Al Jazeera hisobotiga ko‘ra, 264 nafar ikki fuqarolikli o‘zbekistonlik Isroilning G‘azo sektoridagi urushida qatnashgan.
OAV ma’lumotlariga qaraganda, 2023-yil 7-oktabrdan boshlangan G‘azo urushida 50 mingdan ortiq chet el fuqarolari ishtirok etgan. Ularning aksariyati AQSh yoki Yevropa mamlakatlari pasportlariga ega.
Ko‘rsatilgan ma’lumotlarga asosan, urush boshlanganidan beri G‘azoda kamida 72,061 kishi halok bo‘lgan.
Isroil armiyasidagi chet el fuqarolari
Hisobotda aytilishicha, Isroil armiyasida kamida 12,135 nafar AQSh fuqarosi xizmat qilmoqda, bu eng katta milliy kontingentni tashkil etadi. Bundan tashqari, 1,207 nafar askar AQSh va Isroil fuqaroligiga ega bo‘lib, boshqa mamlakatlar pasportlarini ham ushlab turgan.
Fransiya 6,127 nafar fuqaro bilan ikkinchi o‘rinda, keyin Rossiya 5,067 nafar bilan keladi. Raqamlarga 3,901 nafar nemis fuqarosi, 3,210 nafar ukrain, 1,686 nafar britaniyalik va 1,675 nafar rumin ham Isroil armiyasida xizmat qilishi kiradi.
Xalqaro sudda Isroilga qarshi genotsid ishi qo‘zg‘atgan Janubiy Afrikadan 589 nafar fuqaro Isroil harbiy xizmatida ekanligi xabar qilinadi.
Hisobotga ko‘ra, Isroil armiyasi taxminan 169,000 nafar faol xodim va 465,000 nafar zaxiradan iborat. Ularning deyarli sakkiz foizi ikki yoki ko‘p fuqarolikka ega.
Markaziy Osiyo tahlili
Isroil armiyasida xizmat qilayotgan 126 mamlakat fuqarolari orasida O‘zbekiston 27-o‘rinni egallaydi. Hisobotda 264 nafar o‘zbekistonlik Isroil bilan ikki fuqarolikka ega, besh nafar esa O‘zbekiston, Isroil va kamida boshqa bir mamlakat fuqaroligini o‘z ichiga olgan ko‘p fuqarolikka ega ekanligi ko‘rsatilgan.
O‘zbekistondagi qonuniy cheklovlar
O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 154-moddasiga ko‘ra, chet eldagi harbiy harakatlarda qatnashish uchun yollash 10 yilgacha qamoq jazosi bilan jazolanishi mumkin. Qurolli mojarolarda shaxslarni yollash, tayyorlash yoki foydalanish 12 yilgacha qamoq muddatiga olib kelishi mumkin.
Jinoyat kodeksining 154-1-moddasi shuni ko‘rsatadiki, chet davlatlarning harbiy xizmati, xavfsizlik organlari, politsiya, harbiy adliya organlari yoki shunga o‘xshash muassasalariga yozilgan o‘zbekistonlik fuqarolar besh yilgacha qamoq jazosiga tortilishi mumkin.
Butun dunyo bo‘ylab inson huquqlari tashkilotlari G‘azoda mumkin bo‘lgan urush jinoyatlarida ishtirok etgani aytilayotgan chet el fuqarolarini aniqlash va ularni potentsial jinoiy javobgarlikka tortishga chaqirgan. Ba’zi shaxslar o‘zlarining harbiy operatsiyalarda qatnashganini hujjatlashtirgan videolarni ijtimoiy tarmoqlarga joylagan.