Prezident Shavkat Mirziyoyev Eron oliy rahbari Ali Xomanaiy vafoti munosabati bilan mamlakat prezidenti Mas’ud Pezeshkiyonga hamdardlik bildirdi. Bu haqda O‘zbekistonning Toshkentdagi elchixonasi ma’lum qildi.
Mirziyoyevning maktubida Xomanaiyning ko‘p yillik faoliyati davomida Eron davlatchiligini mustahkamlash, jamiyat barqarorligi va milliy qadriyatlarni asrab-avaylash yo‘lida katta xizmatlar qilgani ta’kidlandi. Shuningdek, O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga ulkan hissa qo‘shgan kishining xotirasi qalblarda saqlanib qolishi aytildi.
Xomanaiy 86 yoshda edi va 1989-yildan buyon Eron oliy rahnamosi lavozimida ishlagan. Avvalroq, Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Yaqin Sharq mamlakatlaridagi hamkasblari bilan mintaqadagi vaziyat haqida gaplashib, Mirziyoyevning qo‘llab-quvvatlash so‘zlarini yetkazgandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования президенту Ирана Масуду Пезешкияну в связи с кончиной верховного лидера страны Али Хаменеи. Об этом сообщило посольство Узбекистана в Ташкенте.
В письме Мирзиёев отметил, что Хаменеи внес значительный вклад в укрепление государственности Ирана, стабильность общества и сохранение национальных ценностей в течение своей многолетней деятельности. Также подчеркивается, что память о человеке, внесшем огромный вклад в развитие всестороннего сотрудничества между Узбекистаном и Ираном, навсегда останется в сердцах.
Хаменеи скончался в возрасте 86 лет, занимая пост верховного лидера Ирана с 1989 года. Ранее министр иностранных дел Бахтиёр Саидов провел телефонные переговоры с коллегами из стран Ближнего Востока, обсудив ситуацию в регионе и передав слова поддержки от Мирзиёева.