Prezident Shavkat Mirziyoyev kosmosga sun'iy yo'ldosh uchirish bo'yicha dastlabki ishlar taqdimotini ko'rib chiqdi. Taqdimot davomida ilmiy-texnologik salohiyatni oshirish doirasida birinchi milliy ilmiy sun'iy yo'ldoshni yaratish loyihasi ham muhokama qilindi.
Taqdimotda so'nggi 5 yil ichida O'zbekistonda masofadan zondlash ma'lumotlariga talab 3 baravar oshgani, hozirda kosmik monitoring bilan 10 dan ortiq davlat idoralari va barcha hokimiyatlar ishlayotgani ta'kidlandi.
Shu bilan birga, kosmik sohada uzoq muddatli va barqaror milliy tizimni – sun'iy yo'ldoshlarni boshqarish, ma'lumotlarni qayta ishlash va ularni amaliy qo'llash infratuzilmasini shakllantirish muhimligi ta'kidlandi. Buning maqsadi – suveren va obyektiv ma'lumot manbaiga ega bo'lishdir.
Xorijiy mamlakatlar tajribasi o'rganilgan va sun'iy yo'ldoshning aniqligi va foydali yuki uchun texnik talablar belgilanganligi qayd etildi.
Taqdimot davomida ilmiy-texnologik salohiyatni oshirish doirasida birinchi milliy ilmiy sun'iy yo'ldoshni yaratish loyihasi ham ko'rib chiqildi. Loyiha doirasida mutaxassislar tayyorlash va muhandislik jamoasini shakllantirish, 2028-yilda "Mirzo Ulug'bek" nomli 6U formatidagi ilmiy sun'iy yo'ldoshni uchirish taklif qilindi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on preliminary work for launching a satellite into space. During the presentation, a project to create the first national scientific satellite as part of enhancing scientific and technological potential was also discussed.
It was noted during the presentation that over the past 5 years, demand for remote sensing data in Uzbekistan has tripled, and currently, more than 10 government agencies and all regional administrations are working with space monitoring.
It was noted that foreign countries' experiences have been studied, and technical requirements for satellite accuracy and payload have been defined.
During the presentation, a project to create the first national scientific satellite as part of enhancing scientific and technological potential was also considered. Under the project, it was proposed to train specialists and form an engineering team, and launch a 6U-format scientific satellite named "Mirzo Ulugbek" in 2028.