O‘zbekiston milliy terma jamoasi sportchilari Italiyada bo‘lib o‘tadigan XIV qishki Paralimpiya o‘yinlariga ikkita litsenziyani qo‘lga kiritdi, deb xabar bermoqda Milliy paralimpiya qo‘mitasi matbuot xizmati.
Yulduz Mahmudova va Firdavs Xudoyatov para-tog‘ chang‘isi dasturida ishtirok etadi va gigant slalom yo‘nalishida mamlakat sharafini himoya qiladi.
XIV qishki Paralimpiya o‘yinlari 6-martdan 15-martgacha Milan va Kortina-d'Ampetsso shaharlarida bo‘lib o‘tadi.
23 yoshli Yulduz Mahmudova qoyaga chiqish, gigant slalom va slalom bo‘yicha O‘zbekiston ochiq chempionatlarida sovrinli o‘rinlarni egallab kelgan.
22 yoshli Firdavs Xudoyatov esa mamlakat chempionatlarida slalom va gigant slalom dasturlarida qatnashib, turli yillarda oltin, kumush va bronza medallarini qo‘lga kiritgan.
Italiyadagi para-tog‘ chang‘isi bo‘yicha musobaqalar nogironlik turiga qarab uchta toifada: tik oyoqda, o‘tirgan holda (monochang‘ida) yoki ko‘rish qobiliyatida nuqsoni bo‘lganlar (gid-yo‘lboshchi hamrohligida va u bilan radioaloqa orqali bog‘langan holda tushuvchi zaif ko‘ruvchi va ko‘zi ojizlar) o‘rtasida beshta yo‘nalish bo‘yicha bo‘lib o‘tadi.
Bellashuvlar Kortina-d'Ampetssodagi “Tofana” tog‘ chang‘isi markazida o‘tkaziladi. Ushbu trassada avval 1956-yilgi o‘yinlar ham bo‘lib o‘tgan.
Bundan avval Italiyadagi Olimpiya o‘yinlarida O‘zbekiston sharafini ikki sportchi himoya qilgan edi — slalom va gigant slalomda Medet Nazarov hamda short-trek bo‘yicha 500 va 1500 metr masofalarga konkida uchish ustasi Daniil Yeybog. Ularga sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritish nasib etmagan.

Спортсмены национальной сборной Узбекистана завоевали две лицензии на XIV зимние Паралимпийские игры в Италии, сообщает пресс-служба Национального паралимпийского комитета.
Юлдуз Махмудова и Фирдавс Худоятов примут участие в программе пара-горнолыжного спорта и будут защищать честь страны в гигантском слаломе.
XIV зимние Паралимпийские игры пройдут с 6 по 15 марта в городах Милан и Кортина-д'Ампеццо.
23-летняя Юлдуз Махмудова занимала призовые места на открытых чемпионатах Узбекистана по скоростному спуску, гигантскому слалому и слалому.
22-летний Фирдавс Худоятов участвовал в национальных чемпионатах по слалому и гигантскому слалому, завоевывая золотые, серебряные и бронзовые медали в разные годы.
Соревнования по пара-горнолыжному спорту в Италии проводятся в пяти дисциплинах по трём категориям в зависимости от типа инвалидности: стоя, сидя (на монолыже) или с нарушениями зрения (слабовидящие и слепые спортсмены с гидом-лидером и радиосвязью).
Соревнования пройдут в горнолыжном центре «Тофана» в Кортина-д'Ампеццо, где ранее проводились игры 1956 года.
Ранее на Олимпийских играх в Италии честь Узбекистана защищали два спортсмена — Медет Назаров в слаломе и гигантском слаломе и мастер конькобежного спорта Даниил Ейбог в шорт-треке на дистанциях 500 и 1500 метров, но им не удалось завоевать призовые места.