Prezident tomonidan 16 fevralda tasdiqlangan yangilangan "O'zbekiston – 2030" Strategiyasiga ko'ra, O'zbekistonda tabiiy gaz ishlab chiqarish 2027 yildan boshlab barqaror o'sishga o'tishi kutilmoqda. Bu o'zgarish ishlab chiqarishning pasayish davridan keyin va uzoq muddatli ishlab chiqarish maqsadlarini qayta ko'rib chiqish natijasida sodir bo'ldi.
Strategiya mamlakat energiya sektorining kelgusi yillardagi aniq yo'nalishini belgilaydi. 2025 yilda ishlab chiqarish 41,7 milliard kub metrni tashkil etdi, davlatga qarashli "O'zbekneftegaz" esa 25,2 milliard kub metrni ishlab chiqardi. Yaqin kelajakda vaqtinchalik biroz pasayish kutilmoqda.
2026 yilda ishlab chiqarish 3,6% (1,5 milliard kub metr) ga kamayib, 40,2 milliard kub metrga tushishi prognoz qilinmoqda. Biroq, keyingi yillarda barqaror yillik o'sish kutilmoqda.
Bu ijobiy tendensiyaga qaramay, 2030 yil uchun yangi maqsad 48,5 milliard kub metr bo'lib, bu 2023 yil sentyabrda belgilangan dastlabki 62 milliard kub metr maqsadidan sezilarli darajada past. Bu o'zgartirish oldingi kutishlardan 21,7% ga kamayishni anglatadi.
Yakuniy strategiya 2025 yil oxirida muhokama qilingan loyiha versiyasiga qaraganda qisqa muddatli istiqbolda ko'proq optimistik ko'rinishni ko'rsatadi, u 2028 yilgacha pasayishni davom etishini bashorat qilgan edi. Hozirgi yo'l xaritasi hukumat ishlab chiqarishning pasayishini tezroq barqarorlashtirish va teskari aylantirishni maqsad qilganligini ko'rsatadi.
Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov ilgari sektorning barqarorlashishi asosan Qoraqalpog'iston Respublikasidagi yangi gaz konlarini rivojlantirish hisobiga amalga oshirilishini ta'kidlagan edi. Ushbu yangi manbalar eski quduqlarning tabiiy kamayishini qoplash va qayta ko'rib chiqilgan 2030 yil maqsadlariga erishish uchun zarur hajmni ta'minlash uchun mo'ljallangan.
Rasmiy strategiya raqamlari va Statistika agentligi ma'lumotlari (2025 yil uchun 42,3 milliard kub metrni hisoblagan) o'rtasidagi nomuvofiqliklar tushuntirilmagan bo'lsa-da, asosiy maqsad energiya mustaqilligini ta'minlash va sanoatni kengaytirishni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan.

Согласно обновленной стратегии «Узбекистан – 2030», утвержденной президентом 16 февраля, добыча природного газа в Узбекистане, как ожидается, перейдет к устойчивому росту с 2027 года. Этот сдвиг произошел после периода снижения добычи и следует за пересмотром долгосрочных производственных целей.
Стратегия определяет четкую траекторию развития энергетического сектора страны на ближайшие годы. В 2025 году добыча составила 41,7 млрд кубометров, при этом государственная компания «Узбекнефтегаз» добыла 25,2 млрд кубометров. В ближайшем будущем ожидается временное незначительное снижение.
На 2026 год прогнозируется сокращение добычи на 3,6% (1,5 млрд кубометров) до 40,2 млрд кубометров. Однако в последующие годы ожидается устойчивый ежегодный рост.
Несмотря на эту положительную тенденцию, новая цель на 2030 год в 48,5 млрд кубометров представляет собой значительное снижение по сравнению с первоначальной целью в 62 млрд кубометров, установленной в сентябре 2023 года. Эта корректировка означает снижение на 21,7% от предыдущих ожиданий.
Окончательная стратегия показывает более оптимистичный краткосрочный прогноз, чем проект, обсуждавшийся в конце 2025 года, который предсказывал продолжение снижения до 2028 года. Текущая дорожная карта предполагает, что правительство намерено стабилизировать и обратить вспять спад добычи гораздо раньше.
Расхождения между официальными цифрами стратегии и данными Агентства статистики (которое сообщило о 42,3 млрд кубометров за 2025 год) остаются необъясненными, хотя основная цель по-прежнему сосредоточена на обеспечении энергетической независимости и поддержке промышленного расширения.