AQShning birinchi xonimi Melaniya Tramp 2-mart kuni BMT Xavfsizlik Kengashi yig‘ilishiga raislik qiladi. Bu AQShning ushbu organdagi bir oylik raislik davri boshlanishiga to‘g‘ri keladi, deb AQShning BMTdagi vakolatxonasi X ijtimoiy tarmog‘ida xabar berdi.
“Birinchi xonim BMT tarixiga kiradi: u tinchlikni targ‘ib qilishda ta’limning rolini ta’kidlash uchun AQShning Xavfsizlik Kengashidagi raisligini o‘z zimmasiga oladi”, deyiladi xabarda.
Bu AQShning amaldagi prezidenti rafiqasining kengashda raislik qilishi bilan bog‘liq tarixdagi ilk holat bo‘ladi. Uchrashuv ta’lim, texnologiyalar, tinchlik va xavfsizlik masalalariga bag‘ishlanadi.
“Bizdagi ma’lumotlarga ko‘ra, bu birinchi xonimning Xavfsizlik Kengashi yig‘ilishida raislik qilishi bilan bog‘liq tarixdagi ilk holat bo‘lishini tasdiqlashim mumkin”, dedi BMT bosh kotibi matbuot xizmati rahbari Stefan Dyujarrik.
Uning qayd etishicha, avvallari davlat rahbarlarining turmush o‘rtoqlari kengash a’zosi bo‘lmagan taklif etilgan shaxslar sifatida yig‘ilishlarda ishtirok etgan.

Первая леди США Мелания Трамп председательствует на заседании Совета Безопасности ООН 2 марта. Это совпадает с началом месячного председательства США в этом органе, сообщило представительство США при ООН в социальной сети X.
«Первая леди войдет в историю ООН: она возьмет на себя председательство США в Совете Безопасности, чтобы подчеркнуть роль образования в продвижении мира», — говорится в сообщении.
Это станет первым случаем в истории, связанным с председательством супруги действующего президента США в Совете. Встреча будет посвящена вопросам образования, технологий, мира и безопасности.
«Насколько нам известно, я могу подтвердить, что это будет первый случай в истории, когда первая леди председательствует на заседании Совета Безопасности», — заявил пресс-секретарь генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик.
Он отметил, что ранее супруги глав государств участвовали в заседаниях в качестве приглашенных лиц, не являясь членами Совета.