O'zbekistonda kredit va uy-joy subsidiyasini rasmiylashtirishda yordam berish evaziga noqonuniy pul olishga urinishlar bartaraf etildi. Gumon qilinuvchilar qo'lida ushlangan, jinoiy ishlar qo'zg'atilgan.
Birinchi voqea Buxoro viloyati Romitan tumanida sodir bo'ldi. Tergov ma'lumotlariga ko'ra, "Xalq banki" filiali bo'lim boshlig'i o'z lavozimidan foydalanib, fuqaroga 800 million so'm miqdoridagi kredit olishda yordam berishni va'da qilgan. U boshqa tijorat bankidagi aloqalari orqali "masalani hal qilishi" mumkinligini da'vo qilgan va xizmatini 2000 dollarga baholagan. Xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura Departamenti xodimlari tomonidan o'tkazilgan operativ tadbir davomida, xodim vositachi orqali 1000 dollarlik birinchi to'lovni olayotganda qo'lida ushlangan.
Ikkinchi voqea Gulistonda sodir bo'ldi. Mikromoliya tashkiloti filiali menejeri davlat yordamini olishda yordam berish bahonasida noqonuniy boyishga urinishda gumon qilinmoqda. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ma'lumotlariga ko'ra, xodim Akaltin tumani aholisiga hokimiyat tizimidagi "shaxsiy aloqalari" orqali uy-joy uchun imtiyozli subsidiyani tashkil qilishni va'da qilgan va vositachilik xizmati uchun 8000 dollar talab qilgan. Operativ xodimlar gumon qilinuvchini 96 million so'mni topshirish paytida qo'lga olgan.
Ikkala holatda ham 168-moddaga ("Firibgarlik") va 211-moddaga ("Poraxo'rlik") asosan jinoiy ishlar qo'zg'atilgan. Tergov davom etmoqda.

В Узбекистане пресечены две попытки незаконного получения денег за содействие в оформлении кредита и жилищной субсидии. Подозреваемые задержаны с поличным, возбуждены уголовные дела.
Первый инцидент зафиксирован в Ромитанском районе Бухарской области. По версии следствия, заведующий сектором местного филиала "Халқ банки", злоупотребляя служебным положением, пообещал гражданину содействие в получении кредита на сумму 800 миллионов сумов. Он утверждал, что может "решить вопрос" через связи в другом коммерческом учреждении, оценив свои услуги в 2000 долларов. В ходе оперативного мероприятия сотрудников СГБ и Департамента при Генпрокуратуре чиновник был задержан с поличным при получении первой части суммы в размере 1000 долларов через посредника.
Второй эпизод произошел в Гулистане. Менеджер филиала микрофинансовой организации подозревается в попытке незаконного обогащения под предлогом помощи в получении государственной поддержки. По данным правоохранительных органов, сотрудник пообещал жителю Акалтынского района организовать получение льготной субсидии на жилье, используя "личные контакты" в системе хокимията, и потребовал 8000 долларов. Оперативники задержали подозреваемого в момент передачи 96 миллионов сумов.
В обоих случаях возбуждены уголовные дела по статьям 168 ("Мошенничество") и 211 ("Дача взятки"). Ведется следствие.