Prezident Shavkat Mirziyoyev birinchi o‘zbek kosmonavtini tayyorlashning dastlabki qadamlari haqidagi taqdimotni ko‘rib chiqdi. Kosmonavtni 10–14 kunlik kosmik parvozga tayyorlash va missiyani amalga oshirish uchun xalqaro hamkorlikni ishlab chiqish taklif qilindi.
Taqdimotda davlat rahbarining tashabbusi bilan birinchi milliy kosmonavtni tayyorlash va uni kosmosga yuborish strategik vazifa sifatida belgilanganligi ta’kidlandi.
Kosmonavtning kosmosda bo‘lgan vaqtida olib borilishi mumkin bo‘lgan tadqiqot yo‘nalishlari quyidagilar taklif qilindi:
— o‘simliklar genetika (qurg‘oqchilik va sho‘rtobga chidamli navlarni sinovdan o‘tkazish, yopiq agrobiotizimlarni modellashtirish);
— materialshunoslik (issiqlikni to‘plash va boshqarish uchun materiallarni sinovdan o‘tkazish, matolar va tolalarni sinash).

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the initial steps to prepare the first Uzbek astronaut. It was proposed to train the astronaut for a 10–14-day space flight and develop international cooperation to implement the mission.
As noted in the presentation, on the initiative of the head of state, preparing the first national astronaut and sending them to space has been defined as a strategic task.
The issue of holding an international space congress in Samarkand in 2028 was also considered. Leading space organizations from the US, Europe, China, India, Russia, and other countries expressed interest in participation. Responsible officials were instructed to ensure high-level preparation for the event.
In conclusion, the president gave instructions to thoroughly work out calculations and practical proposals for preparing the national astronaut.