Pokiston Afg‘onistondagi Tolibonni Hindistonning "vositasi" deb aybladi. Bu ayblov Pokiston va Kobul o‘rtasidagi keskinlik ortgan paytda keltirildi.
Pokiston mudofaa vaziri Xavoja Osiyf X (sobiq Twitter)da yozgan xabarda, Tolibon "Afg‘onistonni Hindistonning mustamlakasiga aylantirdi" va "terrorizmni eksport qilmoqda" deb da'vo qildi. U hech qanday dalil keltirmadi.
Tolibon Hindiston ta'siri ostida ekanligi haqidagi ayblovlarni rad etdi. Biroq, Hindiston Pokistonning Afg‘onistondagi so‘nggi harbiy harakatlarini qattiq qoraladi, bu esa Pokistonda o‘zining yadroviy raqibi va Tolibon yaqinlashayotgani haqidagi tushunchani kuchaytirmoqda.
Hindiston 2021-yilda Tolibon hokimiyatga kelgach, elchixonasini yopgan edi, ammo 2022-yilda "texnik mutaxassislar" guruhini yuborib, elchixonani qayta ochdi. O‘tgan ikki yil ichida Hindiston va Tolibon vakillari Dubay, Kobul va Nyu-Dehlida uchrashuvlar o‘tkazdilar.

Пакистан обвинил афганских талибов в том, что они являются «прокси» Индии, на фоне эскалации напряженности между Исламабадом и Кабулом.
Министр обороны Пакистана Хаваджа Асиф заявил в X (бывший Twitter), что талибы превратили Афганистан в «колонию Индии» и «экспортируют терроризм». Он не предоставил доказательств.
Талибы отвергли обвинения в том, что находятся под влиянием Индии. Однако Индия резко осудила недавние военные действия Пакистана в Афганистане, что усилило в Исламабаде восприятие сближения его ядерного соперника с талибами.
Индия закрыла свое посольство в Афганистане после возвращения талибов к власти в 2021 году, но в 2022 году направила группу «технических экспертов» и официально вновь открыла посольство в Кабуле. За последние два года представители Индии и талибов провели встречи в Дубае, Кабуле и Нью-Дели.
Индия также предложила гуманитарную поддержку Афганистану при правлении талибов, включая поставки продовольствия и медикаментов после землетрясения в ноябре 2023 года.