Bu yil tanlov yangi darajaga ko‘tarildi: unda AQSh, Germaniya, Xitoy, Qozog‘iston, Turkiya, Ozarbayjon va O‘zbekistonning 55 ta universitetidan 230 ta jamoa tarkibida 1000 ga yaqin talaba ishtirok etmoqda.
Tanlovning asosida ADM guruhi kompaniyalarining haqiqiy keysi yotadi. Talabalar holding ma’lumotlarini tahli qilish va eksport faoliyatini kengaytirish bo‘yicha strategik yechimlar taklif qilishlari kerak.
Bu vazifa an’anaviy bozor o‘rganish yondashuvidan ancha murakkab. Ko‘p tarmoqli guruh uchun kompleks strategiya — ishlab chiqarish, komponentli eksport, o‘z logistika infratuzilmasi va moliyaviy blokni birlashtirish haqida gap ketmoqda.
Ishtirokchilar regulyator to‘siqlar, bojxona talablari, raqobat muhiti va portfelning turli brendlari — ommaviy yengil avtomobillardan tijorat transportigacha — o‘rnatish xususiyatlarini hisobga olishlari lozim.
Aslida, Markaziy Osiyo va undan tashqaridagi bozorlarga chiqish uchun ishlab chiqarish, logistika va moliyaviy vositalar bitta tizim sifatida ishlaydigan integratsiyalashgan B2B- va B2C-eksport modelini ishlab chiqish haqida gap ketmoqda.
To‘rt hafta davomida ishtirokchilar metodologiya bo‘yicha intensiv o‘tadilar, so‘ngra o‘z strategiyalarini ekspertlar hay’atiga taqdim etadilar. Eng yaxshi yechim ADMga amaliy joriy etish uchun topshiriladi. Bu universitet auditoriyasi va haqiqiy biznes o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri dialogdir.
ADM uchun International Business Case Competition’da ishtirok etish nafaqat ta’lim tashabbusini qo‘llab-quvvatlash, balki yangi mutaxassislar avlodi bilan bugundan ishlash vositasi hisoblanadi.
ADM guruhi kompaniyalari strategik rivojlanish bo‘yicha bosh direktor o‘rinbosari Alisher Komilov ta’kidladi:
Bugun ADM Jizzakh zavodida ishlab chiqarilgan avtomobillar Qirg‘iziston va Tojikistonga eksport qilinmoqda. Kompaniya etkazib berish geografiyasini yanada kengaytirish va gibrid texnologiyalarni rivojlantirishga garov qo‘ymoqda.
International Business Case Competition akademik muhit haqiqiy biznes muammolari bilan ishlaydigan platformaga aylanmoqda. Talabalar uchun bu nazariyadan tashqariga chiqish imkoniyati, kompaniyalar uchun esa yangi qarash va muqobil strategik yondashuvlarni olishdir.
Shu tarzda g‘oyalar amaliyot orqali sinovdan o‘tadigan kelajak rahbarlarining professional muhiti shakllanadi.

21 февраля 2026 года в New Uzbekistan University стартовал International Business Case Competition — международный конкурс бизнес-кейсов, организованный при поддержке группы компаний ADM.
В этом году конкурс вышел на новый уровень: в нём участвуют около 1000 студентов из 55 университетов США, Германии, Китая, Казахстана, Турции, Азербайджана и Узбекистана в составе 230 команд.
В основе конкурса — реальный кейс группы компаний ADM. Студентам предстоит проанализировать данные холдинга и предложить стратегические решения по расширению экспортной деятельности.
Эта задача выходит за рамки традиционного подхода к освоению нового рынка. Речь идёт о комплексной стратегии для многопрофильной группы, объединяющей производство, компонентный экспорт, собственную логистическую инфраструктуру и финансовый блок.
Участникам необходимо учитывать регуляторные барьеры, таможенные требования, конкурентную среду и особенности позиционирования различных брендов портфеля — от массовых легковых моделей до коммерческого транспорта.
Фактически речь идёт о разработке интегрированной B2B- и B2C-экспортной модели, в которой производство, логистика и финансовые инструменты работают как единая система для выхода на рынки Центральной Азии и за её пределы.
В течение четырёх недель участники пройдут интенсив по методологии, после чего представят свои стратегии экспертному жюри. Лучшее решение будет передано в работу ADM для дальнейшего внедрения. Это прямой диалог между университетской аудиторией и реальным бизнесом.
Для ADM участие в International Business Case Competition — не просто поддержка образовательной инициативы, а инструмент работы с новым поколением специалистов уже сегодня.
Заместитель генерального директора по стратегическому развитию группы компаний ADM Алишер Комилов отметил:
Сегодня автомобили, произведённые на заводе ADM Jizzakh, уже экспортируются в Кыргызстан и Таджикистан. В компании делают ставку на дальнейшее расширение географии поставок и развитие гибридных технологий.
International Business Case Competition становится площадкой, где академическая среда работает с реальными бизнес-вызовами. Для студентов это возможность выйти за пределы теории, для компаний — получить свежий взгляд и альтернативные стратегические подходы.