Toshkent – Podrobno.uz. Toshkentning Uchtepa tumani prokurorining yordamchisi firibgarlik bo‘yicha jinoiy ishda gumonlanuvchi sifatida aniqlangan. Rasmiy shaxs 15 ming dollar miqdoridagi pora olganidan so‘ng MDX xodimlari tomonidan qo‘lga olingan va qochishga urinishda ayblanmoqda.
Tergov ma'lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchi – ilgari Shayxontohur tumanida ishlagan – mahalliy tadbirkorga noyob binolarni ijaraga olishda yordam berishni va'da qilgan. Ikki podvalni tijorat faoliyati uchun olishda ko‘maklashish evaziga u 15 ming dollar talab qilgan.
Pul o‘tkazmalari davlat xizmatchisining shaxsiy avtomobilida amalga oshirilgan. MDX xodimlari aralashgan paytda gumonlanuvchi uchrashuv joyidan tezlik bilan chiqib ketishga urinishda, biroq uning avtomobili tezda bloklangan. Bitim davomida olingan pul mablag‘lari moddiy dalil sifatida musodara qilingan.
Yig‘ilgan materiallar asosida Toshkent shahar prokuraturasi tomonidan 168-moddaning 3-qismi "v" bandi ("Xizmat vazifasidan foydalangan holda firibgarlik") bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Qamoqqa olish shaklida qattiq chora-tadbirlar tanlangan.

Ташкент – Podrobno.uz. Помощник прокурора Учтепинского района Ташкента стал фигурантом уголовного дела о мошенничестве. Должностное лицо было задержано сотрудниками СГБ после получения взятки в размере 15 тысяч долларов и предприняло попытку скрыться.
По данным следствия, подозреваемый, ранее работавший в Шайхантахурском районе, пообещал местному предпринимателю содействие в аренде нежилых помещений. За помощь в получении двух подвалов для коммерческой деятельности он потребовал 15 тысяч долларов.
Передача денег произошла в личном автомобиле госслужащего. При вмешательстве сотрудников СГБ подозреваемый попытался быстро покинуть место встречи, но его автомобиль был оперативно заблокирован. Денежные средства, полученные в ходе сделки, изъяты в качестве вещественных доказательств.
На основании собранных материалов прокуратурой города Ташкента возбуждено уголовное дело по части 3 пункта "в" статьи 168 ("Мошенничество, совершенное лицом с использованием служебного положения"). Избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.