O'zbekistonda kredit va uy-joy subsidiyasini rasmiylashtirishda yordam berish evaziga noqonuniy pul olishga urinishlar bartaraf etildi. Gumon qilinuvchilar qo'lida ushlangan, jinoiy ishlar qo'zg'atilgan.
Birinchi voqea Buxoro viloyati Romitan tumanida sodir bo'ldi. Tergov ma'lumotlariga ko'ra, "Xalq banki" filiali bo'lim boshlig'i o'z lavozimidan foydalanib, fuqaroga 800 million so'm miqdoridagi kredit olishda yordam berishni va'da qilgan. U boshqa tijorat bankidagi aloqalari orqali "masalani hal qilishi" mumkinligini da'vo qilgan va xizmatini 2000 dollarga baholagan. Xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura Departamenti xodimlari tomonidan o'tkazilgan operativ tadbir davomida, xodim vositachi orqali 1000 dollarlik birinchi to'lovni olayotganda qo'lida ushlangan.
Ikkinchi voqea Gulistonda sodir bo'ldi. Mikromoliya tashkiloti filiali menejeri davlat yordamini olishda yordam berish bahonasida noqonuniy boyishga urinishda gumon qilinmoqda. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ma'lumotlariga ko'ra, xodim Akaltin tumani aholisiga hokimiyat tizimidagi "shaxsiy aloqalari" orqali uy-joy uchun imtiyozli subsidiyani tashkil qilishni va'da qilgan va vositachilik xizmati uchun 8000 dollar talab qilgan. Operativ xodimlar gumon qilinuvchini 96 million so'mni topshirish paytida qo'lga olgan.
Ikkala holatda ham 168-moddaga ("Firibgarlik") va 211-moddaga ("Poraxo'rlik") asosan jinoiy ishlar qo'zg'atilgan. Tergov davom etmoqda.

In Uzbekistan, two attempts to illegally obtain money for assistance in processing loans and housing subsidies have been thwarted. Suspects were caught red-handed, and criminal cases have been initiated.
The first incident occurred in the Romitan district of Bukhara region. According to investigators, the head of a sector at a local branch of "Xalq Banki," abusing his official position, promised a citizen assistance in obtaining a loan of 800 million soums. He claimed he could "resolve the issue" through connections at another commercial institution, valuing his services at $2,000. During an operational measure conducted by State Security Service and Prosecutor General's Office Department employees, the official was detained red-handed while receiving the first installment of $1,000 through an intermediary.
The second episode took place in Gulistan. A manager at a microfinance organization branch is suspected of attempting illegal enrichment under the pretext of helping obtain state support. According to law enforcement, the employee promised a resident of the Akaltin district to arrange a preferential housing subsidy using "personal contacts" in the khokimiyat system, demanding $8,000 for his intermediary services. Operatives detained the suspect during the handover of 96 million soums.
In both cases, criminal cases have been initiated under Articles 168 ("Fraud") and 211 ("Bribery"). An investigation is ongoing.