Sud jarayoni 2025-yil yanvar oyida Bokuda boshlangan. Davlat nomidan jabrlanuvchi sifatida Ozarbayjon Vazirlar Mahkamasi apparati rahbari Rufat Mammadov chiqqan bo‘lib, u prokuratura tomonidan taqdim etilgan dalillarga roziligini bildirgan va suddan ularni qaror qabul qilishda hisobga olishni so‘ragan.
Vardanyan oilasi hukmni "dahshatli, lekin kutilgan" deb atadi. Qarindoshlarning so‘zlariga ko‘ra, sud jarayoni yopiq eshiklar ortida o‘tgan, ayblovlarga oid dalillar esa taqdim etilmagan. Ular, shuningdek, tadbirkor va boshqa arman mahbuslarini, ularni siyosiy deb hisoblagan holda, ozod qilish uchun kurashish niyatida ekanliklarini bildirdilar.
Vardanyan – tadbirkor va investor bo‘lib, Forbes jurnali reytingiga ko‘ra eng boy rossiyalik biznesmenlar qatoriga kirgan. 2022-yil kuzida u rossiya fuqaroligidan voz kechgan, bu qaror Tog‘li Qorabog‘ atrofidagi vaziyat bilan bog‘liq ekanligini aytgan.
Tadbirkor 2023-yil sentyabr oyida Ozarbayjonning mintaqadagi harbiy operatsiyasidan so‘ng, bahsli hudud Boku nazoratiga o‘tganidan keyin, Armanistonga kirishga urinayotganda Ozarbayjon huquqni muhofaza qiluvchi organlari tomonidan ushlangan. Shundan beri u qamoqda bo‘lgan.
Tergov ma'lumotlariga ko‘ra, Vardanyanga terrorizmni moliyalashtirish, noqonuniy qurolli tuzilmalar yaratish va Ozarbayjon davlat chegarasini noqonuniy kesib o‘tish kabi 40 dan ortiq ayblovlar qo‘yilgan.

The Baku Military Court has sentenced former Nagorno-Karabakh state minister and businessman Ruben Vardanyan to 20 years in prison. This was reported by the state agency Azertag. Previously, the prosecution had insisted on a life sentence.
The trial began in Baku in January 2025. Representing the state as the victim, the head of the Azerbaijani Cabinet of Ministers' apparatus, Rufat Mammadov, stated his agreement with the evidence presented by the prosecution and requested the court to consider it in the decision.
Vardanyan's family called the verdict "horrifying but expected." According to relatives, the trial was held behind closed doors, and evidence for the charges was allegedly not presented. They also announced their intention to seek the release of the businessman and other Armenian prisoners, whom they consider political.
According to the investigation, Vardanyan faces over 40 charges, including financing terrorism, creating illegal armed formations, and illegally crossing the Azerbaijani state border.