O‘zbekistonda har beshinchi oila uchta farzandni tarbiyalamoqda va bu ko‘rsatkich yildan-yilga o‘sib bormoqda.
Milliy statistik qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda uchta farzandli uy xo‘jaliklari ulushi 19,6% ni tashkil etdi. 2015 yilda bu ko‘rsatkich 15,6% bo‘lib, o‘n yil ichida deyarli to‘rt foizga oshdi.
Ilgari O‘zbekistonda ota-onalik demografik portreti tuzilgan. Raqamlar o‘zbekistonliklarning oila qurishdagi yosh qiziqishlarini aks ettiradi va tug‘ilish dinamikasidagi o‘zgarishlarni qayd etadi.

In Uzbekistan, nearly one in five families is raising three children, and this figure is increasing year by year.
According to the National Statistics Committee, the proportion of households with three children reached 19.6% in 2025. For comparison, this indicator was 15.6% in 2015, having increased by almost four percentage points over the decade.
Previously, a demographic portrait of parenthood was compiled in Uzbekistan. The numbers reflect the age preferences of Uzbeks when starting a family and record certain changes in birth rate dynamics.