Voqea 2025-yil 27-sentabr kuni Urganch-Shovot yo‘lida sodir bo‘ldi. Atamuratov old chiroqlari o‘chirilgan Tracker-2 mashinasida haydab, yo‘l chetidagi ayolni urdi. Zarbadan so‘ng ayol ariqqa tushib, og‘ir jarohat oldi. Haydovchi to‘xtab, yordam ko‘rsatmasdan ketdi.
Sudda Atamuratov spirtli ichimlik ichganini tan oldi. U ayolni urganini sezgan, lekin sog‘lig‘i yomonlashgani va puli yo‘qligi sababli yordam bermaganini aytdi. Jabrlanuvchining turmush o‘rtog‘i haydovchining yordam bermaganini ta’kidladi.
Shovot tuman sudi Atamuratovni Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi (Transport qoidalarini buzish odam o‘limiga sabab bo‘lish) va 117-moddasi 2-qismi (Xavf ostida qoldirish) bilan aybli deb topdi. U 3 yil 1 oy qamoq jazosiga hukm qilindi va 3 yil muddatga haydovchilik huquqidan mahrum etildi.

В Хорезмской области сотрудник МВД Умарбек Атамуратов, управляя автомобилем в состоянии алкогольного опьянения, сбил 29-летнюю женщину, которая позже скончалась в больнице.
Инцидент произошел 27 сентября 2025 года на трассе Ургенч-Шават. Атамуратов ехал на автомобиле Tracker-2 с выключенными фарами и сбил пешехода на обочине. После удара женщина упала в канаву и получила тяжелые травмы. Водитель остановился, но не оказал помощь и скрылся с места происшествия.
На суде Атамуратов признал, что употреблял алкоголь. Он заявил, что почувствовал удар, но не помог пострадавшей из-за плохого самочувствия и отсутствия денег. Муж погибшей подчеркнул, что водитель не оказал помощи.
Шаватский районный суд признал Атамуратова виновным по ч. 2 ст. 266 УК (нарушение правил дорожного движения, повлекшее смерть человека) и ч. 2 ст. 117 УК (оставление в опасности). Он приговорен к 3 годам 1 месяцу лишения свободы и лишен права управления транспортными средствами на 3 года.