Bu yil tanlov yangi darajaga ko‘tarildi: unda AQSh, Germaniya, Xitoy, Qozog‘iston, Turkiya, Ozarbayjon va O‘zbekistonning 55 ta universitetidan 230 ta jamoa tarkibida 1000 ga yaqin talaba ishtirok etmoqda.
Tanlovning asosida ADM guruhi kompaniyalarining haqiqiy keysi yotadi. Talabalar holding ma’lumotlarini tahli qilish va eksport faoliyatini kengaytirish bo‘yicha strategik yechimlar taklif qilishlari kerak.
Bu vazifa an’anaviy bozor o‘rganish yondashuvidan ancha murakkab. Ko‘p tarmoqli guruh uchun kompleks strategiya — ishlab chiqarish, komponentli eksport, o‘z logistika infratuzilmasi va moliyaviy blokni birlashtirish haqida gap ketmoqda.
Ishtirokchilar regulyator to‘siqlar, bojxona talablari, raqobat muhiti va portfelning turli brendlari — ommaviy yengil avtomobillardan tijorat transportigacha — o‘rnatish xususiyatlarini hisobga olishlari lozim.
Aslida, Markaziy Osiyo va undan tashqaridagi bozorlarga chiqish uchun ishlab chiqarish, logistika va moliyaviy vositalar bitta tizim sifatida ishlaydigan integratsiyalashgan B2B- va B2C-eksport modelini ishlab chiqish haqida gap ketmoqda.
To‘rt hafta davomida ishtirokchilar metodologiya bo‘yicha intensiv o‘tadilar, so‘ngra o‘z strategiyalarini ekspertlar hay’atiga taqdim etadilar. Eng yaxshi yechim ADMga amaliy joriy etish uchun topshiriladi. Bu universitet auditoriyasi va haqiqiy biznes o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri dialogdir.
ADM uchun International Business Case Competition’da ishtirok etish nafaqat ta’lim tashabbusini qo‘llab-quvvatlash, balki yangi mutaxassislar avlodi bilan bugundan ishlash vositasi hisoblanadi.
ADM guruhi kompaniyalari strategik rivojlanish bo‘yicha bosh direktor o‘rinbosari Alisher Komilov ta’kidladi:
Bugun ADM Jizzakh zavodida ishlab chiqarilgan avtomobillar Qirg‘iziston va Tojikistonga eksport qilinmoqda. Kompaniya etkazib berish geografiyasini yanada kengaytirish va gibrid texnologiyalarni rivojlantirishga garov qo‘ymoqda.
International Business Case Competition akademik muhit haqiqiy biznes muammolari bilan ishlaydigan platformaga aylanmoqda. Talabalar uchun bu nazariyadan tashqariga chiqish imkoniyati, kompaniyalar uchun esa yangi qarash va muqobil strategik yondashuvlarni olishdir.
Shu tarzda g‘oyalar amaliyot orqali sinovdan o‘tadigan kelajak rahbarlarining professional muhiti shakllanadi.

On February 21, 2026, the International Business Case Competition, an international business case contest organized with the support of the ADM group of companies, launched at New Uzbekistan University.
This year, the competition has reached a new level: it involves approximately 1,000 students from 55 universities in the US, Germany, China, Kazakhstan, Turkey, Azerbaijan, and Uzbekistan, forming 230 teams.
The competition is based on a real case from the ADM group of companies. Students must analyze the holding's data and propose strategic solutions to expand export activities.
This task goes beyond traditional market entry approaches. It involves a comprehensive strategy for a diversified group integrating production, component exports, its own logistics infrastructure, and financial operations.
Participants must consider regulatory barriers, customs requirements, competitive environments, and positioning nuances for various portfolio brands—from mass-market passenger cars to commercial vehicles.
Essentially, it involves developing an integrated B2B and B2C export model where production, logistics, and financial tools operate as a unified system for entering Central Asian markets and beyond.
Over four weeks, participants will undergo methodology training before presenting their strategies to an expert jury. The best solution will be handed over to ADM for practical implementation, facilitating direct dialogue between academia and real business.
For ADM, participation in the International Business Case Competition is not merely support for an educational initiative but a tool for engaging with the new generation of specialists today.
Alisher Komilov, Deputy General Director for Strategic Development of the ADM group of companies, noted:
Today, vehicles produced at the ADM Jizzakh plant are already exported to Kyrgyzstan and Tajikistan. The company is focusing on further expanding its supply geography and developing hybrid technologies.
The International Business Case Competition serves as a platform where academia tackles real business challenges. For students, it is an opportunity to move beyond theory; for companies, it offers fresh perspectives and alternative strategic approaches.
This shapes the professional environment of future leaders, where ideas are tested through practice.