️ Toshkent shahridagi Milliy bog‘ga tutash hududda dunyoga mashhur Ritz-Carlton mehmonxonasini qurish ishlari olib borilmoqda. Quruvchi sifatida xorijiy kompaniya ishtirok etadi. Oldinroq ma’lum qilinganidek, qurilish maydonchasida 12 ta daraxt kesilgan va tabiatga yetkazilgan zarar 351 million so‘mga baholangan. O‘tgan kunlarda bo‘lib o‘tgan jamoat tinglovlarida investor vakili 10 ta daraxt qayta ko‘chirilgan, 2 ta o‘rik daraxti esa pudratchi tashkilot tomonidan ruxsatsiz kesilganini aytdi.
️ 4-mart kuni qurilish kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan jamoat tinglovlarida Kun.uz muxbiri vaziyatni tushuntirishni so‘radi. Investorning so‘zlariga ko‘ra, qurilish maydonchasida ishlar olib borish uchun ma’lum bir MChJ bilan shartnoma tuzilgan (investor uning nomini aniqlab bermadi), ammo pudratchi o‘z ixtiyori bilan daraxtlarni kesgan va ko‘chirgan. Kompaniya ularga qarshi sudga murojaat qilishini e’lon qildi.
️ "Biz yollagan MChJ 2 ta o‘rik daraxtini kesdi va buni yashirishga urindi. Bizda kelishuv bor ediki, agar loyiha doirasida daraxtlarni ko‘chirish yoki biron bir ishlarni olib borish talab qilinsa, ular oldindan qo‘riqlash xizmatiga, texnika xavfsizligi bo‘limiga va bizga xabar berishadi. Biz ushbu MChJga qarshi sudga murojaat qilamiz. Ularning noqonuniy harakatlari tufayli biz ko‘rgan barcha xarajatlar, jumladan, solingan jarimalar, kompaniyadan undiriladi. Biz O‘zbekistonga tabiatni vayron qilish yoki zarar yetkazish uchun kelganimiz yo‘q. Biz Ekologiya boshqarmasi bilan muzokaralar olib bordik – ular bizga Dendropark hududida uchastka ajratishadi. Kesilgan ikkita daraxt o‘rniga biz 200 ta daraxt ekamiz. Ekologiya boshqarmasi loyihadagi vaziyatni hisobga olib, zararni 351 million so‘mga baholadi," dedi SP MChJ PD Estates ma’muriy menejeri Kamol Xudaguluyev.
️ Kun.uz muxbiri investordan, nima uchun O‘zbekiston qonunchiligiga hurmatsizlik qilishga yo‘l qo‘yilgani, shuningdek, agar o‘zbekistonlik investor Bokudagi Markaziy bog‘da o‘z ixtiyori bilan daraxtlarni ko‘chirganida Ozarbayjonda qanday munosabatda bo‘lishlarini so‘radi. Investor vakili javob berdi: "Aytaylik, siz kvartirada ta’mirlash ishlarini olib bormoqchisiz. Siz ishchilarni yolladingiz, ularga haq to‘ladingiz va ketdingiz. Agar bu ishchilar qo‘shnilarni suv bosgan bo‘lsa, siz aybdansizmi? Ayting-chi, nima uchun siz aybdor bo‘lishingiz kerak? Axir siz ularni yollagansiz, to‘g‘rimi? Xo‘sh, biz nima uchun aybdormiz? Biz noto‘g‘ri kompaniyani yollaganimizni tan olamiz. Ammo biz ularga ruxsatsiz daraxt kesishga rozilik bermaganmiz. Biz qonunchilikni bilmasligimiz mumkin. Shu sababli ham kompaniyalarni yollaymiz. Biz vaziyat haqida o‘zimiz ekologlar tufayli bilib oldik."
️ Ekologiya qo‘mitasi vakilining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda ushbu hududda qo‘mita ruxsati bilan 100 ta daraxt ko‘chirilgan. Biroq 2026-yilda ko‘chirish ishlari uchun rasmiy ruxsat hali berilmagan. O‘z ixtiyori bilan 10 ta daraxt ko‘chirilgandan so‘ng, maydonchada yana 25 ta daraxt qolgan, ular ham ko‘chirilishi kerak. Hozirgi vaqtda vakolatli organlar ushbu holat bo‘yicha tekshiruv olib bormoqda. Investor noma’lum MChJga qarshi sudga murojaat qilish niyatini bildirgan bo‘lsa-da, qonunchilikka muvofiq buyurtmachining javobgarligi masalasi ochiq qolmoqda.
