1950-yillardan boshlab Turkiyada shaharlarga ko'chish va Yevropaga migratsiya kuchayishi bilan ko'plab aleviy qishloq jamoalari yo'qoldi va ular bilan birga diniy bilimlar ham yo'qoldi.
Aleviylik 13-asrdan rivojlana boshlagan. Bugungi kunda aleviylar Turkiyada sunniy Islomdan keyin ikkinchi eng katta diniy jamoadir. Aleviylar tarkibida turklar, kurdlar va boshqa etnik ozchiliklar, jumladan, zazalar bor.
Aleviy e'tiqodi Markaziy Osiyo shamanizmi, shia Islomi va musulmon tasavvufining uyg'unlashuvidan kelib chiqqan. Aleviylar Muhammad payg'ambarni, uning amakivachchasi va kuyovi birinchi imom Alini va o'n ikki imom shialigini hurmat qiladilar, shu bilan birga axloqiy va tasavvufiy ta'limotlarga urg'u beradilar.
Aleviylar o'z dinlarini aleviy cemevi (ibodatxona)da ado etadilar. Ularning dini insonparvarlik, tenglik va bag'rikenglik kabi qadriyatlarni ulug'laydi, ular an'anaviy ravishda masal, hikoya va qo'shiqlar orqali jamoatga yetkaziladi.
Aleviylik sunniy Islomdan o'z marosimlari bilan farqlanadi, jumladan, erkak va ayollar birgalikda ishtirok etadigan Cem marosimi va uzun bo'yinli lyutna sadosiga aylanib raqsga tushadigan Semah marosimi. Bu farqlar aleviylarning Usmonli imperiyasida (1299-1922) ta'qib qilinishiga sabab bo'lgan.
Bugungi kunda ham aleviylar sunniy Islom hukmron bo'lgan zamonaviy Turkiyada ishonchsizlikka duch kelmoqda. Bu, shuningdek, kalif Aliga sig'inishdan kuchli ta'sirlangan eng yirik mistik aleviy darveshlik ordenlaridan biri bo'lgan Bektoshiylarga ham tegishli. 1937/38 yillardagi Dersim qirg'inida turk armiyasi tomonidan o'n minglab aleviylar o'ldirilgan va ularning qishloqlari vayron qilingan.
1990-yillar davomida aleviylarga qarshi ko'plab pogromlar, ayniqsa 1993 yilgi Sivas hujumi (35 kishi halok bo'lgan) aleviy o'z-o'zini tashkil etishda burilish nuqtasi bo'ldi va Istanbulda, shuningdek, Gamburg, Kyoln va Berlin kabi nemis shaharlarida siyosiy birlashmalarning ko'payishiga sabab bo'ldi.
Bugungi kunda Germaniyada 200 ga yaqin aleviy tashkilot mavjud. Ularning aksariyati Aleviy Jamoasi Germaniya (AABF) soyabon tashkiloti ostida birlashgan. Aleviy diniy jamoasi Shimoliy Reyn-Vestfaliya va Berlin nemis yerlarida to'liq tan olingan, bu unga ma'lum huquq va majburiyatlarni beradi.
Shimoliy Reyn-Vestfaliyadagi Aleviy-Bektoshiy Madaniy Instituti ilmiy faoliyat va madaniy an'analarni hurmat qilish uchun maydon yaratishga intilayotgan nodavlat tashkilotdir. Institut rahbari Gülizar Cengiz: "Bizning leytmotivimiz musulmon mistik Haji Bektashning so'zidir: 'Har bir yo'lning oxiri zulmatdir, agar u bilim yo'li bo'lmasa.'"
Institut 2026 yil boshida ochilgan bo'lib, uning muhim jihati tarixiy qo'lyozmalar, video va audio yozuvlar arxivini yaratish va saqlashdir. Cengiz: "O'tmishi va xotiralari bo'lmagan jamoa yo'qolib ketish xavfi ostida."
Gamburg universitetining Aleviy Teologiyasi instituti professori Cem Kara: "Aniq bilimga katta ehtiyoj bor va olimlar bu yerda alohida rol o'ynaydi." Uning instituti 2024 yilda tashkil etilgan bo'lib, dunyodagi ushbu e'tiqodga bag'ishlangan birinchi akademik muassasalardan biridir.
