Qirg'iziston Konstitutsiyaviy sudi prezidentning murojaatiga binoan, davlat rahbari saylovlarining o'tkazilish muddatlari haqidagi Konstitutsiya normalariga rasmiy izoh berdi va navbatdagi prezident saylovlari 2027-yil 24-yanvarda o'tkazilishi kerakligi haqida qaror qabul qildi.
Sudning xulosasiga ko'ra, ovoz berish 2027-yil yanvar oyining to'rtinchi yakshanbasida "Qirg'iziston prezidenti va Jogorku Kenesh deputatlarini saylash to'g'risida"gi konstitutsiyaviy qonunga muvofiq amalga oshiriladi. Saylovlarni parlament ovoz berish kunidan kechiktirmay to'rt oy oldin, ya'ni 2026-yil 24-sentyabrgacha belgilashi shart.
Sudda ta'kidlashicha, hozirgi prezident Sadyr Japarovning olti yillik vakolat muddati uning birinchi prezidentlik muddati hisoblanadi. Shunday qilib, amaldagi davlat rahbari 2027-yilgi saylovlarda qatnashish huquqiga ega va g'alaba qozongan holda ikkinchi muddatga saylanishi mumkin, bu esa amaldagi Konstitutsiyaga ko'ra besh yil davom etadi.
Konstitutsiyaviy sud muddatdan oldin saylovlarning imkoniyati masalasini alohida tushuntirdi. Qarorda prezidentning vakolat muddati haqidagi ommaviy munozaralar navbatdan tashqari ovoz berish uchun huquqiy asos bo'la olmasligi ta'kidlangan.
Sud muddatdan oldin saylovlar faqat prezidentning vakolatlaridan muddatidan oldin voz kechishi, belgilangan tartibda lavozimidan chetlashtirilishi, sog'lig'i sababli vazifalarini bajarish imkoni bo'lmasligi yoki vafoti holatlarida amalga oshirilishi mumkinligini ko'rsatdi. Bu ro'yxat to'liq hisoblanadi va boshqa har qanday asoslar Konstitutsiyaga ziddir.
Sudda ta'kidlashicha, ko'rsatilgan shartlar bo'lmasa, muddatdan oldin saylovlarni o'tkazish huquqiy jihatdan istisno qilinadi.