O'zbekistonning Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi fuqarolarning sug'urta kompaniyalarining harakatlariga oid mingga yaqin murojaatini ko'rib chiqdi va mijozlarga 2,8 mlrd so'mni qaytarishga erishdi.
Qo'mita ma'lumotlariga ko'ra, shikoyatlarning yarmidan ko'pi majburiy avtograzhdansk javobgarlik sug'urtasiga tegishli edi. Fuqarolar sug'urtachilarning mol-mulk zararini qoplashdan bosh tortishi, to'lov muddatlarini cho'zishi yoki turli bahonalar bilan to'liq kompensatsiyadan voz kechishi haqida xabar berishgan.
2026-yil 1-yanvardan kuchga kirgan yangi sug'urta qoidalari amalga oshirilgandan so'ng o'tkazilgan tekshiruv jarayonida mutaxassislar bir qator tizimiy buzilishlarni aniqladilar.
Ular orasida ommaviy shartnomalarning yangilangan talablarga mos kelmasligi, o'zbek tilida ma'lumotning yo'qligi, sug'urta kompaniyalarining majburiyatlarini to'liq ochib bermasligi, rasmiy saytlardagi eskirgan ma'lumotlar, shuningdek, onlayn sotib olishdan oldin polis shartlarini o'rganish imkoniyatining yo'qligi bor.
Tekshiruv natijalariga ko'ra, vakolatli organ barcha sug'urta tashkilotlariga aniqlangan buzilishlarni qisqa muddatda bartaraf etishni buyurdi.