Leyptsig universitetining diniy tadqiqotlar instituti professori Markus Dressler: "Aleviylar Usmonli imperiyasida kamsitish va zulmga duch kelgan. Bu bugun ham mavjud, ammo bu uzluksiz bo'lmagan va bugungi kunda o'zini aleviy deb ataydigan barcha guruhlarga taalluqli emas."

Алевиты составляют около 13% мусульман, проживающих в Германии. Члены этой религиозной общины когда-то в основном жили в сельской Анатолии, Турция, передавая свои духовные верования и обряды устно.
С 1950-х годов, когда в Турции начался исход из сельской местности, урбанизация и миграция в Европу, многие алевитские деревенские общины исчезли, а вместе с ними и знание их веры во многих местах.
Алевизм развивался с 13 века. Сегодня алевиты составляют вторую по величине религиозную общину в Турции после суннитского ислама. Алевиты включают турок, курдов и представителей других этнических меньшинств, таких как заза.
Алевитская вера возникла из сочетания центральноазиатского шаманизма, шиитского ислама и мусульманского мистицизма. Алевиты почитают пророка Мухаммеда, его двоюродного брата и зятя, первого имама Али, и шиизм двенадцати имамов, подчеркивая этические и мистические учения.
Алевиты исповедуют свою веру в алевитских джемеви (cem evi), центральном месте алевитского богослужения. Их религия чтит такие ценности, как гуманизм, равенство и терпимость, которые традиционно передаются общине через притчи, истории и песни.
Алевизм отличается от суннитского ислама своими ритуалами, включающими церемонию Джем, в которой участвуют как мужчины, так и женщины, а также церемонию Семах, где верующие танцуют по кругу под звуки длинношейной лютни. Эти отличия от суннитского ислама привели к тому, что алевиты подвергались преследованиям в Османской империи (1299-1922).
Сегодня алевиты по-прежнему сталкиваются с недоверием в современной Турции, где доминирует суннитский ислам. Это также относится к бекташи, последователям одного из крупнейших мистических алевитских дервишских орденов из Анатолии, чья философия находится под сильным влиянием почитания халифа Али. Десятки тысяч алевитов были убиты, а их деревни разрушены во время резни в Дерсиме в 1937/38 годах, совершенной турецкой армией.
Многочисленные погромы против алевитов в 1990-х годах, особенно поджог в Сивасе в 1993 году, в результате которого погибли 35 человек, стали поворотным моментом в самоорганизации алевитов, вызвав рост политических ассоциаций в Стамбуле, а также в немецких городах, таких как Гамбург, Кёльн и Берлин.
Сегодня в Германии насчитывается около 200 алевитских организаций. Большинство из них объединены под эгидой Алевитской общины Германии (AABF). Алевитская религиозная община полностью признана в немецких землях Северный Рейн-Вестфалия и Берлин, что дает ей определенные права и обязанности.
Алевитско-бекташитский культурный институт в Северном Рейне-Вестфалии является неправительственной организацией, стремящейся создать пространство для занятий наукой и сохранения культурных традиций. Председатель института Гюлизар Дженгиз: "Нашим лейтмотивом является изречение мусульманского мистика Хаджи Бекташа: 'Конец любого пути — тьма, если это не путь знания.'"
Институт, открывшийся в начале 2026 года, занимается созданием и поддержанием архива исторических рукописей, а также видео- и аудиозаписей алевитских религиозных обрядов. Дженгиз: "Община, у которой нет истории и воспоминаний о прошлом, рискует исчезнуть."
Профессор алевитской теологии Гамбургского университета Джем Кара: "Существует большая потребность в конкретных знаниях, и ученые играют здесь особую роль." Его институт, основанный в 2024 году, является одним из первых академических учреждений в мире, посвященных этой вере.
Профессор современной тюркологии Лейпцигского университета Маркус Дресслер: "Алевиты сталкивались с дискриминацией и угнетением в Османской империи. Это существует и сегодня, но это не было непрерывным и не относилось ко всем группам, которые сегодня называют себя алевитами."