Amsterdamdan Sidneygacha bo‘lgan shaharlar qazib olinadigan yoqilg‘i reklamalarini taqiqlash orqali iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda yangi taktikani qo‘llamoqda. Bu usul bir vaqtlar tamaki mahsulotlari reklamasini cheklashda qo‘llanilgan edi.
Amsterdamdagi Amaliy fanlar universiteti professori Reint Jan Renesning so‘zlariga ko‘ra, shahar ko‘chalarida avtomobillar, burgerlar va boshqa yuqori uglerodli mahsulotlar reklamalari shaharning 2050-yilgacha karbon neytral bo‘lish maqsadiga zid keladi. Ushbu reklamalar yuqori uglerodli turmush tarzini normallashtirishga xizmat qiladi.
Amsterdam qazib olinadigan yoqilg‘i va go‘sht mahsulotlari reklamasini taqiqlagan birinchi poytaxt shahar bo‘ldi. Shvetsiyaning Stokgolm shahri ham shu yozda shunday qadamni qo‘yadi. Fransiya 2022-yilda milliy miqyosda qazib olinadigan yoqilg‘i reklamasini cheklagan birinchi davlat bo‘ldi, Ispaniya esa keyingi nomzod.
Greenpeace Netherlands va New Weather Institute tadqiqotiga ko‘ra, 2019-yilda Yevropa Ittifoqidagi avtomobil va aviakompaniya reklamalari 122 million tonnagacha issiqxona gazlari chiqindisiga sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin. Bu Belgiyaning yillik chiqindisidan ko‘proqdir.
Taqiqlar tarafdorlari bu siyosat chekishga qarshi kurashda qo‘llanilgan usulga asoslanganligini ta’kidlaydi. Global tamaki reklamasi taqiqlari chekish ehtimolini 20% ga va birinchi marta chekishni boshlash xavfini 37% ga kamaytirgan.
Biroq, Amsterdamdagi marketing professori Jan Willem Bolderdijkning fikricha, reklama taqiqlari bir kechada xulq-atvorni o‘zgartirmaydi. Uzoq yillar davomida shakllangan iste’mol normalarini o‘zgartirish uchun bir qator choralar kerak.
Taqiqqa qarshi chiqqanlar orasida biznes vakillari va konservativ siyosatchilar bor. Gollandiyalik sayyohlik kompaniyalari Gaagani sudga bergan, biroq sud reklama taqiqini qo‘llab-quvvatlab, tijorat reklamasi so‘z erkinligi himoyasiga kirmasligini va iqlim maqsadlari savdo cheklovlarini oqlashini bildirgan.
Taqiqning cheklovlari ham bor: Amsterdamda u faqat shahar nazoratidagi infratuzilmaga (avtobus bekatlari, metro stansiyalari) taalluqli bo‘lib, xususiy mulk va raqamli reklamalarni qamrab olmaydi. Mutaxassislar yagona reklama taqiqi yetarli emas, balki infratuzilma va texnologiyalar bilan birgalikda amalga oshirilishi kerakligini ta’kidlaydi.

Города от Амстердама до Сиднея запрещают рекламу ископаемого топлива, используя тактику, которая ранее применялась для ограничения рекламы табака. Цель — изменить десятилетиями формировавшуюся норму углеродоемкого образа жизни.
Профессор Амстердамского университета прикладных наук Рейнт Ян Ренес отмечает, что реклама автомобилей, бургеров и других продуктов противоречит амбициозной климатической политике города, направленной на достижение углеродной нейтральности к 2050 году. По его словам, такие материалы продвигают и нормализуют высокоуглеродный образ жизни.
Амстердам стал первой столицей в мире, запретившей рекламу мяса и продуктов ископаемого топлива, включая авиабилеты, круизы и автомобили с двигателями внутреннего сгорания. Стокгольм последует этому примеру летом, а более 50 городов по всему миру, включая Сидней, Гаагу и Флоренцию, ввели аналогичные запреты. Франция в 2022 году стала первой страной, ограничившей рекламу ископаемого топлива на национальном уровне; Испания может стать следующей.
Согласно оценкам Greenpeace Netherlands и New Weather Institute, реклама автомобилей и авиакомпаний в ЕС в 2019 году могла быть ответственна за до 122 миллионов тонн выбросов парниковых газов — больше, чем годовые выбросы Бельгии.
Сторонники запретов ссылаются на успешный опыт борьбы с курением: глобальные запреты на рекламу табака снизили вероятность курения на 20%, а риск начала курения — на 37%. Аналогичная логика применяется к рекламе ископаемого топлива, так как его сжигание вредит климату и здоровью населения.
Однако профессор маркетинга Амстердамского университета Ян Виллем Болдердейк предупреждает, что запреты рекламы не приведут к немедленным изменениям в поведении. Для изменения потребительских норм, формировавшихся десятилетиями, необходим комплекс мер.
Противники запрета, включая бизнес и консервативных политиков, критикуют его за ограничение свобод. Голландские туристические компании подали в суд на Гаагу, но суд отклонил их иск, постановив, что коммерческая реклама не защищена свободой слова, а климатические цели оправдывают торговые ограничения.
Запрет в Амстердаме распространяется только на городскую инфраструктуру (автобусные остановки, метро) и не затрагивает частную собственность и цифровую рекламу. Эксперты подчеркивают, что одних запретов недостаточно: необходимы изменения в инфраструктуре и технологиях для снижения выбросов на 40–70% к 2050 году.