Angren shahrida, Toshkent viloyatidagi shahar tutqich xizmati xodimlari guruhiga nisbatan sud qaror chiqardi. Ular muassasa hududida itni so'yishgani uchun ayblangan. Hayvonlarga shafqatsizlik qilgan shaxslarga 15 kunlik ma'muriy qamoq jazosi berildi, tashkilot rahbariyati esa ularni xizmatdan bo'shatishni va'da qildi.
Bu haqda "Podrobno.uz" muxbiriga deputat va "Hayot" boshpanasi asoschisi Iroda Matkarimova ma'lum qildi.
Hayvon o'ldirilganligi faollar tomonidan qayd etilib, ular fotosurat va video dalillarni huquqni muhofaza qiluvchi organlarga tezda topshirishgan. Joyga ichki ishlar organlari xodimlari va sanitariya xizmatlari vakillari tergov choralarini ko'rish uchun kelishgan.
Tergov jarayonida ishtirokchilardan biri o'z harakatlarini shaxsiy sabablar bilan oqlashga urinib, sog'lig'i holati tufayli it go'shtini iste'mol qilish unga davolash maqsadida zarur deb da'vo qilgan. Shu ko'rsatmalarga qaramay, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va sanitariya xizmatlari voqea joyida qonun va sanitariya normalarining qo'pol buzilishlarini qayd etishgan.
Iroda Matkarimova hayvonga nisbatan shafqatsiz munosabat bo'yicha ish bo'yicha operativ ishlar natijalariga izoh berdi. Uning so'zlariga ko'ra, faollarning qat'iyati tufayli huquqni muhofaza qiluvchi organlar aybdorlarga haqiqiy ma'muriy qamoq jazosi berish to'g'risida qaror qabul qilishgan.
"Biz buni amalga oshirdik — natijaga bir kun ichida erishdik. Ertalabdan kechgacha biz joyda bo'lib, jarayonni nazorat qildik va natijada bizning pozitsiyamiz eshitildi. Albatta, insoniy nuqtai nazardan bunday jazo kam ko'rinishi mumkin, lekin bizning qonunchiligimiz doirasida — bu allaqachon muhim yutuq. Asosiysi, buzg'unchilarga oddiy jarima emas, balki har biriga haqiqiy 15 kunlik qamoq jazosi berildi. Endi ularning o'ylash va jiddiy fikr yuritish uchun vaqti bo'ladi. Umid qilamanki, bu ular uchun saboq bo'ladi va keyingi safar shafqatsizlik ko'rsatish va himoyasiz hayvonni o'ldirishdan oldin ular o'ylab ko'radilar", — dedi u.

В Ангрене суд вынес решение в отношении группы сотрудников городской службы отлова в Ташкентской области, которые были уличены в разделке собаки на территории учреждения. Живодеров приговорили к 15 суткам административного ареста, а руководство организации пообещало уволить данных лиц из штата ведомства.
Об этом корреспонденту "Podrobno.uz" сообщила депутат и основательница приюта "Хаёт" Ирода Маткаримова.
Факт убийства животного был зафиксирован активистами, которые оперативно передали фото- и видеодоказательства в правоохранительные органы. На место прибыли сотрудники МВД и представители санитарных служб для проведения следственных мероприятий.
В ходе разбирательства один из участников пытался оправдать свои действия личными мотивами, утверждая, что употребление собачьего мяса якобы необходимо ему в лечебных целях из-за состояния здоровья. Несмотря на эти показания, правоохранительные органы и санитарные службы зафиксировали грубые нарушения законодательства и санитарных норм на месте происшествия.
Ирода Маткаримова прокомментировала итоги оперативной работы по делу о жестоком обращении с животным. По ее словам, благодаря настойчивости активистов, правоохранительные органы приняли решение о реальном административном аресте виновных.
"Мы сделали это — добились результата буквально за один день. С утра и до самого вечера мы находились на месте, контролируя процесс, и в итоге наша позиция была услышана. Конечно, по человеческим меркам такого наказания может казаться мало, но в рамках нашего законодательства — это уже значимое достижение. Главное, что нарушителям не просто выписали формальный штраф, а назначили реальные 15 суток ареста каждому. Теперь у них будет время посидеть и серьезно подумать. Надеюсь, это станет для них уроком, и в следующий раз они задумаются, прежде чем проявлять жестокость и убивать беззащитное животное", — сказала она.