Toshkent viloyatidagi bolalar bog'chalari o'quvchilarining 2025-yil sentyabrida sodir bo'lgan ommaviy zaharlanishi bo'yicha jinoiy ish Buxoro tumani jinoiy ishlar bo'yicha sudiga topshirildi. Buni O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi matbuot kotibi Aziz Abidov ma'lum qildi.
Sudga 11 kishi tortilmoqda – ular maktabgacha ta'lim muassasalari uchun mahsulot va xizmatlar ishlab chiqarish va yetkazib berish bilan shug'ullanuvchi kompaniyalarning rahbarlari va texnik xodimlari. Ilgari yetti kishi qamoqqa olingan edi.
Ayblanuvchilar orasida Shark Milk Product kompaniyasining rahbarlari, texnologlari va xodimlari, shuningdek Governess Business, Kinder Garden Group, Innavation Outsourcing Service va Nishon Invest autsorsing tashkilotlari direktori bor.
Sud ma'lumotlariga ko'ra, ayblanuvchilar Jinoyat kodeksining 186-moddasining 4-qismi "b" bandi (xavfsizlik talablariga javob bermaydigan tovarlar ishlab chiqarish va sotish yoki xizmatlar ko'rsatish, og'ir oqibatlarga olib kelgan) va 257-1-modda 1-qismi (sanitariya qonunchiligi yoki epidemiya bilan kurash qoidalarini buzish) bo'yicha ayblanmoqda.
O'n kishi qamoqqa olingan, yana biri uy qamog'ida. Hozir sud majlasi o'tkazish masalasi hal qilinmoqda.
Aziz Abidovning aytishicha, tergov Shark Milk Product rahbariyati va xodimlarining Oqqo'rg'on tumanidagi korxonada ishlagan paytda sanitariya qonunchiligi talablari, O'zbekiston Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligining ko'rsatmalari va oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi normalarini to'liq bajarmaganligini aniqlagan.
Tergov versiyasiga ko'ra, ayblanuvchilar Toshkent viloyatining Piskent, Oqqo'rg'on, Buxoro, Quyichirchiq va Bekobod tumanlaridagi 123 davlat bolalar bog'chasiga sut va boshqa mahsulotlar yetkazib bergan autsorsing kompaniyalari mansabdor shaxslari bilan oldindan kelishib olgan holda harakat qilgan.

The criminal case regarding the mass poisoning of children in kindergartens in Tashkent Region, which occurred in September 2025, has been transferred to the Bukhara District Court for Criminal Cases. This was announced by Aziz Abidov, press secretary of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan.
Eleven individuals will face trial, including managers and technical staff of companies involved in the production and supply of products and services for preschool institutions. Previously, seven suspects had been detained.
The accused include executives, technologists, and employees of Shark Milk Product, as well as directors of outsourcing organizations Governess Business, Kinder Garden Group, Innavation Outsourcing Service, and Nishon Invest.
According to the court, the defendants are charged under Article 186, Part 4(b) of the Criminal Code (production and sale of goods or provision of services that do not meet safety requirements, resulting in severe consequences) and Article 257-1, Part 1 (violation of sanitary legislation or epidemic control rules).
Ten suspects have been remanded in custody, while one is under house arrest. The scheduling of the trial is currently being determined.
Aziz Abidov stated, citing the indictment, that the investigation found that the management and employees of Shark Milk Product, operating at a facility in Akkurgan District, did not fully comply with sanitary legislation requirements, directives from the Ministry of Health of Uzbekistan, and food safety standards.
According to the investigation's version, the suspects acted in collusion with officials from outsourcing companies that supplied dairy and other products to 123 state kindergartens in Pskent, Akkurgan, Bukhara, Kuyichirchik, and Bekabad districts of Tashkent Region.