Qashqadaryo viloyatida odam savdosi bilan shug‘ullanib kelgan guruhning navbatdagi rejasi fosh etildi, deb xabar bermoqda viloyat Ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati.
Gumondor shaxs qizlarni katta mablag‘ va’dasi bilan aldab, xorijga yuborish va ularni fohishalikka jalb etish bilan shug‘ullanib kelgan.
Qashqadaryo viloyati IIB xodimlari tomonidan olib borilgan surishtiruv ishlari davomida gumondor muqaddam qasddan badanga og‘ir tan jarohati yetkazish, bezorilik va noqonuniy qurol saqlash jinoyatlari uchun javobgarlikka tortilgani aniqlangan.
Tergovga qadar tekshiruv jarayonida u Qarshi shahrida yashovchi M.N. ismli ayolning ishonchiga kirib, xorijda oson va katta daromad topishga ishontirgani ma’lum bo‘ldi. Gumondor ayolni Turkiyaning Istanbul shahridagi spa-salonlar va mehmonxonalarda mijozlarga intim xizmat ko‘rsatish orqali kuniga 12 ming liragacha (taxminan 270 dollar) daromad topish mumkinligiga ishontirgan. Shuningdek, ishlab topilgan mablag‘ning 50 foizini o‘ziga berish sharti bilan aviachipta xarajatlarini qoplab berishini va’da qilgan.
Ayolni chet davlatga olib chiqib ketish arafasida barcha hujjatlar rasmiylashtirilgan va yo‘lga chiqish uchun so‘nggi tayyorgarlik ishlari olib borilgan. Shu paytda huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan tezkor tadbir o‘tkazilgan.
Tadbir davomida guruh a’zolari Toshkent xalqaro aeroporti hududida jabrlanuvchini Turkiyaga jo‘natishga urinayotgan vaqtda qo‘lga olingan.
Holat yuzasidan gumondorga nisbatan Jinoyat kodeksining 135-moddasi 2-qismi “k” bandi (Fohishalik bilan shug‘ullanishga jalb etish maqsadida sodir etilgan odam savdosi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olingan. Tergov harakatlari davom etmoqda.
Avvalroq Surxondaryoda ikki ayol chet elda ishlash istagida bo‘lgan uch fuqaroni aldab, BAAga fohishalikka yuborayotganda qo‘lga olingan edi. Ular Toshkent aeroportiga ketayotgan vaqtida Boysun tumanidagi “Darband” postida ushlangan. Holat yuzasidan odam savdosi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atish chorasi ko‘rilmoqda.

The press service of the Kashkadarya Regional Department of Internal Affairs reported the exposure of another plan by a group involved in human trafficking.
According to operational data, the suspect deceived women with promises of large sums of money, sent them abroad, and involved them in prostitution.
During an investigation by Kashkadarya Regional Department of Internal Affairs, it was established that the suspect had previously been held accountable for intentional infliction of serious bodily harm, hooliganism, and illegal possession of weapons.
During a pre-investigation check, it was revealed that he gained the trust of a woman named M.N., residing in Karshi city, convincing her of the possibility of easily earning large sums of money abroad. The suspect persuaded the woman that in spa salons and hotels in Istanbul, Turkey, she could earn up to 12,000 lira per day (approximately $270) by providing intimate services to clients. He also promised to cover airfare expenses on condition that she give him 50% of the earnings.
It was found that all documents for taking the woman abroad had been processed, and final preparations for departure were underway. At this point, law enforcement agencies conducted an operational measure.
During the operation, group members were detained at Tashkent International Airport while attempting to send the victim to Turkey.
In connection with the incident, a criminal case has been initiated against the suspect under Part 2, Clause "k" of Article 135 of the Criminal Code (human trafficking for the purpose of involving in prostitution), and he has been arrested. Investigative actions are ongoing.
Previously, in Surkhandarya region, two women were detained for deceiving three citizens who wanted to work abroad and attempting to send them to the UAE for prostitution. They were detained at the "Darband" post in Boysun district while en route to Tashkent airport. In connection with this incident, measures are being considered to initiate a criminal case on human trafficking.