Oʻzbekiston Prezidentining 11-fevraldagi farmoniga asosan, startaplarni gʻoya yaratishdan eksportni kengaytirishgacha qoʻllab-quvvatlaydigan toʻrt bosqichli ekotizim joriy etiladi.
Hujjat startap gʻoyalarini aniqlash, mahsulot ishlab chiqish, ishga tushirish va xorijiy bozorlarga kengaytirishni qamrab oluvchi keng qamrovli tizimni belgilaydi. 2030-yilga kelib hukumat startaplar sonini 5000 taga yetkazish, 2 milliard dollargacha venchur investitsiyalarni jalb qilish va 20 mingdan ortiq ish oʻrinlarini yaratishni maqsad qilgan.
2026–2027 oʻquv yilidan boshlab 9–11-sinf oʻquvchilari, oʻrta maxsus va kasb-hunar taʼlim muassasalari talabalari oyiga kamida ikki marta startap gʻoyalarini yaratishga qaratilgan “Koʻnikma va biznes soati” mashgʻulotlarida qatnashadilar.
“Eng yaxshi startap gʻoyasi” tanlovi tashkil etiladi, tuman bosqichida 5 million soʻmgacha, viloyat bosqichida esa 10 million soʻmgacha mukofotlar belgilangan.
Taʼlim muassasalariga talabalar tomonidan yaratilgan mahsulotlarni onlayn savdo platformalari orqali sotishga ruxsat beriladi.
2026-yil 1-apreldan boshlab davlat idoralari startaplarga soha boʻyicha muammolarni kraud-sorsing mexanizmlari orqali topshiradilar va har oy “Startap kuni” uchrashuvlari oʻtkaziladi.
2026-yildan boshlab davlat universitetlarida har yili “Eng innovatsion gʻoya” milliy tanlovi oʻtkaziladi. Gʻoliblar har biri 100 million soʻm miqdorida grant oladilar, milliy bosqich uchun jami 10 milliard soʻm mukofot jamgʻarmasi ajratilgan.
Ideaton va hakaton gʻoliblari quyidagi imtiyozlarga ega boʻladilar:
2027-yildan boshlab universitetlar, yoshlar texnoparklari va Nurafshon shahrida laboratoriyalar, raqamli infratuzilma va kovorking joylari bilan jihozlangan tadqiqot va ishlanmalar markazlari tashkil etiladi.
Har yili 10 ta istiqbolli loyiha uchun minimal ishlaydigan mahsulotni ishlab chiqish xarajatlarining 50 foizigacha, maksimal 50 ming dollar miqdorida qoplanadi.
“Universitetlar – startap generatorlari” dasturi doirasida talabalar akseleratorlari, stajirovkalar va almashinuv tashabbuslari joriy etiladi. Universitetlarga inkubatsiya markazlari va akseleratorlar orqali istiqbolli talaba va tadqiqotga asoslangan startaplarga loyiha boshiga 20 ming dollargacha investitsiya qilish huquqi beriladi.
2026-yildan boshlab har yili “Yosh tadbirkorlar” chempionati oʻtkazilib, eng yaxshi yoshlar boshqaradigan biznes va startap loyihalari aniqlanadi va mukofotlanadi. 100 gacha gʻolib loyiha har biri 1 milliard soʻmgacha investitsiya oladi.
Brend qurishga qaratilgan marketing va konsalting xizmatlari ham moliyalashtiriladi, asosiy hisoblash miqdorining 100 baravarigacha.
Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish davlat maqsadli jamgʻarmasi Kengashi faol tadbirkorlarni tan olish uchun davlat mukofotlari va faxriy nishonlar bilan taqdirlash boʻyicha takliflar kiritadi.
2026-yil 1-apreldan boshlab “Raqamli startaplar” dasturida ishtirok etuvchi startap loyihalari IT Park rezidenti maqomini oladi va qonun bilan belgilangan minimal eksport talablarini bajarmasdan tegishli imtiyozlar va preferensiyalardan foydalanish huquqiga ega boʻladi.
Yagona elektron startap ekotizimi platformasida roʻyxatdan oʻtgan ishtirokchilarga ixtisoslashtirilgan oʻquv kurslari, sertifikatlash va obroʻli akseleratsiya va inkubatsiya dasturlarida ishtirok etish bilan bogʻliq xarajatlarning 50 foizigacha, maksimal 20 ming dollar miqdorida qoplanadi.
Har yili 20 ta loyiha startap studiyalari va inkubatsiya yoki akseleratsiya markazlarini tashkil etish uchun besh yilgacha, bir yillik imtiyozli muddat bilan 5 milliard soʻmgacha foizsiz kredit oladi.
Mahalliy inkubatsiya yoki akseleratsiya dasturlarida ishtirok etish toʻlovlarini qoplash uchun oylik grantlar ham beriladi, asosiy hisoblash miqdorining 100 baravarigacha.
Hududlarda mahalliy hokimlar rahbarligida tadbirkorlarga amaliy yordam koʻrsatish uchun startap klublari tashkil etiladi.
2026-yildan boshlab har yili Startap Expo koʻrgazmasi startap gʻoyalari va mahsulotlarini investorlar, venchur fondlari, yirik korxonalar, davlat organlari va oliy taʼlim muassasalariga taqdim etadi.
Platformada roʻyxatdan oʻtgan muvaffaqiyatli startaplar davlat xaridlarida ishtirok etganda oldindan toʻlov oladilar – 500 million soʻmgacha shartnomalar uchun 50 foiz, undan ortiq miqdordagi shartnomalar uchun esa 30 foiz.
Shuningdek, ular chet el bank hisoblariga kompaniya yoki filial ochish maqsadida yillik 500 ming dollargacha pul mablagʻlarini alohida qarorsiz oʻtkazishga ruxsat beriladi. Startap asoschilari uchun viza tartibini osonlashtirish boʻyicha muzokaralar olib boriladi.
2026–2027-yillarda startap ekotizimini rivojlantirish uchun jami 160 million dollar va 130 milliard soʻm ajratiladi. Moliyalashtirish Jahon banki, venchur fondlari va davlat jamgʻarmalari orqali amalga oshiriladi.
Farmonni amalga oshirish uchun masʼul etib Bosh vazir oʻrinbosari Jamshid Qoʻchqorov tayinlandi, umumiy nazoratni esa Bosh vazir Abdulla Oripov amalga oshiradi.