Toshkent viloyatidagi bolalar bog'chalari o'quvchilarining 2025-yil sentyabrida sodir bo'lgan ommaviy zaharlanishi bo'yicha jinoiy ish Buxoro tumani jinoiy ishlar bo'yicha sudiga topshirildi. Buni O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi matbuot kotibi Aziz Abidov ma'lum qildi.
Sudga 11 kishi tortilmoqda – ular maktabgacha ta'lim muassasalari uchun mahsulot va xizmatlar ishlab chiqarish va yetkazib berish bilan shug'ullanuvchi kompaniyalarning rahbarlari va texnik xodimlari. Ilgari yetti kishi qamoqqa olingan edi.
Ayblanuvchilar orasida Shark Milk Product kompaniyasining rahbarlari, texnologlari va xodimlari, shuningdek Governess Business, Kinder Garden Group, Innavation Outsourcing Service va Nishon Invest autsorsing tashkilotlari direktori bor.
Sud ma'lumotlariga ko'ra, ayblanuvchilar Jinoyat kodeksining 186-moddasining 4-qismi "b" bandi (xavfsizlik talablariga javob bermaydigan tovarlar ishlab chiqarish va sotish yoki xizmatlar ko'rsatish, og'ir oqibatlarga olib kelgan) va 257-1-modda 1-qismi (sanitariya qonunchiligi yoki epidemiya bilan kurash qoidalarini buzish) bo'yicha ayblanmoqda.
O'n kishi qamoqqa olingan, yana biri uy qamog'ida. Hozir sud majlasi o'tkazish masalasi hal qilinmoqda.
Aziz Abidovning aytishicha, tergov Shark Milk Product rahbariyati va xodimlarining Oqqo'rg'on tumanidagi korxonada ishlagan paytda sanitariya qonunchiligi talablari, O'zbekiston Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligining ko'rsatmalari va oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi normalarini to'liq bajarmaganligini aniqlagan.
Tergov versiyasiga ko'ra, ayblanuvchilar Toshkent viloyatining Piskent, Oqqo'rg'on, Buxoro, Quyichirchiq va Bekobod tumanlaridagi 123 davlat bolalar bog'chasiga sut va boshqa mahsulotlar yetkazib bergan autsorsing kompaniyalari mansabdor shaxslari bilan oldindan kelishib olgan holda harakat qilgan.

Уголовное дело о массовом отравлении детей в детских садах Ташкентской области, произошедшем в сентябре 2025 года, поступило в производство Букинского районного суда по уголовным делам. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Республики Узбекистан Азиз Абидов.
Перед судом предстанут 11 человек, занимавших руководящие и технические должности в компаниях, связанных с производством и поставкой продукции и услуг для дошкольных учреждений. Ранее сообщалось о задержании семи фигурантов.
Среди обвиняемых — руководители, технологи и сотрудники компании Shark Milk Product, а также директора аутсорсинговых организаций Governess Business, Kinder Garden Group, Innavation Outsourcing Service и Nishon Invest.
По данным суда, обвиняемым вменяются пункт «б» части 4 статьи 186 Уголовного кодекса (производство и сбыт товаров либо оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, повлёкшие тяжкие последствия), а также часть 1 статьи 257−1 (нарушение санитарного законодательства или правил борьбы с эпидемиями).
В отношении десяти фигурантов избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, ещё один обвиняемый находится под домашним арестом. В настоящее время решается вопрос о назначении судебного разбирательства.
Как сообщил Азиз Абидов со ссылкой на материалы обвинительного заключения, следствие считает, что руководство и сотрудники Shark Milk Product, работая на предприятии в Аккурганском районе, не в полной мере соблюдали требования санитарного законодательства, предписания Министерства здравоохранения Республики Узбекистан и нормы, касающиеся безопасности пищевой продукции.
По версии следствия, фигуранты действовали по предварительному сговору совместно с должностными лицами аутсорсинговых компаний, обеспечивавших поставки молочной и другой продукции в 123 государственных детских сада Пскентского, Аккурганского, Букинского, Куйичирчикского и Бекабадского районов Ташкентской области.