Dunyodagi eng ko‘p buyuriladigan psixiatrik dorilardan biri bo‘lgan selektiv serotonin qayta qabul qilish inhibitörleri (SSRI) — Prozac, Zoloft va Lexapro kabi preparatlar — depressiya va tashvish kasalliklarini davolashda keng qo‘llaniladi. Biroq, mutaxassislar bu dorilarga haddan tashqari ishonib qo‘yilganini va oddiy insoniy qayg‘ularni tibbiy muammo sifatida ko‘rishga olib kelganini ta’kidlamoqda.
AQShdagi Dyuk universiteti tibbiyot fakultetining faxriy professori Allen Francesning so‘zlariga ko‘ra, “biz barcha hissiy iztiroblarni tibbiylashtirdik”. Uning aytishicha, AQShda antidepressantlarning 80 foizi shoshilinch shifokorlar tomonidan bemorlarni tezda qabulxonadan chiqarish uchun ehtiyotsizlik bilan buyuriladi. “Har bir psixologik va ijtimoiy muammo uchun dori yo‘q”, deydi u.
SSRIlar serotonin deb ataladigan neyrotransmitterning qayta so‘rilishini bloklab, uning darajasini oshiradi. Serotonin kayfiyatni barqarorlashtirish, tashvish va uyqu sikllarini tartibga solishda muhim rol o‘ynaydi. London King‘s kollejining biologik psixiatriya professori Karmin Pariante tushuntirishicha, SSRIlar miya hujayralariga ko‘proq serotonindan foydalanish imkonini beradi, bu esa hissiyotlar uchun muhim.
Biroq, ba’zi ekspertlar depressiya faqat serotonin yetishmovchiligidan kelib chiqmaydi, deb hisoblaydi. London Universitet kollejining tanqidiy va ijtimoiy psixiatriya professori Joanna Moncrieff uzoq vaqtdan beri SSRIlar haddan tashqari buyurilishini ta’kidlab keladi. Uning fikricha, depressiyani serotonin yetishmovchiligi bilan bog‘lash hech qachon isbotlanmagan va dorilarning samaradorligi platsebo effektiga asoslangan bo‘lishi mumkin.
Pariante esa antidepressantlarning samaradorligini tasdiqlovchi ko‘plab dalillar borligini aytadi, ammo ular faqat klinik depressiyasi bo‘lgan bemorlarga buyurilishi kerakligini ta’kidlaydi. “Depressiya tufayli hayot azoblanayotgan yoki yomonlashayotgan bo‘lishi kerak, masalan, ishga qaytolmaslik yoki oilaviy munosabatlarning buzilishi”, deydi u.
SSRIlar har doim ham ishlamaydi: birinchi urinishda bemorlarning uchdan bir qismida samara bermaydi. Ikkinchi turdagi SSRI sinab ko‘rilganda ham 70-80% hollarda samarasiz bo‘ladi. Pariante hozircha kim javob berishini oldindan aytishning iloji yo‘qligini va bu “sinov va xato” usuli ekanligini tan oladi.
Moncrieff SSRIlarning yon ta’sirlari ko‘pincha kam baholanishini ta’kidlaydi: jinsiy disfunksiya, qaramlik, osteoporoz, vazn ortishi, qon ketish va homiladorlik asoratlari. Shuningdek, ular hissiy xiralashishga olib kelishi mumkin. Pariante esa antidepressantlarni cheklangan muddatda qo‘llash kerakligini, birinchi depressiya epizodidan keyin 6-12 oy ichida asta-sekin bekor qilish lozimligini aytadi.

Селективные ингибиторы обратного захвата серотонина (СИОЗС), такие как Прозак, Золофт и Лексапро, являются одними из самых назначаемых психиатрических препаратов в мире. Они используются для лечения депрессии и тревожных расстройств у миллионов людей. Однако некоторые эксперты считают, что мы стали чрезмерно полагаться на такие лекарства, что привело к медикализации обычных человеческих страданий.
Аллен Фрэнсис, заслуженный профессор психиатрии Медицинской школы Университета Дьюка в США, заявил: «Мы медикализировали все эмоциональные расстройства». По его словам, 80% антидепрессантов в США небрежно назначаются врачами общей практики, чтобы быстро выпроводить пациентов из кабинета. «Не существует таблетки от каждой психологической и социальной проблемы», — подчеркнул он.
СИОЗС блокируют обратный захват серотонина — нейромедиатора, отвечающего за стабилизацию настроения, регуляцию тревоги и циклов сна. Профессор биологической психиатрии Королевского колледжа Лондона Кармин Парианте объяснил, что препараты увеличивают количество серотонина, доступного для коммуникации между клетками мозга, что особенно важно для эмоций.
Однако некоторые эксперты утверждают, что депрессия не сводится только к дисбалансу серотонина. Джоанна Монкрифф, профессор критической и социальной психиатрии Университетского колледжа Лондона, давно выступает против чрезмерного назначения СИОЗС. Она считает, что теория о «серотониновой недостаточности» никогда не была доказана, а эффективность препаратов может быть связана с эффектом плацебо.
Парианте, напротив, настаивает на наличии убедительных доказательств эффективности антидепрессантов, но только при клинической депрессии — «созвездии симптомов», выходящем за рамки обычной грусти. «Жизнь человека должна страдать или ухудшаться из-за депрессии, например, невозможность вернуться к работе или распад семейных отношений», — пояснил он.
СИОЗС помогают не всегда: примерно в трети случаев первый препарат не действует. Даже при смене препарата 70-80% пациентов не получают эффекта. Парианте признает, что предсказать реакцию невозможно, и лечение идет методом проб и ошибок.
Монкрифф предупреждает о недооценке побочных эффектов: сексуальная дисфункция, зависимость, остеопороз, увеличение веса, кровотечения и осложнения беременности. Также возможно эмоциональное притупление. Парианте рекомендует ограниченное применение: после первого эпизода депрессии препарат следует постепенно отменять через 6-12 месяцев.