Oʻzbekiston Ramazon oyiga tayyorgarlik koʻrayotgan bir paytda, Din ishlari qoʻmitasi namoz va maʼnaviy tadbirlarni muammosiz oʻtkazish uchun keng qamrovli tashkiliy choralarni eʼlon qildi. Bu yil mamlakat boʻylab 2101 masjidda Taraovih namozi oʻqiladi, shundan 1762 ta masjidda Qurʼoni Karim toʻliq oʻqiladi.
Tayyorgarliklar "Muqaddas Ramazon oyini munosib oʻtkazish toʻgʻrisida"gi prezident farmoniga muvofiq amalga oshirilmoqda, unda asosiy mavzu "Ramazon – mehribonlik, saxiylik, totuvlik va minnatdorchilik oyi" sifatida belgilangan.
Ushbu maʼnaviy majlislarni tashkil etish uchun 2101 masjidda Taraovih namozi oʻqiladi, ularning 1762 tasida Qurʼoni Karim toʻliq oʻqiladi. Soʻnggi yillardagi ijobiy tajribaga asoslanib, Xatm al-Qurʼon marosimlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanadi. Qurʼon oʻqishlari Ramazonning 27-kechasida, anʼanaviy ravishda Laylat al-Qadr (Qadr kechasi) bilan mos keladigan vaqtda yakunlanadi.
Oʻzbekiston Musulmonlari idorasi oy davomida izchillikni taʼminlash maqsadida Taraovih namozlari davomida oʻqiladigan Qurʼon sahifalarining standart kunlik taqsimotini eʼlon qildi.
Kechalik majlislar paytida tartib va jamoat xavfsizligini saqlash uchun keng koʻlamli xavfsizlik operatsiyasi tashkil etildi. Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va Yongʻin xavfsizligi xizmati xodimlari joylashtiriladi. Bundan tashqari, mamlakat boʻylab masjid joylaridagi tadbirlarni kuzatish va boshqarish uchun 2104 ta maxsus uskuna va transport vositalaridan foydalaniladi.