yishni xohlamaganini tushuntirdi. Klub bayonotida uning faoliyatga qaytish muddati klinik va funksional rivojlanishga bog'liqligi aytilgan.
Argentina terma jamoasi Jahon chempionatini 16 iyun kuni Kanzas-Sitida Jazoirga qarshi o'yin bilan boshlaydi. Keyin 22 iyun kuni Avstriya va 28 iyun kuni Iordaniya bilan guruh bosqichini yakunlaydi.
Messi 2023-yilda "Inter Mayami"ga qo'shilganidan beri yuklamasini boshqarib kelmoqda. MLS Jahon chempionati uchun tanaffusga chiqqan. Messi Jahon chempionatida o'ynashni rasman tasdiqlamagan bo'lsa-da, rekord darajadagi oltinchi ishtirok kutilmoqda.

Главный тренер сборной Аргентины Лионель Скалони заявил, что первые новости о состоянии суперзвезды Лионеля Месси «не так плохи», и выразил надежду, что дальнейшие обследования подтвердят этот диагноз. До чемпионата мира осталось всего две недели.
Месси был диагностирован с мышечной усталостью левого подколенного сухожилия его клубом MLS «Интер Майами» после того, как он внезапно покинул поле на 73-й минуте воскресной победы «Майами» над «Филадельфией» со счетом 6:4.
Даже в возрасте 38 лет и готовясь к шестому участию в чемпионате мира, Месси остается главной надеждой команды в защите титула, завоеванного четыре года назад в Катаре. Бывший форвард «Барселоны» и «ПСЖ» забил 116 голов в 198 матчах за Аргентину.
«Очевидно, мы бы предпочли, чтобы ничего не случилось», — сказал Скалони аргентинскому телеканалу DSports во вторник. «Теперь нужно подождать и посмотреть, как это будет развиваться, и, прежде всего, новые тесты, которые проведут, чтобы подтвердить первоначальный диагноз».
Скалони, который должен объявить состав на следующей неделе, добавил, что смотрел матч по телевизору в штаб-квартире федерации и был рад, что Месси попросил замену. Тренер «Интер Майами» Гильермо Ойос объяснил, что Месси устал, поле было тяжелым, и никто не хотел рисковать его здоровьем.
«Интер Майами» выпустил заявление в понедельник: «Сроки его возвращения к физической активности будут зависеть от его клинического и функционального прогресса». Это не дало четкой информации о статусе восьмикратного обладателя «Золотого мяча».
Сборная Аргентины начнет кампанию чемпионата мира 16 июня против Алжира в Канзас-Сити. Затем они сыграют с Австрией 22 июня и завершат групповой этап матчем против Иордании 28 июня.
Месси управлял своей нагрузкой с момента присоединения к «Интер Майами» в 2023 году. MLS сделала перерыв в сезоне из-за чемпионата мира. Месси официально не подтвердил, что планирует играть, но ожидается, что он примет участие в рекордном шестом чемпионате мира.