Toshkent shahrida O'zbekiston, Qozog'iston va Qirg'iziston energetika vazirlarining uchtomoncha uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuv natijasida tomonlar mintaqaning suv-energetika sohasida muvofiqlashtirishni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Muzokaralarda Qozog'iston Energetika vaziri Yerlan Akkenjenov, Qirg'iziston Energetika vaziri Taalaybek Ibraev va O'zbekiston Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov ishtirok etdi. Shuningdek, Tojikiston Energetika vaziri Daler Juma ham yig'ilishga taklif qilingan edi.
Uchrashuv ishtirokchilari suv-energetika resurslarini boshqarishdagi hamkorlikning hozirgi holati, shuningdek mintaqaviy energetika tizimining barqaror ishlashini ta'minlash masalalarini muhokama qildilar. Elektr stansiyalarining ish rejimlarini kelishish, suv resurslaridan foydalanish parametrlariga rioya qilish va energiya ta'minotining mustahkamligini oshirish uchun birgalikda qarorlar ishlab chiqishga alohida e'tibor qaratildi.
Tomonlar mavsumiy yuklamalar davrida o'zaro qo'llab-quvvatlashning muhimligi va Markaziy Osiyoning energetik xavfsizligini ta'minlash uchun chegara o'tkazuvchi daryolarda suvning barqaror darajasini saqlash zarurligini ta'kidladilar.