Toshkentdan Termizga zamonaviy tezyurar poezdlar yo'lga qo'yiladi. Poyezdlar Koreya hamkorlari bilan kelishilgan holda yetkazib beriladi. Yo'l vaqtini qisqartirish uchun temir yo'l infratuzilmasini modernizatsiya qilish rejalashtirilgan.
Hozirgi vaqtda bu masofani poezd 14 soatdan ortiq vaqtda bosib o'tadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-fevral kuni bo'lib o'tgan mintaqaviy rivojlanish yig'ilishida tezyurar poezdlarni yetkazib berish bo'yicha kelishuvlarga erishilganligini ma'lum qildi.
Tezyurar harakatni ta'minlash uchun Toshguzar-Boysun-Qumqo'rg'on uchastkasini tezyurar harakatga moslashtirish loyihasini boshlash va 103 kilometrlik Qumqo'rg'on-Quduqli uchastkasini elektrlashtirish buyurildi.
Shu bilan birga, avtomobil yo'llarini yaxshilash ishlari olib borilmoqda: Osiyo Taraqqiyot Banki bilan hamkorlikda Boysun-Denov yo'lining 111 kilometrlik uchastkasini sement-beton qoplamaga o'tkazish bo'yicha 183 million dollarlik loyiha amalga oshirilmoqda. Bu yuk tashish hajmini ikki baravar oshirish va yo'l vaqtini uch soatdan bir yarim soatga qisqartirish imkonini beradi.
O'zbekistonni Afg'oniston va Tojikiston bilan bog'laydigan 178 kilometrlik magistral yo'lning rekonstruksiyasiga alohida e'tibor qaratiladi, bu yo'l 30 yil davomida yangilanmagan. Qurilish ishlarini uch oy ichida boshlash buyurildi.
Ilgari prezident temir yo'l tarkiblarini modernizatsiya qilish va vagon qurish korxonalarining quvvatlarini oshirish vazifasini qo'ygan edi. 25-fevral kuni bo'lib o'tgan yig'ilishda yuk va yo'lovchi vagonlarini ishlab chiqarish sohasidagi loyihalarni amalga oshirish natijalari ko'rib chiqildi va yaqin kelajakdagi rejalar belgilandi.

Из Ташкента в Термез запустят современные скоростные поезда. Поезда будут поставлены по соглашению с корейскими партнерами. Для сокращения времени в пути планируется модернизация железнодорожной инфраструктуры.
В настоящее время пассажирский поезд преодолевает это расстояние более чем за 14 часов. Президент Шавкат Мирзиёев на совещании по развитию региона 27 февраля сообщил о достигнутых договоренностях по поставке скоростных поездов.
Для обеспечения их движения поручено начать проект по адаптации участка Ташгузар – Байсун – Кумкурган под скоростное сообщение и приступить к электрификации 103-километрового отрезка Кумкурган – Кудукли.
Параллельно ведется работа по улучшению автомобильных дорог: совместно с Азиатским банком развития реализуется проект стоимостью 183 миллиона долларов по переводу 111-километрового участка трассы Байсун – Денау на цементобетонное покрытие. Это позволит увеличить грузопоток вдвое и сократить время в пути с трех часов до полутора.
Особое внимание будет уделено реконструкции 178-километровой магистральной дороги, связывающей Узбекистан с Афганистаном и Таджикистаном, которая не обновлялась 30 лет. Строительные работы поручено начать в течение трех месяцев.
Ранее президент поставил задачу по модернизации железнодорожных составов и наращиванию мощностей вагоностроительных предприятий. На совещании 25 февраля рассмотрены итоги реализации проектов в сфере производства грузовых и пассажирских вагонов, а также определены планы на ближайшую перспективу.