️ Ma’lumot uchun: SP MChJ PD Estates Ozarbayjonning Pasha Holding xoldingining kompaniyasi hisoblanadi. U 200 million AQSh dollariga baholangan Ritz-Carlton brendi ostida besh yulduzli mehmonxona qurmoqda. Eslatib o‘tamiz, ilgari Kun.uz Toshkentdagi Ritz-Carlton qurilish maydonchasida 12 ta qimmatli daraxtning noqonuniy kesilgani aniqlandi, bu qimmatli daraxt turlarini kesishga nisbatan muddatsiz moratoriyning to‘g‘ridan-to‘g‘ri buzilishi ekanligi haqida xabar bergan edi. Tabiatga yetkazilgan zarar o‘sha paytda 351 million so‘mga baholangan va tekshiruv materiallari Bosh prokuroraturaga yuborilgan.

️ На прилегающей к Национальному парку территории в Ташкенте ведется строительство всемирно известного отеля Ritz-Carlton. Застройщиком выступает иностранная компания. Ранее сообщалось, что на участке были вырублены 12 деревьев, а ущерб природе оценили в 351 млн сумов. На общественных слушаниях, прошедших на днях, представитель инвестора заявил, что 10 деревьев были пересажены, а 2 абрикосовых дерева вырублены без разрешения подрядной организацией.
️ На общественных слушаниях, организованных строительной компанией 4 марта, корреспондент Kun.uz попросил разъяснить ситуацию. По словам инвестора, для работы на строительном участке был заключен договор с неким ООО (инвестор не уточнил его название), однако подрядчик самовольно вырубил и пересадил деревья. Компания заявила, что подаст на них в суд.
️ «Нанятое нами ООО срубило 2 абрикосовых дерева и пыталось это скрыть. У нас была договоренность, что они заранее уведомят службу охраны, отдел техники безопасности и нас, если потребуется пересадить деревья или провести какие-либо работы в рамках проекта. Мы подадим в суд на это ООО. Все затраты, которые мы понесли из-за их неправомерных действий, включая наложенные штрафы, будут взысканы с компании. Мы приехали в Узбекистан не разрушать и не наносить вред природе. Мы провели переговоры с Управлением экологии — нам выделят участок на территории Дендропарка. Вместо двух срубленных деревьев мы высадим 200. Управление экологии, исходя из ситуации в проекте, оценило ущерб в 351 миллион сумов», — заявил административный менеджер СП ООО PD Estates Камал Худагулуев.
️ Корреспондент Kun.uz задал инвестору вопрос о том, почему было допущено неуважение к законодательству Узбекистана, а также как бы отреагировали в Азербайджане, если бы узбекистанский инвестор самовольно пересадил деревья в Центральном парке Баку. Представитель инвестора ответил: «Допустим, вы хотите сделать ремонт в квартире. Вы наняли рабочих, заплатили им и ушли. Если эти рабочие затопят соседей, вы виноваты? Скажите, почему вы должны быть виноваты? Вы ведь их наняли, верно? Так в чем же виновны мы? Мы признаем, что наняли неправильную компанию. Но мы не давали им согласия на вырубку деревьев без разрешения. Мы можем не знать законодательство. Для этого мы и нанимаем компании. Мы сами узнали о ситуации благодаря экологам».
️ По данным представителя Комитета по экологии, в 2025 году на данной территории с разрешения комитета было пересажено 100 деревьев. Однако на работы по пересадке в 2026 году официального разрешения пока не выдавали. После самовольной пересадки 10 деревьев на участке остаются еще 25 деревьев, которые также подлежат пересадке. В настоящее время уполномоченные органы проводят проверку по данному факту. Хотя инвестор заявил о намерении подать в суд на неизвестное ООО, вопрос об ответственности заказчика в соответствии с законодательством остается открытым.
️ Справочно: СП ООО PD Estates является компанией азербайджанского холдинга Pasha Holding. Она строит пятизвездочный отель под брендом Ritz-Carlton стоимостью 200 миллионов долларов США. Напоминаем, ранее Kun.uz сообщал, что экологи выявили незаконную вырубку 12 ценных деревьев на стройплощадке Ritz-Carlton в Ташкенте, что является прямым нарушением бессрочного моратория на вырубку ценных пород деревьев. Ущерб природе тогда оценили в 351 млн сумов, а материалы проверки были направлены в Генеральную прокуратуру.