Pokiston Afg‘onistondagi Tolibonni Hindistonning "vositasi" deb aybladi. Bu ayblov Pokiston va Kobul o‘rtasidagi keskinlik ortgan paytda keltirildi.
Pokiston mudofaa vaziri Xavoja Osiyf X (sobiq Twitter)da yozgan xabarda, Tolibon "Afg‘onistonni Hindistonning mustamlakasiga aylantirdi" va "terrorizmni eksport qilmoqda" deb da'vo qildi. U hech qanday dalil keltirmadi.
Tolibon Hindiston ta'siri ostida ekanligi haqidagi ayblovlarni rad etdi. Biroq, Hindiston Pokistonning Afg‘onistondagi so‘nggi harbiy harakatlarini qattiq qoraladi, bu esa Pokistonda o‘zining yadroviy raqibi va Tolibon yaqinlashayotgani haqidagi tushunchani kuchaytirmoqda.
Hindiston 2021-yilda Tolibon hokimiyatga kelgach, elchixonasini yopgan edi, ammo 2022-yilda "texnik mutaxassislar" guruhini yuborib, elchixonani qayta ochdi. O‘tgan ikki yil ichida Hindiston va Tolibon vakillari Dubay, Kobul va Nyu-Dehlida uchrashuvlar o‘tkazdilar.

Pakistan has accused Afghanistan's Taliban of serving as a "proxy" for India, as hostilities escalate between Islamabad and Kabul.
Pakistan's Defence Minister Khawaja Asif claimed on X that the Taliban has turned Afghanistan into a "colony of India" and is "exporting terrorism." He presented no evidence.
The Taliban has rejected accusations of Indian influence. However, India has condemned Pakistan's recent military actions in Afghanistan, reinforcing Islamabad's perception that its nuclear rival and the Taliban are growing closer.
India closed its embassy in Afghanistan after the Taliban returned to power in 2021 but sent a team of "technical experts" in 2022 and officially reopened the embassy last October. Over the past two years, Indian and Taliban officials have held meetings in Dubai, Kabul, and New Delhi.
India has also offered humanitarian support to Taliban-ruled Afghanistan, including shipping food and medicine after a magnitude 6.3 earthquake in November 2023.