Angren shahrida shahar ovlash xizmati atrofida janjal avj oldi. Bir guruh xodimlar muassasa hududida itni o'ldirib, so'ygani uchun ayblanmoqda. Hozir ishni huquqni muhofaza qiluvchi organlar ko'rib chiqmoqda.
Hayvon o'ldirilgani faollar tomonidan qayd etilib, ular surat va video dalillarni tezda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirdi. Joyga Ichki ishlar vazirligi xodimlari va sanitariya xizmatlari vakillari tergov choralarini ko'rish uchun kelishdi. Hayvonlarni himoya qiluvchilarning dastlabki versiyasiga ko'ra, hayvonni qayta sotish uchun tayyorlashgan bo'lishi mumkin, ammo hibsga olinganlarning o'z ko'rsatmalari ishga kutilmagan tafsilotlar qo'shdi.
Vaziyatni deputat va "Hayot" boshpanasi asoschisi Iroda Matkarimova shaxsiy nazoratga oldi. Uning so'zlariga ko'ra, voqea ishtirokchilaridan biri o'z harakatlarini sog'lig'i holati bilan oqlashga harakat qilmoqda.
"Bu odam OIV bilan kasallanganligini va itni so'yish uchun ma'lum bir "davolovchi ratsion"ga rioya qilganligini da'vo qilmoqda. Uning tan olishicha, u bunday go'shtni oziq-ona sifatida yarim yilda bir marta iste'mol qiladi", - dedi Matkarimova Podrobno.uz muxbiriga.
Hayvonlarni himoya qiluvchi jamoatchilik bu harakatlarning qattiq huquqiy baholanishini talab qilmoqda. Bu nafaqat hayvonlarga shafqatsiz munosabat, balki mintaqadagi ovlash xizmatining butun faoliyatini qonunchilik va sanitariya normalariga rioya qilish bo'yicha tekshirish masalasidir.

В Ангрене разгорается скандал вокруг городской службы отлова. Группу сотрудников уличили в убийстве и разделке собаки прямо на территории учреждения. Сейчас делом занимаются правоохранительные органы.
Факт убийства животного был зафиксирован активистами, которые оперативно передали фото- и видеодоказательства в правоохранительные органы. На место прибыли сотрудники МВД и представители санитарных служб для проведения следственных мероприятий. По первоначальной версии зоозащитников, животное могли готовить к перепродаже, однако показания самих задержанных добавили в дело неожиданные подробности.
Ситуацию взяла под личный контроль депутат и основательница приюта "Хаёт" Ирода Маткаримова. По ее словам, один из участников инцидента пытается оправдать свои действия состоянием здоровья.
"Этот человек утверждает, что болен СПИДом и придерживается некоего "лечебного рациона", ради которого якобы зарезал собаку. По его признанию, он употребляет такое мясо в пищу раз в полгода", — рассказала корреспонденту Podrobno.uz Маткаримова.
Зоозащитное сообщество настаивает на жесткой правовой оценке этих действий. Речь идет не только о жестоком обращении с животными, но и о возможной проверке всей деятельности службы отлова в регионе на предмет соблюдения законодательных и санитарных норм.