AQSh birinchi marta Venesuela neftini 500 million dollarga sotishni amalga oshirdi, deb CNN ma'lum qilgan ma'muriyat vakiliga havola bilan xabar berdi.
Sotish qarori AQSh prezidenti Donald Trampning yanvar oyi boshida harbiy operatsiya va mamlakat prezidenti Nikolas Maduroni qo‘lga olgandan keyin Venesuela neft zahiralariga kirish olish rejalarining bir qismidir. O‘tgan hafta Tramp neft sanoati Venesuelaning vayron bo‘lgan energetika sektorini tiklash uchun kamida 100 milliard dollar sarmoya kiritishga tayyor ekanligini aytdi.
Biroq, amerika energetika kompaniyalari bu rejalarga nisbatan shubha bildirdi. 9-yanvarda Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ExxonMobil bosh direktori Darren Vuds Venesuela huquqiy va tijorat infratuzilmasi yo‘qligi sababli "investitsiyalar uchun jozibador emas" ekanligini ta'kidladi. Boshqa rahbarlar ham ko‘p yillik inqirozga uchragan mamlakatga darhol milliardlab dollar sarmoya kiritishga tayyor emas.
Oq uy matbuot kotibi Teylor Rodjers ma'muriyat "benzeri ko‘rilmagan investitsiyalar"ga tayyor bo‘lgan neft kompaniyalari bilan "ijobiy, doimiy muhokamalar" olib borayotganini ta'kidladi.
Eslatib o‘tamiz, 3-yanvarda amerika kuchlari Venesuelaga hujum qilib, Maduroni va uning rafiqasini mamlakatdan olib chiqdi. AQSh bosh prokurori Pam Bondi Maduroning va uning rafiqasining AQShda, shu jumladan narkotik savdosi orqali terrorizmni moliyalashtirish sxemasida ishtirok etgani uchun javobgarlikka tortilishini ma'lum qildi.

The United States has completed the first sale of Venezuelan oil worth $500 million, according to CNN citing an administration official.
The sale decision is part of US President Donald Trump's plans to gain access to Venezuela's oil reserves following a military operation and the capture of the country's president, Nicolás Maduro, in early January. Last week, Trump stated that the oil industry is ready to invest at least $100 billion in restoring Venezuela's devastated energy sector.
However, American energy companies have expressed skepticism about these plans. At a meeting at the White House on January 9, ExxonMobil CEO Darren Woods noted that Venezuela remains "unattractive for investment" due to a lack of legal and commercial infrastructure. Other executives are also not ready to immediately invest billions in a country gripped by a long-standing crisis.
Recall that on January 3, US forces attacked Venezuela and removed Maduro and his wife from the country. US Attorney General Pam Bondi reported that Maduro and his wife will be held accountable in the US, including for involvement in a terrorism financing scheme through drug trafficking.