Germaniyaning Bonn shahridagi Bundeskunsthalle sanʼat markazida "Jinsiy mehnat: Madaniy tarix" nomli yangi ko‘rgazma ochildi. Ko‘rgazma jinsiy mehnatning turli jamiyatlar va tarixiy davrlarda qanday tasvirlangan, tartibga solingan va boshdan kechirilganini o‘rganadi. Kuratorlar bu mavzuni "axloqiy va yuqori darajada siyosiy munozaralar bilan to‘ldirilgan maydon" deb taʼriflaydi. Ko‘rgazmada sanʼat asarlari, arxiv materiallari, huquqiy hujjatlar va zamonaviy ovozlar orqali jinsiy mehnatning jamoat munozarasida qanday qilib ramkalangan va baʼzan buzilganligi ko‘rsatiladi.
Ko‘rgazmaning bir qismi tilga qaratilgan: Lug‘at jinsiy mehnat bilan shug‘ullanuvchilarni tasvirlash uchun ishlatilgan so‘zlarni kuzatib boradi va bu atamalar nimalarni ko‘rinadigan yoki ko‘rinmas qilganini, shuningdek, ular jins, axloq va mehnat haqidagi tushunchalarni qanday shakllantirganini o‘rganadi. Hamkurator va jinsiy mehnat faoli Ernestine Pastorello: "Jinsiy mehnat tarixini o‘rganish qiyin, chunki bizga qo‘yilgan nomlar har bir davrda har xil bo‘lgan va tarixiy hujjatlar ko‘pincha noaniq evfemizmlarga tayanadi", deb taʼkidlaydi. U 19-asrda "fohisha" atamasi jinsiy xizmat sotmagan bo‘lsa ham, jamoat sohasida "hadidan tashqari ko‘rinadigan" har qanday ayolni tasvirlash uchun ishlatilganligini qo‘shimcha qiladi.
Ko‘rgazma, shuningdek, jinsiy mehnat bilan shug‘ullanuvchilar o‘zlarini tasvirlash uchun ishlatiladigan tilni qanday shakllantirganlarini ko‘rsatadi. "Jinsiy mehnat" atamasi 1970-yillarning oxirida AQSh faoli Kerol Ley tomonidan axloqiy yorliq emas, balki faoliyatni tasvirlovchi ibora sifatida yaratilgan. Pastorello bu atamani afzal ko‘rishini, chunki u "muhokama qilinayotgan narsadan ko‘proq yoki kamroq narsani anglatmaydi" – pul yoki boshqa tovarlar evaziga moliyaviy qo‘llab-quvvatlash vositasi sifatida jinsiy xizmatlarni almashish, deb izohlaydi. Uning fikricha, bu eskirgan axloqiy taxminlar bilan shakllangan terminologiyaga qaraganda muhokama uchun aniqroq asos yaratadi.
Shu bilan birga, tanqidchilar "jinsiy mehnat" atamasi muhim farqlarni xiralashtirishi mumkinligini taʼkidlaydi. Odam savdosi va ekspluatatsiyaga qaratilgan tadqiqotchilar va himoyachilar, jumladan, Jahon Odam Savdosiqa Qarshi Ittifoq kabi tashkilotlar va Shvetsiya siyosat mutaxassisi Gunilla Ekberg kabi olimlar, bu atama odamlar haqiqiy tanlovdan emas, balki qashshoqlik, bosim yoki haqiqiy muqobillarning yo‘qligi sababli jinsiy xizmat sotadigan vaziyatlarni tanib olishni qiyinlashtirishi mumkinligini aytadi. Bu kelishmovchilik til qanday qilib baʼzi tajribalarni aniqlashtirishi, boshqalarini esa ko‘rishni qiyinlashtirishi mumkinligini taʼkidlaydi.
Pastorello uchun jinsiy mehnatni mehnat sifatida tan olish har qanday huquqlar muhokamasi uchun muhimdir. U barcha odamlar bu sohaga o‘z ixtiyori bilan kirmasligini tan olgan holda, uni mehnat deb nomlash xavfsizlik, himoya va kollektiv tashkilot haqida gapirish imkonini beradi, deb taʼkidlaydi. U: "Uni mehnat sifatida tavsiflash bizga kasaba uyushmasi nuqtai nazaridan hujum qilish imkonini beradi", deydi. "Biz ishchilar ekanligimizni va shuning uchun bir xil himoya va bir xil huquqlarga ega bo‘lishimiz kerakligini tan olish oddiy hurmat masalasidir." U kuchaytirish tan olish uchun shart bo‘lishi kerak emasligini qo‘shimcha qiladi: "Jinsiy mehnat bilan shug‘ullanish huquqimiz mehnat huquqlarimizga bog‘liq bo‘lishi kerak, bu kuchaytiradimi yoki yo‘qmi, unda emas."
