AQSh va Isroil rasmiylarining "Katta Isroil" tushunchasini qo'llab-quvvatlagan so'nggi bayonotlari mintaqada xavotir uyg'otdi va ilgari kamdan-kam ochiq muhokama qilingan bir istakni yoritib berdi.
O'tgan hafta amerikalik o'ng qanotli podkaster Taker Karlsonning AQShning Isroildagi elchisi Mayk Hakabi bilan intervyusi hozirgi bahsni boshladi. Karlson Hakabidan Isroilning Misrdagi Nil daryosidan Iroqdagi Frot daryosigacha bo'lgan barcha yerlarni nazorat qilishini qo'llab-quvvatlayotganini so'radi. Hakabi, xristian sionisti sifatida, Bibliya bu yerni Isroilga va'da qilgan degan e'tiqodni rad etmadi, garchi bu hozirda Misr, Iroq, Iordaniya, Livan, Saudiya Arabistoni va Suriyaning hammasini yoki bir qismini o'z ichiga olsa ham.
Keyin, dushanba kuni Isroil muxolifat yetakchisi Yair Lapid "yahudiylarga keng, kuchli yurt va xavfsiz boshpana beradigan har qanday narsani" qo'llab-quvvatlashini aytdi. U sionizm Bibliyaga asoslanganligini va Isroil yurti ustidan mandatning bibliyaviy ekanligini ta'kidladi.
"Katta Isroil"ning eng kengaytirilgan da'vosi Bibliyadagi bir oyatga (Ibtido 15:18-21) asoslanadi, bu yerda Xudo Ibrohimga uning avlodlariga Nil va Frot oralig'idagi yerni va'da qilgan. Ammo bu hozirgi davlat chegaralaridan ancha kattaroq hududni o'z ichiga oladi.
Isroil 1948-yilda Britaniya Falastin mandatidan paydo bo'ldi. 1967-yildagi urushdan keyin u G'arbiy Sohil, Gaza, Sinay yarim oroli va Golan tepaliklarini nazorat ostiga oldi. Isroil hali ham G'arbiy Sohil va Golan tepaliklarini egallab turibdi, Sinayni esa 1982-yilda Misrga qaytardi.
Isroillik yahudiylarning ko'pchiligi Sharqiy Quddus (egallangan falastin yurti) va Golan tepaliklarini anneksiya qilishni qo'llab-quvvatlaydi. Isroil hukumati G'arbiy Sohilni de-fakto anneksiya qilishga intilmoqda. Gazaga kengayish unchalik mashhur emas, lekin o'ng qanot partiyalar tomonidan qo'llab-quvvatlanadi.
Iordaniya qismlarini o'z ichiga olgan yoki Frot va Nil oralig'idagi "Katta Isroil" esa bahsli. 1948-yilgacha ko'plab sionistlar nafaqat Falastin, balki Iordaniyani ham o'z kelajak davlati uchun istagan. Isroil tashkil topgach, bu orqaga surildi va ochiq da'vatlar chetga surildi. Ammo hozir Bezalel Smotrix va Itamar Ben-Gvir kabi o'ng qanot figuralari hukumatda, bu Isroil jamiyatidagi keng radikallashuvni aks ettiradi.
Bu Isroil "asosiy oqimi" - Binyamin Netanyaxu va Lapid kabi siyosatchilar - G'arbiy Sohildan tashqaridagi qandaydir "Katta Isroil" shaklini qo'llab-quvvatlashda yoki kamroq tayyorlikda ekanligini anglatadi.

Недавние заявления официальных лиц США и Израиля в поддержку концепции «Великого Израиля» вызвали тревогу в регионе и пролили свет на видение, которое ранее редко обсуждалось публично.
Интервью американского правого подкастера Такера Карлсона с послом США в Израиле Майком Хакаби, вышедшее на прошлой неделе, спровоцировало нынешний скандал. Карлсон неоднократно спрашивал Хакаби, поддерживает ли он контроль Израиля над всей территорией между рекой Нил в Египте и рекой Евфрат в Ираке. Хакаби, христианский сионист, не стал отказываться от веры в то, что Библия обещала эту землю Израилю, хотя сейчас она включает всю или часть Египта, Ирака, Иордании, Ливана, Саудовской Аравии и Сирии.
Затем, в понедельник, лидер израильской оппозиции Яир Лапид заявил, что поддержит «всё, что позволит евреям иметь большую, широкую, сильную землю и безопасное убежище». Он отметил, что сионизм основан на Библии, а мандат на землю Израиля является библейским.
Самое экспансионистское требование «Великого Израиля» основано на библейском стихе (Бытие 15:18-21), где Бог заключает завет с Авраамом, обещая его потомкам землю между Нилом и Евфратом. Однако это выходит далеко за пределы нынешних границ государства.
Израиль возник в 1948 году из британского мандата в Палестине. После войны 1967 года он захватил контроль над Западным берегом, Газой, Синайским полуостровом и Голанскими высотами. Израиль до сих пор оккупирует Западный берег и Голанские высоты, вернув Синай Египту в 1982 году.
Большинство израильских евреев поддерживают аннексию Восточного Иерусалима (оккупированная палестинская территория) и Голанских высот. Израильское правительство продолжает двигаться к де-факто аннексии оккупированного Западного берега. Расширение израильских поселений в Газе менее популярно, но поддерживается крайне правыми партиями.
«Великий Израиль», включающий части Иордании или наиболее ирредентистское определение между Евфратом и Нилом, более спорен. До 1948 года многие сионисты стремились создать будущее государство не только в Палестине, но и в Иордании. После основания Израиля это отошло на задний план, и открытые призывы к значительному расширению Израиля в основном ограничивались маргиналами. Но теперь эти маргиналы – крайне правые фигуры, такие как Бецалель Смотрич и Итамар Бен-Гвир, – находятся в правительстве, что отражает более широкую радикализацию в израильском обществе.
Это означает, что израильский «мейнстрим», политики вроде премьер-министра Биньямина Нетаньяху и центристы, такие как Лапид, либо более открыто поддерживают какую-то форму «Великого Израиля» за пределами Западного берега, либо менее склонны к этому.