Isroilning G‘azo sektoridagi harbiy kampaniyasi davomida minglab xorijiy davlat fuqarolari jangovar harakatlarda qatnashdi. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil mudofaa armiyasida 264 nafar O‘zbekiston fuqarosi xizmat qilgan.
Al Jazeera nashri o‘zining tahliliy materialida Isroilning G‘azo sektoridagi harbiy kampaniyasi davomida minglab xorijiy davlat fuqarolari jangovar harakatlarda qatnashganini xabar qildi.
Nashrga ko‘ra, Isroil mudofaa armiyasining katta qismi ikki fuqarolikka ega. Ularning orasida, nashrning yozishicha, AQSh, Fransiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ukraina, Rossiya va boshqa davlatlar fuqarolari bor.
Kamida 12 000–13 000 harbiy xizmatchi AQSh fuqarosi bo‘lib, eng katta guruhni tashkil qiladi. Shuningdek, Fransiya va Rossiya fuqarolari soni ham sezilarli – 5000–6000 kishi. Buyuk Britaniya, Germaniya va Ukraina fuqarolari soni 1000 dan ortiq.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil tomonida 264 nafar O‘zbekistonlik jang qilgan – ular 5 millat vakillariga tegishli. Aniq millatlar ko‘rsatilmagan, biroq ularning Isroil fuqaroligiga ega ekanligi ta’kidlangan.
Mualliflar ta’kidlashicha, xorijliklarning bir qismi Isroil armiyasida doimiy xizmat o‘tayotgan bo‘lsa, boshqa qismi mojaro keskinlashgandan keyin mamlakatga kelgan.
Iqtibos keltirilgan inson huquqlari tashkilotlari harbiy xizmatchilarning kelib chiqqan mamlakatlarida tergov o‘tkazish va ularni potentsial javobgarlikka tortish zarurligini ta’kidlaydi. Shu bilan birga, bir qator davlatlarning rasmiy organlari bunday choralarni boshlaganliklari haqida ochiqchasiga e’lon qilmagan.
G‘azodagi mojaro keskin xalqaro munozaralar mavzusi bo‘lib qolmoqda, xorijiy fuqarolarning jangovar harakatlarda qatnashishi esa diplomatik va huquqiy bahslarni keltirib chiqarmoqda.