Ko‘rgazma jinsiy mehnatni madaniyat, til va boshdan kechirilgan tajriba orqali yondashib, bu mavzuni tushunish uning murakkabligini tan olishdan boshlanishini va jamiyatlar uni tasvirlash uchun ishlatgan so‘zlarga va bu so‘zlar ko‘pincha qoldirgan odamlarga eʼtibor berish orqali amalga oshirishni taklif qiladi. "Jinsiy mehnat - Madaniy tarix" ko‘rgazmasi Bonndagi Bundeskunsthalle da 2026-yil 25-oktyabrgacha davom etadi.

В художественном центре Bundeskunsthalle в Бонне, Германия, открылась новая выставка под названием "Секс-работа: Культурная история". Экспозиция исследует, как секс-работа изображалась, регулировалась и переживалась в различных обществах и исторических периодах. Кураторы описывают тему как "территорию, пронизанную морализаторскими и высокополитизированными дискурсами". С помощью произведений искусства, архивных материалов, юридических документов и современных голосов выставка показывает, как секс-работа была оформлена — а иногда и искажена — в общественных дебатах.
Одна из линий выставки посвящена языку: Глоссарий прослеживает слова, которые использовались для описания секс-работников с течением времени, и исследует, что эти термины делали видимым или невидимым, а также как они формировали представления о гендере, морали и труде. Сокуратор и активистка секс-работы Эрнестина Пасторелло отмечает: "Исследовать историю секс-работы сложно, потому что то, как нас называли, различается в каждую эпоху, а исторические документы часто полагаются на расплывчатые эвфемизмы". Она добавляет, что в XIX веке термин "проститутка" мог использоваться для описания любой женщины, которая была "слишком заметна" в публичной сфере, независимо от того, продавала ли она секс на самом деле.
Выставка также демонстрирует, как сами секс-работники формировали язык, используемый для их описания. Термин "секс-работа" был создан в конце 1970-х годов активисткой из США Кэрол Ли, которая хотела фразу, описывающую деятельность, а не моральный ярлык. Пасторелло предпочитает этот термин, потому что он подразумевает "ничего больше и ничего меньше, чем то, что фактически обсуждается" — обмен сексуальных услуг на деньги или другие товары как средство финансовой поддержки. По её мнению, это обеспечивает более чёткую основу для обсуждения, чем терминология, сформированная устаревшими моральными предположениями.
В то же время критики утверждают, что термин "секс-работа" может размывать важные различия. Исследователи и защитники, занимающиеся вопросами торговли людьми и эксплуатации, включая такие организации, как Глобальный альянс против торговли женщинами, и учёных, таких как шведский эксперт по политике Гунилла Экберг, говорят, что это может затруднить распознавание ситуаций, когда люди продают секс не по собственному выбору, а из-за бедности, давления или отсутствия реальных альтернатив. Это разногласие подчёркивает, как язык может прояснять одни переживания, делая другие труднее видимыми.
Для Пасторелло признание секс-работы работой остаётся важным для любого обсуждения прав. Признавая, что не все люди вступают в индустрию по собственной воле, она утверждает, что называние её трудом делает возможным разговор о безопасности, защите и коллективной организации. "Охарактеризовать её как работу позволяет нам атаковать её с профсоюзной точки зрения", — говорит она. "Это просто вопрос общего уважения — признать, что мы работники и, следовательно, заслуживаем той же защиты и тех же прав". Она добавляет, что расширение прав и возможностей не должно быть условием для признания: "Наше право заниматься секс-работой должно зависеть от наших трудовых прав, а не от того, расширяет ли это наши возможности или нет".
В целом, подходя к секс-работе через культуру, язык и жизненный опыт, выставка предполагает, что понимание темы начинается с признания её сложности — и с внимания к словам, которые общества использовали для её описания, и к людям, которых эти слова часто исключали. Выставка "Секс-работа - Культурная история" проходит в Bundeskunsthalle в Бонне до 25 октября 2026 года.